Ako pomôcť dieťaťu k zdravému sebavedomiu?

0
Ako pomôcť dieťaťu k zdravému sebavedomiu?

V prvej časti článku sme sa venovali udržiavaniu zdravého sebavedomia našich detí. Ste zvedavé, ako nepripraviť svoje dieťa o prirodzené a zdravé sebavedomie? Čítajte ďalej. Pridávam aj ďalšie tipy, čo určite nerobiť:

  1. Pomáhať svojmu dieťaťu
    Byť stále za chrbtom dieťaťa pripravená mu pomôcť nie je cesta, ako mu zvýšiť sebavedomie. Nerobte pre dieťa veci, ktoré by mohlo urobiť samé. Keď viete, že vaša dcéra si už vie svoju izbu upratať, nerobte to za ňu. Pomôžete jej vytvárať pocit a potrebu súčinnosti. Chceme, aby naše deti boli nezávislé a sebestačné, potom musia mať odmalička pocit, že sa o seba vedia postarať a vedia zodpovedne plniť úlohy.
  2. Vzdávať sa
    Istotne sú chvíle, kedy sa aj rodič cíti bezradne, vyčerpane, na konci svojich síl. Nikdy však nedopusťte, aby dieťa tieto vaše zúfalé povzdychy či výkriky do tmy počulo. Frázy ako „Vzdávam to!“ „Už nevládzem!“ „Som na konci so silami!“ „Končím!“ sú veľmi silné a dieťa tento váš postoj veľmi rýchlo preberie. Takisto ako pozitívna nálada, aj negatívna je nákazlivá, nezabúdajte na to!
Zdroj: Pexels

3. Vravieť „Život nie je fér!“
Akokoľvek ťažké situácie nám život predkladá, nikdy nemôžete dávať dieťaťu pocit, že ich nemôže ovplyvniť. Aj mnohé múdrosti hovoria: „Nemôžem síce ovplyvniť, čo sa mi v živote prihodí, môžem však ovplyvniť to, ako sa k tomu postavím!“ A preto naučte svoje dieťa byť pánom situácie a stavať sa aj k ťažkým situáciám čelom. To totiž odlišuje víťazov od porazených. A vy viete sami, či chcete zo svojho dieťaťa vychovať „nariekajúcu obeť okolností“ alebo šikovného sebavedomého človiečika, čo nestráca hlavu ;)

4. Uľahčovať svojmu dieťaťu život
Výzvy a prekážky pomáhajú dieťaťu mentálne rásť. Pomáhajú mu manévrovať v rôznych situáciách a hľadať rôzne riešenia. Poznáte svoje dieťa a jeho možnosti. Ak vidíte, že situácia nie je nad jeho sily, nezasahujte. Aj keď sa vám ním zvolené riešenie nepáči, nechajte ho vyriešiť situáciu samého. Samozrejme, ak tým neohrozíte jeho život. Ak ju vyrieši k šťastnému výsledku, budete všetci spokojní a pyšní. Ak sa však situácia vyrieši tak, že dieťa ostane nešťastné, naskytne sa vám spoločná lekcia, ako zvládať ťažké emócie ako smútok, prehru… Takže nakoniec tak či tak vyjdete ako víťazi ;)

5. Snažiť sa o dokonalosť
Ako už omieľam viackrát, rodičovstvo nie je súťaž. Ani v popularite, ani v tom, aby to dokonale vyzeralo navonok. V ničom nesúťažíme, ani medzi sebou, ani s ostatnými rodičmi. Ideálne je vytvoriť atmosféru, kde sú aj chyby prijaté ako ukazovatele toho, čo nefunguje a na čom môžeme ešte popracovať.

Svoje dieťa prijímajte aj s jeho negatívnymi stránkami, naučíte ho milovať samého seba a ľahšie sa vyrovnávať aj so zlými situáciami a emóciami, ktoré život bezpochyby prináša.

V závere už zhrniem iba to, že k zdravému sebavedomiu pomôžete dieťaťu príkladom. Ak vy budete žiť život, aký svojmu dieťaťu prajetenebyť obeťou okolností, vedieť zvládať aj ťažké chvíle a nestrácať v nich hlavu, nikdy sa nepodceňovať a byť si vedomý svojej hodnoty, tak ho naučíte konať presne tak isto. Zdravé sebavedomie bude už len vedľajším produktom toho ako žijeme. Určite nie je niečím, čo môžete získať alebo stratiť vďaka tomu, čo o vás budú vravieť ostatní.

žiadne príspevky na zobrazenie