10 úžasných spôsobov, ako mať produktívnejšiu jeseň

0
10 úžasných spôsobov, ako mať produktívnejšiu jeseň
pixabay.com

V zime často strácame produktivitu, ktorou sme sršali v lete a možno na začiatku jesene. Ako sa naštartovať počas chladnejších dní?

1. Vezmite si voľný deň

Ak už viete, že vás skľučujú temné jesenné dni, naplánujte si to dopredu a vynechajte niektoré dni počas sezóny, aby ste zlepšili svoje duševné zdravie. Nielenže vám poskytnú dôvod na tešenie sa počas týchto chladných mesiacov, ale tiež vám poskytnú čas na to, aby ste urobili veci, ktoré potrebujete, aby ste zresetovali a nabili svoje telo. Navyše, jedna štúdia z roku 2010 publikovaná v Indian Journal of Occupational & Environmental Medicine uvádza, že problémy duševného zdravia môžu negatívne ovplyvniť produktivitu na pracovisku, takže pár dní voľna sa z dlhodobého hľadiska vyplatí tak z hľadiska zdravia, ako aj z hľadiska produktivity.

2. Trávte čas obklopený ostatnými

Ak pracujete v kancelárii, uistite sa, že si robíte prestávky, aby ste sa porozprávali so svojimi spolupracovníkmi. A ak pracujete na diaľku, robte tak z kaviarne alebo co-workingového priestoru – nie z pohovky. Keď výskumníci z MIT študovali vplyv socializácie na produktivitu v roku 2008, zistili, že pracovníci, ktorí boli najsociálnejší, boli aj najproduktívnejší.

3. A prijmite v práci nové, vzrušujúce úlohy

Ak je vaša práca nudná, zima je ideálny čas na to, aby ste sa pustili do projektov, ktoré vás nadchnú. Robiť stále rovnaké úlohy môže mať obzvlášť veľký vplyv na vašu celkovú náladu a úroveň produktivity. Ak chcete veci okoreniť, porozprávajte sa so svojím šéfom a zistite, či môžete prijať niečo nové. Dodá vám to extra šmrnc, ktorý potrebujete.

unsplash.com

4. Uistite sa, že máte koníčky

Aby ste zostali aktívni a produktívni – najmä počas zimnej sezóny – nájdite si záľubu, ktorú robíte radi, a urobte si z nej prioritu a venujte sa jej každý deň nejaký čas. Či už ide o maľovanie alebo písanie každodenných krížoviek, cvičenie duševných svalov nad rámec vašej skutočnej práce vám môže pomôcť udržať si energiu a pripraviť sa na to, čo je na vašom zozname úloh.

5. Spravte si poriadok

Jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste boli produktívnejší, je zabezpečiť, aby bol váš priestor čistý, či už doma alebo v práci. Keď je všetko odložené bez neporiadku, bude sa vám dýchať o niečo ľahšie a budete mať potrebnú motiváciu, aby ste veci dotiahli do konca. Jedna štúdia z roku 2000 publikovaná v Journal of Environmental Psychology zistila, že fyzické pracovné prostredie zamestnanca (a jeho poriadok) môže ovplyvniť jeho výkon a pohodu.

6. Začnite skôr počas dňa

Ak máte viac energie, keď je vonku skutočne svetlo, práve vtedy by ste sa mali snažiť dosiahnuť maximum. A keďže denné svetlo je počas jesene a zimy oveľa viac pominuteľné, skoršie vstávanie počas sezóny vám pomôže byť produktívnejší. Ak si dáte za úlohu odškrtnúť si všetko zo svojho zoznamu úloh skoro ráno, budete oveľa produktívnejší, ako by ste čakali na poobedie, keď je tma a cítite sa malátny.

Prihláste sa na naše podujatie Pre zdravie ženy v Bratislave 22.10.

Zdroj: unsplash.com

7. Vypracujte si rannú rutinu, ktorú máte radi

Nie je nič ťažšie, ako vyliezť z teplej a útulnej postele, keď je vonku treskúca zima. Aby ste sa uistili, že začínate svoje dni produktívne, vytvorte si rannú rutinu, kvôli ktorej sa skutočne oplatí vstať z postele. Sadnite si a dajte si zdravé raňajky; uvarte si svoj obľúbený nápoj; urobte si strečing – čokoľvek, vďaka čomu sa cítite najlepšie. Už od začiatku budete nabití energiou a inšpiráciou a pripravíte sa na deň úspechu.

8. A počas dňa si robte mini prestávky

Aj keď nemôžete stráviť deň duševného zdravia naplno, nájsť si čas na prestávky počas dňa môže urobiť veľa dobrého pre vašu úroveň produktivity. V jednej štúdii z roku 2018 od spoločnosti DeskTime zamestnanci s najvyššou produktivitou pracovali kratšie vďaka 17-minútovým prestávkam na každých 52 minút práce. Namiesto toho, aby ste sa prepracovali až do špiku kostí, môže byť miniprestávka skutočným kľúčom k tomu, aby ste veci zvládli.

pixabay.com

9. Odmeňte sa

Malé deti a psy dostávajú odmenu za to, že urobia niečo dobré, tak prečo by ste nemali vy? Ak máte problém zostať produktívny, vymyslite si zábavné ceny za to, že zvládnete úlohy, ktoré naozaj nechcete robiť. Keď ich urobíte, doprajte si niečo, napríklad výlet do kina, nový pár topánok alebo luxusné jedlo. Keď máte niečo, čo vás motivuje, urobíte oveľa viac!

10. Nestresujte sa nereálnymi zoznamami úloh

Keď chcete udržať svoju produktivitu na vysokej úrovni, vytvorte si zoznam všetkého, čo musíte urobiť. Vidieť všetko napísané na jednom mieste vás však niekedy dokáže natoľko pohltiť, že máte chuť nerobiť vôbec nič. Namiesto toho, aby ste sa zaoberali nereálnym množstvom úloh, zapíšte si len tie, ktoré musíte urobiť, a ostatné veci si odložte na neskôr v zozname „dnes neurobím“.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu