NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, prezidentka ho možno postaví mimo službu

0
NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, prezidentka ho možno postaví mimo službu

11.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. marca 9:48

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke s tým, že dôvodom by mali byť podozrenia z korupcie a zadržanie odsúhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Pčolinský je nominantom hnutia Sme rodina a do funkcie šéfa SIS ho prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala  15. apríla 2020. Na tejto pozícii vystriedal Antona Šafárika (nom. SNS), ktorý v nej pôsobil od leta 2016.

Úplatok Kollára

Ako uvádza spomínaný denník, V. Pčolinský sa roky pohyboval v prostredí KDH a bol blízkym spolupracovníkom Daniela Lipšica. Politicky sa rozišli, keď sa v roku 2016 pridal k Borisovi Kollárovi, ktorý začal budovať hnutie Sme rodina a Lipšic zostal v hnutí NOVA.

Podľa spravodajského webu Aktuality.sk zadržanie V. Pčolinského súvisí s úplatkom právnika Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať.

„Na pokyn nového šéfa SIS V. Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Z. Kollára ďalej neriešiť,“ informovali spomínaný web. Trestne stíhaného podnikateľa Z. Kollára zobrali do väzby koncom októbra minulého roku v rámci akcie Víchrica.

Výpovede Borisa Beňu

Televízia Joj uviedla, že zadržanie Pčolinského súvisí s výpoveďou Borisa Beňu, ktorý bol jeho námestníkom a nedávno ho zadržala polícia. NAKA obvinila 2. decembra 2020 osem osôb v rámci akcie Judáš. Bol medzi nimi aj bývalý predstaviteľ SIS Beňa.

Prezidentka Zuzana Čaputová v najbližších hodinách rozhodne, či V. Pčolinského dočasne postaví mimo službu. Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka sa predtým plánuje dôkladne oboznámiť so situáciou.

Slovensko malo v doterajšej histórii deväť riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Ďalej to boli Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko, Šafárik a v súčasnosti „tajným“ šéfuje Pčolinský.

Viac k témam: akcia „Judáš“, akcia Víchrica, zadržanie
Zdroj: Webnoviny.sk – NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, prezidentka ho možno postaví mimo službu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu