12 najväčších ikon filmového plátna

0
12 najväčších ikon filmového plátna

Posvietili sme si na dámy, ktoré zažiarili na striebornom plátne a stali sa legendami. Tipujete, že to bude nesmrteľná Marilyn alebo Audrey? Áno, aj tie tam patria, ale možno vás prekvapíme ďalšími, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

1. Kim Novak

wikipedia.org

Kto by nepoznal múzu slávneho režiséra Alfreda Hitchckocka? V thrilleri Vertigo z roku 1958 zažiarila práve ona. A to netradične – v blond, aj v tmavých vlasoch v dvojúlohe.

Narodila se v Chicagu do rodiny českého pôvodu. Vo filmu sa prvý krát objavila v roku 1954 v snímkach Pushover a Phffft!, prerazila až o rok neskôr vo filme Piknik. Od 70. rokov sa začala Kim Novak z filmového sveta dobrovoľne vytrácať. Viac, než k filmovému plátnu, ju to ťahalo k maľovaniu obrazov.

Vydatá bola dva krát, doteraz žije s druhým manželom, veterinárom Robertom Malloyom. Aktuálne má 86 rokov.

2. Elizabeth Taylor

pixabay.com

Nesmrteľnú herečku s modrými očami si pamätáme najmä v podaní Kleopatry vo veľkofilme po boku dvojnásobného budúceho manžela Richarda Burtona z roku 1963.

Úspešný bol aj film natočený podľa W. Shakespeara, Skrotenie zlej ženy. Alebo ako rafinovanú Maggie vo filme podľa hry Teeneseho Williamsa, Mačka na rozpálenej plechovej streche, kde zahviezdila so šarmantným Paulom Newmanom. Za výkon v Kto sa bojí Virginie Woolfovej ? bola ocenená Oscarom.

Elizabeth bola osem krát vydatá, prvým manželom bol dedič hotelového impéria Nick Hilton, s ktorým vydržala iba rok. Jej posledným manželom bol muž, ktorého spoznala pri liečení sa zo závislosti na alkohole, Larry Fortensky, rozviedli sa v roku 1995. Zomrela v roku 2011 vo veku 79 rokov.

3. Vivien Leigh

wikipedia.org

Ak by bol film o živote Vivien Leigh, začal by sa odohrávať v Indii tesne pred prvou svetovou vojnou. Vzhľadom k vypuknutiu prvej svetovej vojny, má len šesť rokov, keď ju jej rodičia vezmú do Anglicka, kde navštevuje kláštornú školu. Odmalička však miluje divadlo.

Jej prvá úloha bola v anglickom filme Fire over England, kde hral aj jej idol, Laurence Olivier, do ktorého sa Vivien zaľúbila. Vzali sa a ich manželstvo trvalo 20 rokov, potom sa rozviedli. Po ňom si vzala Herberta Leigha Holmana, s ktorým strávila 8 rokov.

Vivien bola tuhou fajčiarkou a celý život trpela výkyvmi nálad.

Za úlohu Scarlet O´Hara vo filmovej podobe Odviate vetrom dostala aj Oscara. Rola po boku Clarka Gable, s ktorým moc nevychádzala, z nej spravili nezabudnuteľnú hollywoodsku star. Hrala aj vo filme Cézar a Kleopatra, ktorý bol jedným z najznámejších spracovaní tohto príbehu.

4. Grace Kelly

wikipedia.org

Podobne, ako Kim Novak, aj ona hrala vo filmoch Alfreda Hitchcocka (Okno do dvora, Vražda na objednávku) alebo Na pravé poludnie.

Americký filmový inštitút zaradil Grace na trináste miesto v zozname najlepších amerických herečiek a táto krásna dáma je tiež držiteľkou Oscara za úlohu vo filme Dievča z vidieka.

Po svadbe s monackým kniežaťom Rainierom III. v roku 1956 sa stala kňažnou Monaka. Po sobáši mala dvojité občianstvo, americké i monacké.

Zomrela po automobilovej havárii ako 53-ročná, okrem syna Alberta II. zostali po nej dcéry Stephanie a Caroline.

wikipedia.org

5. Audrey Hepburn

Krehká Audrey sa pôvodne túžila stať baletkou, ale pre svoju výšku musela tento svoj sen opustiť. Namiesto toho vsadila na úlohy v menších filmoch a urobila dobre. Jej srnčie oči nenechali chladnými filmových režisérov. A tak zahviezdila v Gigi, Prázdninách v Ríme, Sabrine, Raňajkách u Tiffanyho či v muzikáli My fair Lady. Ale jej súkromný život nebol vždy ružový…

Viac sa o nej dozviete v našom článku venovanom iba jej životu

6. Lauren Bacall

Trochu tajomná, trochu nevyspytateľná, a s podmanivým, sexy zastretým hlasom – tak by sa dala charakterizovať táto herečka.

wikipedia.org

Najvýznamnejšie sú jej úlohy vo filmoch s Humphrey Bogartom, ktorý bol od nej o viac ako 20 rokov starší. Manželkou mu bola od roku 1945 do jeho smrti v roku 1957. Po niekoľkých rokoch si vzala Jasona Robardsa, s ktorým sa po 8 rokoch rozviedla.

Jej hereckými partnermi boli aj také esá ako John Wayne, Gary Cooper, Gregory Peck, Tony Curtis, alebo Kirk Douglas.

Za úlohu vo filme Dve tváre lásky (ktorý režírovala Barbra Streisand) získala nominácie na Zlatý glóbus a Oscara. Úspešná bola aj v muzikáloch na Broadwayi – Applause a Woman of the Year.

V roku 2009 jej americká Akadémie filmového umenia a vied udelila čestného Oscara. Zomrela ako 89-ročná.

7. Marilyn Monroe

Marylin Monroe bola pôvodne tmavovláska, ktorá si prefarbila vlasy, a práve platinová blond z nej urobila sexsymbol.

Napriek tomu, že jej skutočná kariéra trvala len jednu dekádu, jej filmy vo svojej dobe mali zisk 200 miliónov dolárov. Aj viac ako po 50 rokoch od konca kariéry je stále považovaná za jednu z najdôležitejších ikôn.

wikipedia.org

Marylin Monroe sa narodila a vyrastala v Los Angeles. Väčšinu svojho detstva strávila v pestúnskej starostlivosti a v sirotinci. Ako šestnásťročná sa v roku 1942 prvýkrát vydala. V období, keď pracovala v leteckej továrni, sa zoznámila s fotografom zo spoločnosti, ktorá sa zaoberala výrobou propagandistických materiálov pre armádu USA. V tomto čase mala úspešnú kariéru modelky v štýle Pin-up girl. A to ju doviedlo k podpísaniu zmlúv s Twentieth Century-Fox a s Columbia Pictures. Najprv si zahrala v niekoľkých komédiách, potom v Niagare a ďalšie komédie Páni majú radšej blondínky a Ako si vziať milionára jej prinieslo najväčšiu slávu.

Celkovo bola vydatá tri krát, druhým manželom bol bejzbalový hráč Joe DiMaggio a tretím intelektuálny spisovateľ Arthur Miller. Všetky jej manželstvá skončili rozvodmi.

Dňa 5. augusta 1962 bola Marilyn Monroe nájdená mŕtva vo svojom dome v Los Angeles. Za oficiálnu príčinu jej smrti bolo vyhlásené predávkovanie barbiturátmi, ale dodnes sa vedú špekulácie.

8. Ingrid Bergman

Ingrid sa narodila v švédskom Štokholme, jej matka bola pôvodom Nemka a zomrela, keď mala Ingrid iba tri roky. O deväť rokov neskôr zomrel i jej otec, ktorý jej pomáhal s rastom jej hereckého talentu. Po smrti otca žila u strýka.

wikipedia.org

Vyštudovala hereckú školu, dostala úlohu vo švédskom filme a potom sa vydala za zubného lekára. Mali spolu dcéru Piu. Potom odišla do Nemecka, kde taktiež dostala úlohu a nakoniec sa vydala do USA. Na publikum zapôsobila svojou prirodzenosťou.

Získala úlohu v kultovom filme Casablanca o žene medzi dvoma mužmi. Jeden z nich bol slávny Humphrey Bogart, ktorý si musel pri vysokej Ingrid stúpnuť na schodík. V roku 1949 natáčala s Robertom Rossellinim v Taliansku film Stromboli. Pri natáčaní sa do režiséra zamilovala a po tom, čo s Rossellinim otehotnela, opustila manžela, čo spôsobilo v USA škandál. Mali spolu tri deti, jednou z nich je rovnako šarmantná Isabella Rosselini.

Ich manželstvo sa však rozpadlo a o rok neskôr sa Ingrid vydala za švédskeho producenta Larsa Schmidta. Toto manželstvo vydržalo do roku 1970.Jej poslednou úlohou bola rola izraelskej političky Goldy Meir vo filme Žena menom Golda.

9. Rita Hayworth

Rita sa pôvodne volala Margarita a jej rodičia boli tanečníci. Otec pochádzal z malého mesta blízko španielskej Sevilly, matka bola Američanka s írsko-anglickými koreňmi. V roku 1927 sa celá rodina presťahovala do Hollywoodu.

wikipedia.org

Margarita spolu so svojimi rodičmi a súrodencami tancovala v nočných kluboch, kde si ju všimli filmoví producenti. Filmové štúdio 20th Century Fox s ňou v podpísalo dvojročnú zmluvu. Keď v roku 1937 prešla k spoločnosti Columbia Pictures, zmenila si meno na Rita Hayworth.

V roku 1939 natočila prvý významný film po boku Caryho Granta, Len anjeli majú krídla (Only Angels Have Wings). Hereckým prejavom vzbudila záujem aj u iných filmových spoločností. Najviac zahviezdila vo filme Krv a piesok (Blood and Sand), odvtedy sa stala najznámejšou červenovláskou Holywoodu. Tancovala aj po boku slávneho Freda Astaira. Za svoju najslávnejšiu filmovú rolu považovala film Gilda z roku 1946. V roku 1947 navštívila aj Česko-Slovensko.

Mala piatich manželov, jedným z nich bol aj herec, režisér a scenárista Orson Welles, či princ Aly Khan.

Následne si dala od nakrúcania pauzu a presťahovala sa do Európy. Po návrate sa objavila ešte v ďalších filmoch. V roku 1965 získala nomináciu na Zlatý glóbus za úlohu v dráme Cirkusový svet (Circus World). Posledným filmom v jej kariére bol western The Wrath of God. Vo februári 1987 upadla do bdelej kómy. Zomrela vo veku 68 rokov. Trpela na Alzheimerovu chorobu.

10. Jean Simmons

wikipedia.org

Už ako 14-ročnú študentku tanca ju vzali zo školy, aby si zahrala predčasne vyspelé dievča v Give us the Moon. Najprv hrala v britských filmoch. Z nich zrejme najznámejšia bola adaptácia Shakespearovej drámy Hamlet z roku 1948, v ktorej hrala úlohu Ofélie. Získala za ňu svoju prvú nomináciu na Oscara.

V roku 1952 presídlila do Hollywoodu. Potom si zahrala a zaspievala s Frankom Sinatrom vo filme Guys and Dolls, za ktorý získala Zlatý glóbus. Po boku Gregoryho Pecka si zahrala učiteľku v legendárnom westerne Veľká zem. V roku 1960 nasledovala snímka Spartakus, kde hrala s Kirkom Douglesom, a film Elmer Gant, kde si zahrala s Burtom Lancasterom. Za snímku The Happy Ending získala druhú oscarovú nomináciu.

Možno si na ňu spomínate v miniseriáli Vtáky v tŕní, kde hrala pôvabnú mamu Meggie, Fionu Clearyovú.

Mala dvoch manželov a porodila dve deti.

11. Ava Gardner

wikipedia.org

Vo veku 18 rokov ju zbadali v okne bytu v New Yorku, a vzbudila tak pozornosť MGM. Cesta viedla rýchlo k Hollywoodu a filmovej zmluve založenej výlučne na jej kráse.

S nulovým hereckým umením, jej prvých 17 filmových rolí nestálo za veľa. Po jej prvej hlavnej úlohe v ju MGM požičalo Universal štúdiu a vznikol tak prvý vynikajúci film The Killers (1946). Niekoľko z jej najlepších filmov bolo natočených v MGM, ktoré ju držalo na základe zmluvy po dobu 17 rokov a využilo jej popularitu na predaj mnohých priemerných filmov. V dôsledku toho nikdy neverila vo svoje vlastné herecké schopnosti, ale jej latentný talent zažiaril jasne napríklad vo filme Mogambo.

Tri neúspešné manželstvá a nespokojnosť s hollywoodskym životom podnietila Avu, aby sa v roku 1955 presťahovala do Španielska. Väčšina jej ďalších filmov bola natočená v zahraničí.

12. Natalie Wood

wikipedia.org

Natalie Wood bola rusko-ukrajinského pôvodu. Do top listu herečiek patrí už len kvôli filmu Rebel bez príčiny a muzikálu West Side Story. Charakterizoval ju nevinný pohľad. Vydatá bola za hereckého partnera, Richarda Wagnera. Potom sa rozviedli, vzala si producenta Richard Gregsona a nakoniec sa vrátila k svojmu prvému manželovi.

Vyslúžila si tri nominácie na Oscara.

Štyridsaťtriročná Wood sa plavila spolu s Wagnerom a hercom Christopherom Walkenom na jachte blízko kalifornského ostrova Santa Catalina. Po prehýrenej noci, keď všetci traja herci pili veľa alkoholu, našli vo vodách jej telo. Vyšetrovatelia jej smrť pôvodne klasifikovali ako nehodu.

Foto: pinterest.com

žiadne príspevky na zobrazenie