Podnikateľské nápady k nám môžu prichádzať rôznymi spôsobmi. Niekedy sa objavia po dopití fľaše dobrého vína, inokedy pri prekonávaní hraníc svojho komfortu či dokonca štátu. V podobnom duchu sa nieslo aj stretnutie Ženy, ktoré v biznise uspeli v Žiline, ktoré organizovala Slovak Business Agency (SBA). Hlavným cieľom bolo ukázať, že za úspešnými podnikateľskými príbehmi býva často náročná cesta, o ktorej sa nehovorí.
Ženy tvoria v podnikaní stále menšinovú časť. V mužskom svete podnikania ešte stále musia dokazovať, že do biznisu patria a čelia aj strachom z neistoty. Na podujatí Ženy, ktoré v biznise uspeli sa predstavilo 5 podnikateliek, ktoré sa podnikania nebáli a dnes stoja za úspešnými biznismi.
Mária Kevická je vyštudovaná právnička a aktuálne pôsobí ako riaditeľka neziskovej organizácie. V rámci SBA pôsobí ako konzultantka a mentorka. Svoje cenné skúsenosti tak posúva novým záujemcom o podnikanie. Má za sebou rôzne inovatívne projekty, ktoré pomohli rozvoju viacerých firiem či verejnoprávnych subjektov.
Ďalšou inšpiratívnou ženou bola Iveta Hrabovská. Segment, v ktorom podniká už 6 rokov, si na Slovensku v podstate sama vytvorila. O jej podnikateľských začiatkoch si môžete prečítať aj v rozhovore na našom webe. Spolu s manželom sa rozhodli vyrábať jedinečné džemy s prémiovým alkoholom pod značkou Gentlejam. Vďaka jedinečnej štruktúre jej vlastných receptúr zaujala významnú slovenskú klientelu a obchodníkov z viacerých kútov sveta. Jej úspech ocenili aj na EXPO 2022 v Dubaji.
Katarína Rosenzweigová našla svoju podnikateľskú inšpiráciu pri potulkách Talianskom. Vďaka tomu si v roku 2015 otvorili spolu s manželom Romanom Petrom v Žiline concept store s hračkami z recyklovateľných materiálov. Bubliboom je malá firma s detským sortimentom, ktorá dbá na ekológiu. Podporuje tvorcov, ktorým nie je cudzia ohľaduplnosť k našej planéte, ktorí dodržiavajú etické pracovné podmienky. Ponúka ekologické a lokálne slovenské značky oblečenia a hračky z dreva.
To, že jej životná cesta nesmeruje ku klasickému zamestnaniu si Martina Zvolenská uvedomila už na strednej škole. Po jej skončení si podala prihlášku na Hult – Medzinárodnú školu biznisu, vďaka ktorej študovala v San Franciscu, obdržala certifikáciu v oblasti storytellingu na Stanford University, a spolupracovala na pôde OSN v New Yorku. Túžba vrátiť sa domov ju priviedla naspäť do rodnej Žiliny. Martina sa aktuálne stará o PR a nadáciu Be Lenka – jednej z najrýchlejšie rastúcich barefootových značiek na svete.
Sériu inšpiratívnych prednášok zakončila Ivana Havranová, ktorá vyštudovala akreditovaný kurz profesionálneho koučingu v Koučinkcentre v Prahe a začala ním žiť. Je biznis koučkou s medzinárodnou certifikáciou ICF (PCC). Poskytuje koučing manažérom a majiteľom firiem tak, aby boli pripravení na budúcnosť. Ivana je spoluzakladateľkou projektu expertklub, v rámci ktorého prešlo mentorskými programami viac ako 50 podnikateľov a zakladateľkou Školy rodičovstva, v ktorej sa venuje koučingu rodičov.
Všetko začína jedinou myšlienkou
Spoločným menovateľom jednotlivých príbehov bola myšlienka robiť veci inak. Prinášať niečo nové, čo dokáže pomôcť okoliu alebo upozorniť na problém, či rovno ponúknuť jeho riešenie. Pretaviť nápady do úspešného podnikania si však vyžaduje veľkú dávku energie, pevných nervov a často aj pomoc niekoho blízkeho. Ani jedna z úspešných podnikateliek sa netajila tým, že by na svojej ceste nepotrebovala pomoc najbližších. Či už to bol partner alebo rodičia.
Odborná pomoc nielen pre začínajúcich podnikateľov
Spoliehať sa na pomocnú ruku okolia je príjemné, no niekedy to nestačí. Nielen pri rozbehu podnikania sa často stretnete s rôznymi problémami, ktoré vás môžu zaskočiť. Je dobré vedieť, na koho sa obrátiť v podobných situáciách. Slovak Business Agency sa špecializuje práve na pomoc malým a stredným podnikom, ktorým poskytuje široké spektrum bezplatných služieb. V súčasnosti predstavuje kľúčovú a najstaršiu inštitúciu v oblasti rozvoja podnikania na Slovensku.
Zdroj foto: podujatie Ženy, ktoré v biznise uspeli