7 druhov pokrývok hlavy žien v islamskej kultúre

0
7 druhov pokrývok hlavy žien v islamskej kultúre

Nosenie pokrývok hlavy nemá korene v islame. Dlhodobo zaužívaná forma vyjadrenia pokory a zbožnosti typická pre východné krajiny má pôvod v oveľa starších kultúrach a náboženstvách. Práve moslimovia však prišli s viacerými druhmi pokrývok. 7 nich sa dodnes objavuje na tvárach a hlavách moslimských žien.

1. Burka

Dlhý nepriehľadný závoj z jemnej textílie, ktorý nezakrýva iba hlavu, ale aj telo, sa nosí iba v najortodoxnejších islamských štátoch. Ženy zamaskované v burke, cez ktorú im vidno iba oči, aj to len spoza sieťky, v súčasnosti vidieť v Pakistane, v Afganistane, v Bangladéši alebo v SAE. Nosenie burky, ktorá sa zvlieka iba doma alebo na posvätnom mieste, má náboženské dôvody. Aj preto ich zákaz, ktorý bol napriek garancii slobody vierovyznania schválený vo vybraných európskych štátoch, pobúril mnoho ortodoxných moslimov.

Foto: www.pixabay.com

2. Nikáb

Zákaz zakrývania tváre sa v niektorých krajinách týka aj kratšieho závoja, ktorý maskuje celú hlavu okrem očí až po krk. Nikáb má obdĺžnikový tvar a na hlavu sa pripevňuje buď tenkými šnúrkami alebo gumičkou. Líšiť sa môže aj farbou látky. V Saudskej Arábii a v krajinách pri Perzskom zálive je preferovaný čierny závoj. V Sýrii a v Egypte, kde sa tento druh pokrývky teší rastúcej popularite, máva aj hnedý, zelený či tmavomodrý odtieň.

3. Čádor

Ženy, ktoré nosia čádor, majú na rozdiel od nositeliek 2 vyššie uvedených druhov pokrývok odhalenú tvár. Dlhý závoj z nepriehľadnej vzorovanej textílie im však zakrýva celé telo až po členky. Nosí sa najmä v Iráne, kde bol pôvodne zavedený, no postupne si získal popularitu aj v ďalších štátoch, napríklad v Afganistane. Iránske ženy ho musia nosiť pri vstupe do mešity. V meste už povinný nie je. Aj keď miestne zákony neprikazujú, akú má mať farbu, tradíciou je čierny alebo tmavomodrý závoj.

4. Hidžáb

Niekde povinná, inde dobrovoľná textilná šatka, ktorá zakrýva vlasy, krk a hruď, patrí medzi najčastejšie pokrývky islamských žien. Hidžáb umožňuje mať odhalenú tvár. Štvorcová šatka tkaná z jemných látok rôznych farieb sa nosí od pubertálneho veku, pričom v krajinách, kde je povinná, si ju dievča ani dospelá žena na verejnosti nesmie dávať dole, obzvlášť nie v mešite. Sňať ju môže iba v kruhu svojej rodiny.

Foto: www.pixabay.com

5. Al-Amira

Dvojdielna šatka zakrývajúca vlasy a krk je navonok takmer rovnaká ako hidžáb. Al-Amira sa však nosí na priliehajúcej čiapke, ktorej účelom je lepšie držať vlasy pod šatkou. Podobne ako hidžáb, aj tento druh pokrývky sa nosí už od puberty, pričom v mešitách a na posvätných miestach je povinný. Rozšírený je skoro v celom islamskom svete. Nosí sa aj v krajinách, kde si ženy bežne dávajú burky, nikáby alebo iné pokrývky.

6. Khimar

Pokrývka známa ako khimar môže mať rôzne podoby. Tie sa líšia najmä od krajiny, kde sa nosí. V Egypte vidieť ženy, ktoré ju nosia ako dlhý nepriehľadný závoj siahajúci po kolená, prípadne až po členky. V iných kútoch islamského sveta sa nosí ako kratšia šatka, ktorej úlohou je zakryť vlasy, krk a hruď. Khimar sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach. V štátoch s menej ortodoxnými islamskými zákonmi sa môže nosiť aj v svetlejších odtieňoch.

7. Shayla

Sedmičku najtradičnejších pokrývok hlavy nosených moslimskými ženami uzatvára shayla. Jedná sa o jemnú šatku, ktorá síce zakrýva vlasy, no len veľmi voľne. Nosí sa v krajinách, kde pravidlá nevyžadujú úplné zakrytie krku či vlasov. Tie môžu byť mierne poodhalené, takže za pramienky vykúkajúce spod šatky miestnym ženám nehrozí žiadna pokuta. Shaylu využívajú aj návštevníčky zo západu, ktoré nechcú nosiť pokrývku, no zároveň sa snažia v primeranej miere rešpektovať miestne kultúrne zvyklosti.

Prečítajte si aj: Krajiny, kde polygamia stále nie je minulosťou

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie