7 konverzačných nástrah alebo aké chyby robia aj zdatní rečníci

2
7 konverzačných nástrah alebo aké chyby robia aj zdatní rečníci
pixabay.com
Vraciate sa po dlhej dobe do kancelárie? Alebo vás čaká akcia, na ktorej bude veľa neznámych ľudí? Jedným z bežných zdrojov úzkosti je sociálna interakcia, ktorej budete musieť opäť čeliť pri komunikácii s kolegami. Ale tieto zručnosti nemajú nič spoločné s vašou osobnosťou a niektoré finty sa viete aj sami naučiť.
Ak si chcete vycibriť tieto vaše schopnosti, vyhnite sa týmto siedmim konverzačným nástrahám:

1. Predpokladáte, že sa s vami nikto nechce rozprávať

Ak sa hanbíte, je to normálne. Ale nie ste jediný. Ak sa obávate, že vyzeráte sebavedomo alebo, naopak, zakríknute, uniká vám zmysel: Prestaňte myslieť na seba. Namiesto toho uvažujte o oslovení ako o službe. Po toľkých mesiacoch sociálnej izolácie v dôsledku pandémie sú šance obrovské, že osoba vedľa vás rovnako túži nadviazať kontakt.

2. Prerušíte existujúcu konverzáciu

Načasovanie je všetko. Ak vidíte dvoch alebo viacerých ľudí energicky zapojených do konverzácie, pravdepodobne nie sú pripravení na to, aby ste ich vyrušili. Najprv počkajte na prestávku. Potom, keď budete mať niekoho pozornosť a v ideálnom prípade dostanete aj neverbálny súhlas, je to vaša šanca. Majte na pamäti aj vzdialenosť; nestojte príliš blízko ani príliš ďaleko. Chcete byť vypočutí. Nechcete kričať alebo pôsobiť strašidelne.

3. Začnete hovoriť bez toho, aby ste mali čo povedať

Ak sa niekto zdá vzdialený alebo stratený v myšlienkach, presunúť sa do svojho osobného priestoru a zamumlať „hej“ sotva prelomí ľady. Skúste požiadať o povolenie (napr. „Ospravedlňujem sa, nevadí vám, keď sa vás niečo opýtam?“). A uistite sa, že máte v mysli už vytvorenú otázku alebo komentár (napr. „Máte sa dobre?“ Alebo „Ako sa vám páči späť v kancelárii?“). Všetko je to o vytvorení pohodlnej príležitosti pre druhú osobu, aby odpovedala.

4. Preberanie kontroverzných tém

Ak hovoríte s niekým novým, je spravidla najlepšie nehovoriť o závažných alebo polarizujúcich témach, ako sú potraty alebo politika. Ak budete k týmto témam inklinovať neskôr, skvelé. Na začiatok však zamierte do niečoho jednoduchého a na dosah ruky, čo vy a druhá osoba môžete spoločne pozorovať. Možno je to hudba, ktorú obaja počujete, jedlo, ktoré obaja ochutnávate, alebo veľký banner v kancelárii „Welcome Back“, s ktorým sa obaja stretávate.
Foto: pixabay.com

5. Hovoríte nezrozumiteľne

Akonáhle si vytvoríte vzájomné spojenie, pokračujte v tomto spojení tým, že sa stanete zrozumiteľným. Ak hovoríte napríklad inými jazykmi, spomaľte svoju reč a jasne vyslovujte. Ak máte tendenciu hovoriť slangovo, nepoužívajte slová, ktoré možno nepoznajú. Ak sa vás opýtajú, akú prácu robíte, odpovedzte spôsobom, ktorý netrvá päť minút, ani nenasadzujte priveľa pracovného žargónu.

6. Hovoríte príliš veľa o sebe – alebo o druhej osobe

Často sa hovorí, že ľudia radi hovoria o sebe a kladenie otázok je tajnou zložkou dobrých rozhovorov. Ale to nie je pre každého pravidlom. Nikto nie je rád, keď je vypočúvaný, takže ak máte pocit, že vaše otázky nie sú vítané, ustúpte. Namiesto toho porozprávajte príbeh, ponúknite názor alebo ich inak zbavte bremena výkonu. Ak neviete, kde sú ich záujmy, skúste sa opýtať na témy, ktoré vás zaujímajú (napr. „Hej, myslíte si, že toto tričko vyzerá vtipne?“ Alebo „Boli ste v poslednej dobe v nejakej dobrej novej reštaurácii?).

7. Myslíte si, že iní s vami strácajú čas

Ak s niekým hovoríte, porozprávajte sa s ním. Nepozerajte sa na podlahu a nepozerajte sa mu cez plece na inú osobu. Odložte telefón. Buďte prítomní a venujte mu svoju plnú pozornosť.
Je ľahké odmietnuť rozprávanie ako neúprimný, nechcený a nedôležitý sociálny benefit. Každý vzťah, ktorý si vážite, sa však niekde začal – počiatočnou konverzáciou. Bola hlboká? Nie. Ale nakoniec ste nadviazali skutočné spojenie.
Zdroj: John Bowe je tréner reči, ocenený novinár a autor knihy „Mám čo povedať: Ovládnutie umenia verejného rozprávania vo veku odpojenia“.
Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE