Absencia ústavných sudcov značne ovplyvňuje vybavovanie podaní, pribúdajú nevybavené prípady

KOŠICE 28. marca (WebNoviny.sk) – Absencia deviatich sudcov na Ústavnom súde Slovenskej republiky (ÚS SR) značne ovplyvňuje vybavovanie podaní na súd.

Na základe štatistických údajov za necelý mesiac a pol fungovania súdu v obmedzenom režime to konštatovala sudkyňa Jana Baricová, ktorá v súčasnosti vykonáva úlohu predsedníčky súdu.

Vyššia priemerná dĺžka konaní

Ako agentúru SITA informoval Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS SR, súd k 16. februáru, keď sa skončilo volebné obdobie deviatim sudcom vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej, evidoval 685 nevybavených podaní. Od uvedeného dátumu do 27. marca doručili súdu ďalších 265 podaní.

V tomto období vybavil jediný funkčný senát 71 podaní, pričom 61 bolo vybavených rozhodnutím. Súd vydal 15 nálezov a 46 uznesení. Ďalších desať podaní odložil. Z vybavených podaní boli okrem vecí pridelených náhodným výberom sudcom spravodajcom pridelené aj naliehavé veci patriace do rozhodovacej pôsobnosti senátu, o ktorých rozhodnutie neznesie odklad. V jednom prípade tak ústavný súd rozhodoval o sťažnosti vo veci porušenia práv maloletých detí a v šiestich prípadoch o sťažnostiach osôb vo výkone väzby.

Ako ďalej vyplýva zo štatistiky, z celkového počtu 879 nevybavených podaní evidovaných na ústavnom súde k 27. marcu patrí 27 do rozhodovacej právomoci pléna ústavného súdu. „Na základe uvedených štatistických údajov možno konštatovať, že absencia deviatich z trinástich sudcov ústavného súdu značne ovplyvňuje počet nevybavených podaní (návrhov a sťažností) a priemernú dĺžku jedného konania pred ústavným súdom, keďže umožňuje konanie len vo veciach, v ktorých je príslušný rozhodovať prvý senát ústavného súdu. Pre rozhodovanie vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné jeho doplnenie,“ uviedla v tejto súvislosti Baricová.

Funkčný iba jeden senát

Ústavný súd rozhoduje od 17. februára iba v jednom senáte, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš pri predkladaní pridelených vecí do senátu sudcami spravodajcami Janou Baricovou a Miroslavom Durišom. V zložení Jana Baricová, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka pracuje senát pri predkladaní pridelených vecí sudcami spravodajcami Janou Laššákovou a Mojmírom Mamojkom.

Parlament vo februári nezvolil v dvoch kolách verejnej voľby ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Vyhlásená preto bola nová voľba, do ktorej sa prihlásilo 30 kandidátov, pričom Eva Fulcová napokon svoju kandidatúru stiahla. Kandidáti minulý týždeň absolvovali dvojdňové vypočúvanie pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, ktorý jednomyseľne odobril všetkých uchádzačov. Voľbou kandidátov sa má plénum parlamentu zaoberať 3. apríla, na schôdzi majú zákonodarcovia zvoliť 18 kandidátov. Z nich následne prezident vymenuje polovicu.

Viac k témam: Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Absencia ústavných sudcov značne ovplyvňuje vybavovanie podaní, pribúdajú nevybavené prípady © SITA Všetky práva vyhradené.