Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Slovensko Správy

Advokácia je kľúčová pre fungovanie právneho štátu, Kolíková riešila aj zodpovednosť pri právnych pochybeniach

Zdieľať

11.6.2021 (Webnoviny.sk) – Je namieste pýtať sa, aká je zodpovednosť štátu nastaviť mechanizmy tak, aby v prípade, že dôjde k vážnym pochybeniam v advokácii, ktoré krivia spravodlivosť, došlo k náprave a k vyvodeniu zodpovednosti.

Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v piatkovom príhovore na Konferencii advokátov 2021.

Obrátila sa na Benátsku komisiu

S otázkou nastavenia správnych mechanizmov voči advokácií sa šéfka rezortu spravodlivosti obrátila aj na Benátsku komisiu. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.

Kolíková však zároveň zdôraznila, že advokácia je úplne kľúčová pre fungovanie právneho štátu, pretože vyvažuje postavenie tých, ktorí čelia neprávosti.

Nenašli úplnú zhodu

„Každý by mal mať prístup ku kvalitnej právnej pomoci a určite by štát nemal mať možnosť zasahovať do obsahu zastupovania klienta,“ pokračovala s tým, že kvalita výkonu advokácie je v zásade v rukách Slovenskej advokátskej komory (SAK) a jej členov.

Ako doplnila ministerka v otázke zodpovednosti štátu pri nastavovaní právnych mechanizmov, v prípade pochybení v advokácii nenašli so SAK úplnú zhodu. „Preto som sa v nejakej fáze dialógu obrátila aj na Benátsku komisiu, aby sme danú odpoveď dostali,“ uviedla.

Otvorená akejkoľvek odpovedi

Druhá otázka, ktorú sa šéfka rezortu Benátskej komisie spýtala, tiež súvisí s kvalitou. „A síce, či potenciálne k vyššej kvalite poskytovania právnych služieb, a to aj na pozadí zmien v právnických povolaniach súvisiacich s rozvojom technológií a spoločenskými premenami, nevedie cesta cez otvorenie tohto priestoru pre viaceré stavovské organizácie,“ vysvetlila Kolíková.

Príhovor ministerka uzavrela s tým, že je otvorená akejkoľvek odpovedi od Benátskej komisie.

Viac k témam: advokáti, Benátska komisia, justícia, minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokácia je kľúčová pre fungovanie právneho štátu, Kolíková riešila aj zodpovednosť pri právnych pochybeniach © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár