Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Správy Svet

Afganskí lídri vyzvali na mier, Taliban žiada odchod Američanov a NATO z krajiny

Zdieľať

KÁBUL 3. mája (WebNoviny.sk) – Veľké zhromaždenie Afgancov známe aj ako Lója džirga, ktoré zvolal afganský prezident Ašraf Ghaní, sa skončilo v piatok výzvou na mier s hnutím Taliban a sľubom prezidenta prepustiť 175 väzňov z Talibanu pred ramadánom, posvätným moslimským mesiacom, ktorý sa začína budúci týždeň.

Tisícky politikov a vodcov

Na zhromaždení, ktoré sa začalo v pondelok, sa zúčastnilo viac ako 3 200 politikov, kmeňových vodcov a iných prominentov krajiny. Snažili sa vymyslieť spoločnú stratégiu pre budúce vyjednávania s Talibanom.

Prezident Ghaní sa na zhromaždení usiloval o jednotné stanovisko, avšak stretnutie bojkotovalo niekoľko prominentných Afgancov vrátane premiéra Abdulláha Abdulláha, jeho partnera vo vláde, čo odhalilo prehlbujúce sa rozpory v exekutíve krajiny.

“Chcel by som Talibanu povedať, že voľba je teraz vo vašich rukách,” povedal Ghaní na záverečnej ceremónii v Kábule. “Teraz ste na rade vy, aby ste ukázali, čo chcete urobiť,” pokračoval.

Odkaz päťdňového stretnutia je podľa neho jasný: “Afganci chcú mier”. Talibanu ponúkol tiež prímerie, avšak zdôraznil, že nebude jednostranné.

Islamisti odmietli prímerie

Taliban naopak v piatok vo svojom vyhlásení prímerie odmietol. Útoky budú podľa neho pokračovať aj počas ramadánu.

Hnutie odmietlo návrhy na prímerie dovtedy, kým sa z krajiny nestiahnu jednotky Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie. Lóju džirgu nazvalo pokusom Ghaního zvýšiť si popularitu.

Taliban v posledných mesiacoch vystupňoval svoje útoky proti afganským jednotkám a momentálne kontroluje polovicu krajiny. Spojené štáty zatiaľ urýchlili svoje úsilie nájsť mierové riešenie 17-ročnej vojny a tlačia na priame rokovania medzi Talibanom a Kábulom.

Lója džirga vypracovala zoznam s 23 bodmi pre mierové rozhovory s Talibanom vrátane prímeria počas ramadánu, keď moslimovia držia cez deň pôst. Okrem iného tiež podporila práva žien v rámci princípov islamu.

Viac k témam: Lója džirga, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Afganskí lídri vyzvali na mier, Taliban žiada odchod Američanov a NATO z krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X