Búrky a prietrže mračien lámali stromy a zatápali pivnice, záplavy zasiahli aj jaskynný systém Domica

0
Búrky a prietrže mračien lámali stromy a zatápali pivnice, záplavy zasiahli aj jaskynný systém Domica

19.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. júla 14:18

Pre nepriaznivú poveternostnú situáciu v nedeľu 18. júla mali hasiči 114 výjazdov. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji, kde zasahovali pri 50 udalostiach, z toho až 41-krát zasahovali v okrese Dunajská Streda.

V Banskobystrickom kraji riešili hasiči 27 udalostí, pri ktorých odstraňovali následky prietrže mračien. V Bratislavskom kraji zasahovali 14-krát, v Nitrianskom kraji 13-krát a v Žilinskom kraji bola ich pomoc potrebná pri ôsmich udalostiach.

Pomáhali aj pri strhnutých strechách

„Vo väčšine prípadov odstraňovali popadané stromy z vozidiel, cestných komunikácií a elektrických vedení a odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc. V niekoľkých prípadoch zasahovali pri strhnutých strechách,“ priblížila Križanová.

Zároveň doplnila, že pri spomínaných udalostiach zasahovalo doposiaľ takmer 100 príslušníkov HaZZ a viac ako 70 dobrovoľných hasičov.

Záplavy zasiahli aj Domicu

V nedeľu popoludní zasiahli ničivé záplavy jaskynný systém Domica v okrese Rožňava. Hasiči zasahovali pri jaskyni, kde voda zaplavila časť cesty. Aktuálne prebiehajúce expertné obhliadky a fotodokumentácia ukážu, do akej miery bol jaskynný systém poškodený. Informovala o tom Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody SR.

Výdatné prívalové zrážky sa začali zhromažďovať v okolí ponoru takzvaného Domického potoku. Tento sa v krátkom čase upchal naplavenými konármi, lístím a nečistotami z okolia, čím sa vytvorilo jazero s hĺbkou do troch metrov.

Vody znečistili najnižšie časti stavby

Pritekajúca voda zničila asfaltový chodník okolo vstupného areálu jaskyne a znečistila najnižšie časti stavby. Pravdepodobne bola poškodená aj strecha areálu, cez ktorú sa presakujúca voda ostala do interiéru a poškodila dve miestnosti.

„Po upadnutí vody a dnešnej prvotnej obhliadke jaskyne bolo zistené, že prívalová voda znečistila doneseným kalom a nečistotami z povrchu najnižšie položené časti jaskyne Majkov dóm, Nástupište 1. plavby a časti Panenskej chodby. Z jedného z člnov na plavbe boli odplavené podlahové rošty. Vody občasného podzemného toku Styxu zlomili sintrovú hrádzu a poškodili jednu z vaní na kaskáde Rímskych kúpeľov, ktoré sú symbolom jaskyne,“ uviedol riaditeľ Správy slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody SR Ján Zuskin.

Špecialisti zmapujú škody

V utorok 20. júla špecialisti Slovenskej správy jaskýň a odborní pracovníci podrobne zmapujú škody nielen na prírodných hodnotách a výplniach jaskyne, ale aj jej infraštruktúre ako sú káblové rozvody, elektrické rozvádzače a svietidlá, chodníky a zábradlia v sprístupnenej časti.

Po jej spriechodnení a sfunkčnení elektrického osvetlenia sa vykoná obhliadka aj nesprístupnených častí – takzvanej 2. plavby a Liečebne. Kompletné škody v interiéry jaskyne a priľahlej infraštruktúre budú však vyčíslené až v nasledujúcich dňoch.

Viac k témam: búrka, hasiči, jaskyňa Domica, prietrž mračien
Zdroj: Webnoviny.sk – Búrky a prietrže mračien lámali stromy a zatápali pivnice, záplavy zasiahli aj jaskynný systém Domica © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu