Ak Smer-SD alebo Most-Híd podporia novelu SaS, SNS to bude vnímať ako porušenie koaličnej zmluvy

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Ak niekto z koalície zahlasuje za novelu zákona o štátnom jazyku, Slovenská národná strana (SNS) to bude vnímať ako porušenie koaličnej zmluvy. Na tlačovej besede počas snemu SNS vo Zvolene to povedal predseda strany Andrej Danko.

Bugárovci vedia čo majú robiť

Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku. SNS považuje návrh SaS za nehoráznu drzosť. Danko tvrdí, že slovenčina nepôjde do úzadia.

Na Dankove slová reagoval na tlačovej besede po Republikovej rade Mosta-Híd aj predseda tejto strany Béla Bugár. „My dobre vieme, čo máme urobiť,“ povedal. Tvrdí, že v prvom hlasovaní za zákon zahlasujú, v druhom iba v prípade, ak SaS akceptuje ich pripomienky.

Návrh z dielne liberálov

Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál, Zuzana Zimenová a Renáta Kaščáková navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku.

Návrhom novely zákona o štátnom jazyku sa budú poslanci zaoberať na aktuálnej 46. schôdzi parlamentu. Liberáli navrhujú tiež vypustiť ustanovenie o vedení agendy cirkví a náboženských spoločností určenej pre verejnosť v štátnom jazyku. Naopak, do zákona chcú doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel.

Liberáli chcú tiež zmeniť ustanovenia o vedení pedagogickej a ďalšej dokumentácie v školách s vyučovacím jazykom menšín. Tá by sa mala podľa nich viesť v jazyku príslušnej menšiny, a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie, ktorá sa bude musieť naďalej viesť aj v štátnom jazyku, bude podľa ich slov navrhovať ministerstvo školstva.

Zobraziť fotogalériu k článku:
26. snem Slovenskej národnej strany

Viac k témam: Most-Híd, predseda Slovenskej národnej strany (SNS), SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, zákon o štátnom jazyku
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak Smer-SD alebo Most-Híd podporia novelu SaS, SNS to bude vnímať ako porušenie koaličnej zmluvy © SITA Všetky práva vyhradené.