Ak ste sa ocitli bez príjmu, môžete žiadať aj o novú SOS dotáciu

0
Ak ste sa ocitli bez príjmu, môžete žiadať aj o novú SOS dotáciu

1.5.2020 (Webnoviny.sk) – Občania, ktorí sa v aktuálnej situácii pandémie koronavírusu ocitli bez príjmu, môžu žiadať o dotáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Okruh žiadateľov sa tak rozširuje aj o tých, ktorí z rôznych dôvodov nemajú nárok na príspevok z projektu „Prvá pomoc“.

SOS dotácia

Nová SOS dotácia je určená pre tých, ktorí pred vypuknutím pandémie koronavírusu mali prácu, príjem z podnikania alebo vykonávali samostatne zárobkovú činnosť a aktuálne zostali bez príjmu.

Viac  téme koronavírusu

Dotáciu bude ministerstvo poskytovať vo výške 105 eur za marec a 210 eur za ďalšie mesiace až do skončenia krízovej situácie, ak medzitým žiadateľ nezačne opäť pracovať či podnikať.

V tlačovej správe o tom informuje tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Žiadatelia nemôžu poberať iné dávky

Podmienkou je, aby žiadatelia o dotáciu nepoberali starobný, predčasný starobný, invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, nemocenskú dávku, dávku v nezamestnanosti, dávku nemocenského zabezpečenia alebo obdobnú dávku zo zahraničia.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Rovnako nesmú byť príjemcom pomoci v hmotnej núdzi, poberať rodičovský príspevku alebo príspevok na opatrovanie.

„Práve v tejto SOS dotácii sa nájdu aj takzvaní „dohodári“, ktorí od 12. marca nemajú žiaden príjem, prípadne nemajú žiaden príjem za apríl. Ale nie je to len pre nich, je to aj pre iné skupiny občanov, ktorí nespĺňajú nároky na niektorú z pomocí zo strany štátu a sú bez príjmu,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Žiadosti treba poslať poštou

Podmienky pre získanie dotácie aj s návodom na vyplnenie žiadosti sú zverejnené na stránke www.pomahameludom.sk. Žiadosť o SOS dotáciu za marec a apríl je možné podať spolu za oba mesiace od 1.mája do 15. mája tohto roka poštou na adresu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Rovnako do 15. mája tohto roka je potrebné požiadať aj o príspevky za marec v rámci projektu „Prvá pomoc“. „Za apríl bude možné žiadať o príspevky od 16. mája. Je totiž potrebné vyplniť iné výkazy ako za marec, keďže pomoc sa bude poskytovať za celý mesiac, nie iba za časť. Žiadatelia budú mať na podanie výkazu za apríl čas do konca mája. Ak o pomoc žiadali už aj v marci, nemusia už podávať žiadosť, postačuje, ak do výkazu vyplnia číslo dohody uzavretej s príslušným úradom práce,“ tvrdí minister Krajniak.

Pomoc pri znižovaní negatívnych dopadov

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda 31. marca tohto roka a jej doplnenie 14. apríla.

Rezort práce následne pripravil projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu.

Nariadenie umožňujúce poskytovať SOS dotáciu schválila vláda 28. apríla a vo štvrtok bolo publikované v Zbierke zákonov SR.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak ste sa ocitli bez príjmu, môžete žiadať aj o novú SOS dotáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu