Ako nakupovať lacno a ekologicky

Okrem toho, že je veľmi užitočne naučiť sa šetriť peniaze, v súčasnosti je mimoriadne dôležité snažiť sa šetriť aj životné prostredie. Ekológia sa stáva trendom 21. storočia a zdevastovaná príroda okolo nás, ktorá už začína ovplyvňovať aj zdravie nás všetkých, je azda tým najviac očividným dôvodom na to, aby sme sa to naučili.

Nakupovať ekologické produkty, často znamená nakupovať drahšie produkty a vo všeobecnosti prevláda názor, že tie si môžu dovoliť iba tí lepšie zarábajúci. Je to pravda?

V skutočnosti je vlastne jedno, aký bohatý je váš mesačný rozpočet. Ak budete chcieť, dokážete nakupovať úsporne a zároveň ekologicky. Stačí sa držať niekoľkých krokov a sami uvidíte, že sa to dá.

Zvyknite si na „zero waste“

Začnime ekológiou. Jej základným princípom je život bez odpadu. Naša planéta je plná odpadu, ktorý nám už prerastá cez hlavu. Vzniká stále viac toxických skládok, moria sú plné plastu, rieky sú zamorené, pôda je kontaminovaná.

Pritom by stačilo, ak by každý z nás začal od seba. Sú to jednoduché zmeny, ktoré dokážeme do svojho životného štýlu postupne zaviesť. Napr. nenakupovať a nepoužívať plastové fľaše, vyhnúť sa používaniu jednorázových igelitových tašiek a mikroténových vreciek, uprednostňovať recyklovateľné obaly, nosiť si vlastný pohár na kávu, kupovať čapovanú drogériu, vymeniť papierové vreckovky a utierky za látkové, vyhýbať sa papierovým časopisom, novinám, letákom či knihám alebo preferovať udržateľné produkty.

Prečítajte si: 24 tipov ako žiť udržateľne

plan ako na zero waste
plan ako na zero waste

Nakupujte online

V súčasnosti môže byť dilemou, či je online nakupovania viac alebo menej ekologické, ako shopping v kamenných obchodoch. S určitosťou však môžeme povedať, že je určite úspornejšie.

Ceny v eshopoch sú jednoznačne nižšie ako ceny rovnakých produktov v predajniach, čo je prvý základný predpoklad toho, že ušetríte. Druhým sú ďaleko lepšie možnosti porovnávania, ktoré máte na internete. Pred samotným nákupom si môžete prezrieť viac produktov, viac obchodov a zistiť, čo je kvalitnejšie, kde je to lacnejšie a kto vám to možno doručí skôr.

V online priestore sa navyše môžete vyhnúť papierovým letákom, ktoré vymeníte za tie elektronické. Ak si zvolíte správny eshop, ktorý kladie dôraz na udržateľnosť a ekológiu, vyhnete sa aj zbytočným plastovým obalom a igelitovým vreckám.

Najviac neekologickým aspektom online nakupovania je doručovanie objednávok na adresy kupujúcich a uhlíkové stopy, ktoré kuriéri za sebou na cestách zanechávajú. To sa dá občas vyriešiť osobným odberom.

Očakáva sa však, že v budúcnosti sa najmä na prepravu jedla, ale aj iných tovarov budú využívať výhradne vozidlá na ekologický pohon.

Využívajte zľavy

Nemá to síce nič spoločné s ekológiou, ale rozhodne to ušetrí vašu peňaženku. Tu znova platí, že najviac možností ako ušetriť máte opäť pri online nakupovaní. A to z niekoľkých dôvodov.

Na internete porovnávate, čítate recenzie a napokon sa v drvivej väčšine prípadov vždy rozhodnete pre najlepší pomer ceny a kvality. Máte oveľa širšie možnosti ako keď navštívite jednu či pár lokálnych kamenných predajní. Vyzdvihnúť si tovar v obchode nie je zlý nápad, ak si ho predtým vyberiete a kúpite online.

Rôzne možnosti zliav, akcií a výpredajov, ku ktorým sa dostanete na rôznych eshopoch v súčasnosti veľmi intenzívne bojujúcich o zákazníkov, v offline prostredí jednoducho nezachytíte a nevyužijete.

Skvelý prehľad najrôznejších zľavových kupónov k veľkému množstvu eshopov nájdete na kupónových weboch ako bonipo.sk. Na tomto mieste zároveň nájdete všetky potrebné informácie o každom online obchode, ktorý ponúka zľavové kódy. Môžete si tu tiež prečítať recenzie alebo odpovede na najčastejšie otázky zákazníkov.

Nepodporujte zabíjanie zvierat

Niektoré ženy si potrpia na drahé pravé kožuchy alebo luxusné kúsky vyrobené z kože rôznych vzácnych zvierat. Napriek tomu, že tieto produkty a dopyt po nich z módneho trhu stále celkom nevymizli, v súčasnosti je trendom čo najviac sa vyhýbať akýmkoľvek priemyselným výrobkom, kvôli ktorým muselo byť zabité akékoľvek zviera.

K pravým kožuchom existujú alternatívy vyrobené ekologickejším spôsobom bez toho, aby bol nejakému živému tvorovi skrivený čo len jediný chlp. Aj populárne kožené bundy či topánky sa dnes už vyrábajú syntetickým spôsobom. Kedysi platilo, že tie kvalitné sú jedine z pravej kože, avšak dnešné výrobné postupy tento fakt dokážu vyvrátiť.

Takže, keď sa nabudúce budete rozhodovať medzi koženou bundou a koženkou, už viete, ako sa máte rozhodnúť. V mnohých prípadoch je koženka ekologickejšou aj lacnejšou možnosťou. Stačí si vybrať správne.

Nakupujte ekologické a úsporné spotrebiče

Ďalšou dvojsečnou zbraňou v tomto boji sú úsporné a kvalitné elektrospotrebiče. Určite viete o tom, že najmä veľké elektrospotrebiče sú označované energetickou triedou na základe svojej spotreby.

Ak sa rozhodnete pre nový, kvalitný a úsporný spotrebič, s najväčšou pravdepodobnosťou urobíte správny krok smerom k úspore energie. Pri najnovších technológiách sa navyše využívajú sofistikované, ekologické a udržateľné výrobné postupy, ktorých výsledkom sú moderné produkty, ktoré šetria vaše energie a nemajú negatívny vplyv na okolité prostredie.

Prvotná investícia do každého nového spotrebiča vás síce môže stáť nejaký obnos peňazí, ktorý si pri využití všetkých možností ako ušetriť pri nákupoch na internete dokážete zredukovať. Avšak následná úspora energie z dlhodobého hľadiska sa vám vráti. A okrem toho urobíte dobrú vec pre seba aj pre planétu.

A tak, či už ide o veľké domáce spotrebiče ako práčky, sušičky, umývačky či rúry, alebo o spotrebiče, ktoré využívate na starostlivosť o svoje telo, vždy čítajte, študujte a porovnávajte na základe recenzií, špecifikácií a parametrov.

Vyberte si bio, lokálne alebo sezónne potraviny

Potraviny sú produktami našej každodennej spotreby a kupujeme ich, samozrejme, viac ako čokoľvek iné. A to je o dôvod viac, prečo by sme sa mali zamyslieť nad tým, aké potraviny a kedy nakupujeme.

Správne stravovanie v prvom rade prispieva k nášmu osobnému zdraviu. Avšak má to aj iný rozmer. Rôzne lokálne bio farmy a bio pestovatelia využívajú už pri samotnom procese ekologickejšie, etickejšie a zdravšie postupy ako veľké koncerny, ktoré zásobujú svojimi produktami niekoľko krajín.

Nákupom lokálnych produktov navyše hovoríte nie veľkým uhlíkovým stopám, ktoré vznikajú pri preprave ovocia či zeleniny z iných vzdialených krajín. S tým úzko súvisí aj sezónne nakupovanie. Je jasné, že exotické ovocie uprostred zimy nemohlo byť vypestované u nás doma, ale prešlo dlhú cestu.

Je pravdou, že tie najzdravšie, bio produkty sú väčšinou drahšie ako bežné potraviny. Aj v tomto prípade však môžete nájsť spôsoby ako ušetriť, podporiť poctivých lokálnych farmárov a zároveň urobiť správnu vec.

Preferujte ekologicky zameraných obchodníkov

Trendy udržateľnosti a ekológie sa v súčasnosti snaží nasledovať čoraz viac maloobchodníkov. Mnohí sa tým pýšia, pretože vedia, že sa tak radia medzi tých, ktorí pomáhajú tejto planéte. Vyberajte si svojich výrobcov a predajcov aj na základe toho, ako sa správajú k životnému prostrediu.

Keď už žijeme v tomto komerčnom a konzumnom svete, robme aspoň malé rozhodnutia podporujúce správne veľké veci.