Ako sa dostať do psychickej pohody za 1 minútu, za 5 minút či za 2 týždne?

0
Ako sa dostať do psychickej pohody za 1 minútu, za 5 minút či za 2 týždne?
Foto: pixabay.com

Úzkosť je vysoká a môže byť ťažké nájsť si čas na zhlboka sa nadýchnuť. Tu je sprievodca po odpočinku, ale koľko času musíte ušetriť.

Zatiaľ čo „stay well“ sa stalo hláškou v dobe koronavírusu, je skutočne dôležité povedať aj „stay sane“, hovorí psychologička a autorka knihy Úzkostné návaly, Lucy Atcheson. Takže je dôležité nielen to, aby ste sa mali a cítili dobre, ale aj byť rozumní. Keď sa situácia mení rýchlejšie, ako dokážeme spracovať, a snažíme sa ňou preplávať, je niekoľko stratégií na zvládnutie úzkosti, či už máte na to minútu alebo máte na to 14 dní.

Ak máte jednu minútu

„Dýchajte pokojne,“ hovorí psychologička Linda Blair. „Pomaly sa nadýchnite nosom, počítajte do troch, zadržte dych a potom vydýchnite na šesť.“ Desať opakovaní vám zníži to hladinu kortizolu, stresového hormónu, a posilní pocity pohody. Atcheson odporúča sedieť alebo stáť s nohami mierne rozkročenými od seba, vdychovať, zadržať dych a vydychovať a rátať do štyroch. Dýchať treba nosom, najmä ak cítite paniku, pretože ak dýchate práve nosom, nemôžete hyperventilovať.

Ak máte päť minút

„Naučte sa nové slovo a používajte ho,“ hovorí Blair. „Pozrite sa na slovo dňa na webovej stránke Merriam-Webster.“ Tento jednoduchý akt sebarealizácie povedie k tomu, že sa budete cítiť viac pod kontrolou a budete si istí svojou schopnosťou vyrovnať sa s pocitom „Áno, idem vpred“, hoci to nie je vedome spojené so súčasnou krízou. Rovnako je päť minút dosť času na vyskúšanie si všímavosti.

Karen Atkinson, spoluzakladateľka spoločnosti Mindfulness UK hovorí: „Je to ako budovať svoje fyzické svaly – začnete s nízkou hmotnosťou a opakovaniami a potom budete pridávať.“ Navrhuje, aby ste išli von, ak je to možné, a aby ste vyskúšali postup zvaný prijímanie dobra, ktorý pomáha vášmu psychickému, emocionálnemu pocitu.

„Je jar, takže ak si všimnete rozkvitnutie krásnej kvetiny, vychutnajte si ten okamih a nechajte všetko ostatné padnúť za vás. Stačí si uvedomiť fyzický a emocionálny zážitok pri pohľade na kvetinu, motýľa alebo vtáčika. Trvá to 20 sekúnd, kým sa vo vašom mozgu zaregistruje pozitívny zážitok, takže zastavenie sa a vnímanie vzduchu na vašej pokožke a prítomnosť vašich zmyslov pomáha zmierniť každú úzkosť.“

dych
Foto: pixabay.com

Ak máte 10 minút

„Napíšte si sám sebe list o všetkých dobrých veciach, ktoré robíte, a o tom, ako dobre to robíte,“ hovorí Atcheson. Spôsob, ako to spraviť, hovorí: „Chystám sa napísať tento list svojmu najlepšiemu priateľovi, ktorý je náhodou ja, a musím ho rozveseliť. To naozaj spochybňuje kritický hlas vo vašej hlave a veľa úzkosti pramení z nedostatočnej viery v naše vlastné schopnosti. “ Ak písanie listov nie je vaša obľúbená vec, skúste terapiu vďačnosti, ako popisuje Blair: „Napíšte tri veci, za ktoré ste vďační. Na začiatku si môžete myslieť: „Nemám nič.“ Ale áno, áno. Strávte 10 minút hľadaním troch vecí. Budete sa tak cítiť v bezpečí.“

Prečítajte si článok o piatich chybách v myslení ľudí, kvôli ktorým sa šíri koronavírus

Ak máte 20 minút

„Keď sa dostaneme do úzkosti, začneme emocionálne myslieť a už nepoužívame našu logiku,“ hovorí Blair. „Najlepším spôsobom, ako získať perspektívu a použiť logiku, je urobiť si od všetkého malú pauzu.“

„Ľahnite si na zem, na chrbát. Ohnite kolená a položte ruky na bok. Nastavte hodiny na 20 minút alebo požiadajte niekoho, aby vám oznámil, kedy prešiel čas. Zavrite oči“, hovorí Blair, „a začnite dýchať tak, ako ste to robili pri minúte. A to je všetko, čo budete robiť. Nemusíte pritom zaspať, ale to, čo sa stane je, že sa vaše myšlienky neutralizujú. Sú tam, ale nemajú moc.“ Na konci 20 minút sa pomaly vracajte k sebe, sadnite si a potom sa vráťte k čomukoľvek, čo ste robili.

Ak máte 14 dní

Aby sa odvrátilo riziko prevalcovania starosťami, je dôležité tento čas usporiadať tak, aby život stále mal zmysel, význam a radosť, hovorí Atcheson. „Je to možné vďaka knihám, súpravám, online cvičeniu, vyskúšaniu nového receptu, rozhovoru s ľuďmi, s ktorými normálne nemáme čas hovoriť.“ Budujte zdravé rutiny, počínajte každý deň hlbokým dýchaním, potom cvičením a podobne končiacim dňom – ​​nie cvičením s vysokým adrenalínom, ale pomalším.

zdroj: psychologytoday.com

žiadne príspevky na zobrazenie