Ako si získať uznanie v mužskom svete

0
Ako si získať uznanie v mužskom svete

Ženy majú často problém pochváliť sa. Odrobenú prácu, či už v domácnosti alebo v profesnom živote, považujú za takú samozrejmú, že im ani nenapadne, aby sa ňou chválili.

Muž s tým však nielenže nemá problém, no dokáže s hrdosťou hovoriť o tom, čo všetko spravil či zabezpečil. Nie je na tom nič zlé, práve naopak, je fantastické, že muži sú si vedomí svojich kvalít a schopností – hoci aj prehnane.

My ženy by sme sa mali od nich v tomto ohľade učiť. Hlavne, ak chceme v mužskom svete uspieť. Musíme sa vedieť pochváliť a byť na seba hrdé.

Uvedomovať si svoju hodnotu a náležite ju aj prezentovať okoliu je zásadná schopnosť pre rovnovážny vzťah. Uvedomila som si to vďaka workshopu IamRemarkable a zaradila som túto tému aj do mojej pripravovanej knihy Ako zvládnuť muža po 50-ke.

Ako mi workshop mi otvoril oči

Ako už názov workshopu IamRemarkable napovedá (v preklade „som výnimočná“), ide o kampaň na pozdvihnutie sebavedomia žien, pretože nielen šedé myšky majú problém sa presadiť. V skutočnosti aj ženy, ktoré sú sebaisté a životaschopné, majú zábrany pochváliť sa svojimi úspechmi.

Kampaň vznikla z iniciatívy dvoch priateliek. Obe vyštudovali prestížne univerzity. Jedna študovala marketing, druhá informatiku. Po nastúpení do zamestnania sa ich cesty rozišli. Každá pracovala v inom štáte a v inej firme.

Po čase sa stretli a zistili, že žena, ktorá študovala marketing sa postupne posúvala po kariérnom rebríčku a napredovala. Jej priateľka pracujúca v odvetví informačných technológií, zostávala aj po rokoch na tej istej pozícii. Hoci bola rovnako nadaná, šikovná a schopná.

Priateľky začali skúmať, ako je to možné? Prečo je jedna z nich sa pravidelne povyšovaná, zatiaľ čo tá druhá stojí na mieste?

biznismenka
Foto: pixabay.com

Po analýze zistili zaujímavú skutočnosť. Vo firme, v ktorej pracovala marketérka, nadriadení hodnotili svojich zamestnancov v pravidelných intervaloch. Vždy, keď kandidát spĺňal kritériá na vyššiu pozíciu, jednoducho ho posunuli o stupienok vyššie.

Avšak vo firme, v ktorej pracovala informatička, mali pravidlá povyšovania nastavené inak. Záujemca o vyššiu pozíciu musel o povýšenie požiadať z vlastnej iniciatívy.

Priateľky z tohto porovnania pravidiel pochopili príčinu. Mnohé ženy totiž majú pocit, že vždy by mohli byť ešte o niečo lepšie. A tak sa informatička aj napriek neustálemu vzdelávaniu a zlepšovaniu zriedkakedy cítila oprávnená žiadať o vyššiu pozíciu.

Muži si nerobia problém s tým, keď nespĺňajú všetky kritériá. Jednoducho sa k tomu postavia tak, že skúsia – a možno motyka vystrelí. Prípadne si plánujú doštudovať potrebné informácie neskôr, až keď vyššiu pozíciu dostanú.

Účastníčky seminára to potvrdili. Jedna napríklad hľadala zamestnanca na pozíciu asistenta. Prihlásili sa aj muži, ktorí dokonca nespĺňali ani jedno z kritérií. Naopak, mnohé prihlásené ženy spĺňali kritériá aj na 120 percent, no napriek tomu boli neisté.

Ženy si totiž menej veria a nerady sa chvália.

Ako sa môžeme inšpirovať mužmi

Sama som to zažila.

Mám skvelého muža, ktorý vie urobiť veľa vecí a nemá problém o tom hovoriť. Často som sa cítila zvláštne, keď na rodinných stretnutiach vymenovával všetko, čo spravil: narúbal som drevo, zakúril som v krbe, odhrnul som sneh.

V duchu som ho karhala. Načo sa chváli? Mám snáď ja začať hovoriť o tom, že som umývala okná, prala, šila závesy, prevliekala posteľnú bielizeň? Veď návšteva vidí, že všetko je čisté a pripravené aj bez toho, aby som o tom spievala.

No raz som sa neudržala a v hneve som mužovi vychrlila, čo všetko som spravila ja.

,,Ale veď teba to baví, preto to robíš,“ sucho skonštatoval.

Vtedy do mňa vošiel srd: „Vôbec ma to vôbec nebaví, ale niekto to spraviť musí.“

„Ale ja som myslel, že to robíš rada. Si skvelá a oceňujem, že to robíš, aj keď ťa to nebaví,“ zalichotil mi a dostala som bozk.

Priznám sa, že mi chvíľu trvalo, kým som sa spamätala zo šoku. Konečne ocenil niečo, čo som urobila ja. A pri tom stačilo tak málo – úplne normálne pochváliť samú seba. Teda urobiť to, čo je pre mužov samozrejmosťou.

Nevychvaľujte sa, ale chváľte sa

Preto sa dve priateľky zo začiatku tohto príbehu rozhodli založiť iniciatívu IamRemarkable.

Zameriava sa na pozdvihnutie sebavedomia žien. Aby si ženy uvedomili, v čom sú skvelé, a aby to povedali aj ostatným. Že si nemajú namýšľať, že ide o chválenkárstvo. Že majú dať všetkým najavo svoje schopnosti a byť hrdé na každý svoj úspech.

Preto sa, milé ženy, každý deň sa pochváľte svojmu partnerovi. Povedzte mu, čo ste spravili, ale nie s výčitkou. Doniesli ste ťažký nákup? Povedzte mu to s hrdosťou: ,,Nákup bol ťažký, ale som spokojná, že som to zvládla, som silná žena, a to je super.“

Verím, že nabudúce si dá záležať a s nákupom vám pomôže (moja osobná skúsenosť).

Ak máte záujem o ďalšie podobné postrehy, publikujem ich na mojom blogu a ešte viac nájdete v mojej knihe Ako zvládnuť muža po 50-ke.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu