Ako správne nastaviť hranice vo vzťahu?

0
Ako správne nastaviť hranice vo vzťahu?

Každá z nás má nastavené hranice, ktoré by ostatní nemali prekročiť. Existuje však aj pojem hranice vo vzťahu, ktorý nadobúda úplne iný význam. Hranice, ktoré majú partnerov spájať, nie rozdeľovať. Hranice, ktoré formujú vzťah a určujú mu správny smer.

Môže to predstavovať niečo, čomu každý rozumie inak. Pre niekoho sú hranice potrebné, pre iného nie. Je dôležité si uvedomiť, že zdravé hranice tvoria základné piliere fungujúceho vzťahu. Pomocou týchto hraníc sa vzťah stáva zrelším a partneri si viac rozumejú. Na začiatok musíte poznať vlastné hranice, aby ste mohli pochopiť svojho partnera a vytvorili si hranice spoločné.

Nestrácajte svoju individualitu

Na začiatku je každá z nás zamilovaná a nezamýšľa sa nad  nastavením hraníc. To je prirodzené. Ak je aj časom vzťah bez hraníc, nikdy sa nedostane k dôvere, slobode a zodpovednosti, ktorá prináleží každému vzťahu. Hranice nám pomáhajú spoznať, kde vo vzťahu končí jeden a začína druhý.

Môže to znieť všelijako, avšak byť spolu neznamená stratiť vlastnú individualitu. Neznamená to vzdať sa seba a svojho života len preto, že s niekým zdieľame svoj život. Individualita je akousi líniou, ktorá vymedzuje vlastný priestor. Najdôležitejším faktorom je poznať svoje hranice tak, aby sme nezranili seba ani toho druhého. Aj napriek tomu, že hranica symbolizuje niečo čo nás rozdeľuje, vo vzťahu to môže mať práve opačný význam. Môže nás to spájať a lepšie sa pochopiť navzájom.

Prečítajte si: Týmito šiestimi slovami si ničíte svoj vzťah, hovoria odborníci

Doprajte si slobodu

Určite sa každá z vás stretla s vyjadrením, že vzťah zabíja slobodu, nie je to však pravda. V každom vzťahu je potrebná určitá sloboda. Sloboda je niečo, čo nám umožňuje vzťah posúvať vpred. Hranica je práve tým pilierom, ktorý vedie k rešpektovaniu slobody toho druhého. Aj napriek tomu, že vzťah si vyžaduje kompromisy a obetu, slobody by ste sa nemali vzdať.

Práve nedostatok slobody spôsobuje problémy a nezhody vo vzťahoch. Ak si však partneri určia zdravú hranicu rešpektovania slobody partnera je to dobrým začiatkom. Rešpektovanie hraníc partnera nás vedie k dôvere, ktorá je vo vzťahu dôležitou súčasťou. Zistíte, že správne nastavené hranice vám pomáhajú pri budovaní pevného a fungujúceho vzťahu. Hranice vám ponechávajú priestor a slobodu.

Buďte zodpovedný vo vzťahu k partnerovi

Je dôležité spomenúť aj zodpovednosť. Jedna z vecí, ktorá bez určenia si správnych hraníc fungovať nemôže. Hovorí sa, že zodpovednosť dvoch individuálnych bytostí sa vo vzťahu premieňa na zodpovednosť spoločnú. S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť na 100%, nakoľko každý člen vzťahu je zodpovedný sám za seba a svoje činy. Povedala by som, že vo vzťahu máme zodpovednosť k partnerovi, nie za partnera. Bolo by zbytočné obviňovať jeden druhého za svoje pocity či nálady. Toto obviňovanie vedie k vytvoreniu hranice, ktorá s tou potrebnou nemá nič spoločné a vzniká priepasť. Je rozdiel medzi zdravými hranicami, ktoré sú vypovedané a medzi hranicami, ktoré sa vytvoria práve z nepochopenia.

Je len na vás, ktorou cestou sa vyberiete. Zvolíte si  hranice alebo ich budete ignorovať? Odporúčam prvú možnosť, vďaka ktorej sa vyhnete nedorozumeniam a nemusíte zápasiť s dôsledkami toho, že ste si hranice nenastavili. Je dôležité zotrieť nepotrebné hranice a nastaviť hranice, ktoré dokážu vzťah zlepšiť a posunúť ho na iný level. Práve hranice pomáhajú zachovať slobodu, zodpovednosť a vedú k zrelosti.

žiadne príspevky na zobrazenie