Platby za spotrebované energie sú strašiakom pre nejednu slovenskú domácnosť. Pokiaľ je to aj váš prípad, vedzte, že to tak nemusí byť navždy. Existuje totiž veľké množstvo rôznych spôsobov, ako na šetrenie elektrickej energie v domácnosti.
A nejedná sa ani o nič zložitého. Aby ste za elektrinu dokázali výrazne ušetriť, väčšinou stačí zabudnúť na niektoré zlozvyky a zároveň používať spotrebiče v domácnosti s rozumom. Nasledujúci článok vám predstaví niekoľko užitočných tipov, ako na to.
Ako vypočítať spotrebu elektrickej energie?
Ešte predtým, než sa vrhnete na radikálne opatrenia pre šetrenie elektrickej energie, bude vhodné spočítať si spotrebu elektriny spotrebičov vo vašej domácnosti. Týmto spôsobom totiž ľahko identifikujete najväčších žrútov elektriny (a s nimi zároveň aj najlepšie príležitosti, ako ušetriť energiu). Akonáhle totiž budete vedieť, ktoré spotrebiče odoberajú najviac elektriny, môžete ich používanie obmedziť alebo aspoň optimalizovať (či v prípade nutnosti vymeniť za nové a úspornejšie modely).
Postup, ako zistiť spotrebu elektriny pre konkrétny spotrebič, je našťastie veľmi jednoduchý. Potrebovať budete údaj o jeho príkone (ten zistíte v parametroch produktu alebo priamo na spotrebiči). Príkon sa uvádza vo wattoch a udáva, koľko wattov elektrickej energie spotrebuje zariadenie za jednu hodinu jeho prevádzky.
Pre výpočet potom použite tento vzorec: príkon (W) x 0,001 (kvôli prevodu na kW) x doba prevádzky v hodinách. Pokiaľ chcete rovno vypočítať presnú sumu, na koľko vás prevádzka zariadenia vyjde, výsledné číslo ešte nakoniec vynásobte vašou cenou za 1 kWh energie v €.
Ako vidíte z uvedeného vzorca, pri konečnej spotrebe zohráva veľkú úlohu aj doba prevádzky spotrebiča. Vysoký príkon preto automaticky neznamená najväčšieho žrúta elektriny (napríklad rýchlovarná kanvica máva veľmi vysoký príkon okolo 2 000 W, najväčším žrútom ale určite nebude, pretože každý deň ju zapínate len na pár minút). Toho musíte hľadať medzi spotrebičmi, ktoré bežia veľmi dlho či dokonca nepretržite. A u týchto zariadení často údaj o príkone nenájdete.
V tej chvíli vám pomôžu energetické štítky. Napríklad v prípade chladničky na nich nájdete údaj o ročnej spotrebe v kWh. Pokiaľ by ste aj tak chceli spočítať spotrebu úplne presne, pomôže už len špeciálny merač spotreby elektrickej energie, ktorý pripojíte do zásuvky spolu s chladničkou či iným podobným zariadením a potom z neho zistíte presný údaj o príkone zariadenia. Potom už len použijete vyššie uvedený vzorec a máte presný údaj o spotrebe spotrebiča.
Najväčší požierači elektriny a ako na nich
Väčšinou platí, že čím starší je spotrebič, tým viac elektriny odoberá. Preto existujú energetické triedy spotrebičov, ktoré nájdete na energetických štítkoch. S ich pomocou môžete ľahko vybrať moderný a úsporný spotrebič.
Samozrejme si ale väčšina ľudí nemôže dovoliť naraz vymeniť všetky staré spotrebiče za nové úsporné modely. Pokiaľ ale vlastníte niekoľko spotrebičov starých hneď niekoľko rokov, bude na mieste začať uvažovať o ich postupnej výmene. Do tej doby ale stále existuje veľa rôznych možností, ako ich spotrebu znížiť. Začnime chladničkou – práve ona zo zásuvky vysaje najväčšie množstvo elektriny.
Chladnička a mraznička
Máme víťaza. Najväčším žrútom elektriny v domácnosti je práve chladnička. Pokiaľ vlastníte veľmi starý model, s jeho výmenou za nový úsporný model by ste nemali veľmi dlho otáľať. Peniaze, ktoré vďaka tomu ušetríte, sa budú ročne pohybovať v desiatkach €.
Pokiaľ chladničku hneď meniť nechcete, tu je pár tipov, ako ju používať tak, aby bola jej spotreba čo najnižšia:
- Chladnička musí byť správne umiestnená – musí byť čo najďalej od rúry, umývačky, kúrenia a ďalších zdrojov tepla. Pokiaľ ju niečo zahrieva, spotrebováva viac energie, aby chladila svoj obsah na požadovanú teplotu.
- Mrazničku pravidelne odmrazujte – námraza spotrebu elektriny citeľne zvyšuje.
- V chladničke nastavte teplotu 7 °C – nižšia teplota spotrebuje viac elektriny, ale nie je nevyhnutná. V mrazničke postačí – 18 °C.
Sušička
Sušička na mokrú bielizeň je veľmi pohodlným zariadením, rozhodne však nie tým najúspornejším. Naopak, hneď po chladničke je druhým najväčším žrútom elektriny v domácnosti.
Tu neexistuje veľa rád, ako by ste spotrebu sušičky mohli znížiť. Jediným účinným opatrením je snažiť sa jej používanie obmedziť len na tie najnevyhnutnejšie prípady (napríklad keď potrebujete oblečenie usušiť veľmi rýchlo alebo keď sa vám vypraná bielizeň už nevojde na sušiak či šnúru).
Práčka a umývačka riadu
Tretie miesto nášho rebríčku zaujímajú práčky a umývačky riadu. Ich prevádzka býva finančne náročná z toho dôvodu, že okrem elektrickej energie spotrebovávajú samozrejme aj veľké množstvo vody. Pár nasledujúcich tipov vám pomôže ich prevádzku optimalizovať a vďaka tomu ušetriť:
- Práčku aj umývačku zapínajte len v tej chvíli, keď je úplne plná špinavej bielizne alebo neumytého riadu.
- Bielizeň perte na nižších teplotách. 60 °C potrebujete len na uteráky či osušky. Väčšinu oblečenia stačí prať na 40, či dokonca len 30 °C.
- Pokiaľ je to na vašej práčke možné, používajte rýchle pracie cykly.
- Moderné umývačky riadu mávajú aj úsporné programy s nižšou teplotou vody a kratším časom umývania. Pokiaľ je riad znečistený len málo, tieto programy využívajte čo najčastejšie.
Pri práčke opäť samozrejme platí to isté, čo v prípade chladničky. Pokiaľ vlastníte veľmi staré zariadenie s obrovskou spotrebou, zauvažujte, či neprišiel čas na to vybaviť vašu domácnosť modernou a úspornou alternatívou.
Televízor
Nenápadné zariadenie, ktorému ohľadom spotreby často vôbec nevenujeme pozornosť. Pokiaľ ale televízor sledujete často a dlho, jeho prevádzka môže predstavovať až desatinu vášho účtu za elektrinu. Výrazné je to hlavne v tom prípade, keď vlastníte starší plazmový televízor. Modernejšie LCD, LED či QLED televízory toľko elektriny nespotrebujú, aj tak ale pri ich nákupe venujte energetickým štítkom dostatočnú pozornosť. Čím je spotreba nižšia, tým samozrejme lepšie.
Ďalšie tipy, ako optimalizovať používanie televízora a ušetriť:
- Televízor zapínajte len vo chvíľach, keď ho chcete skutočne sledovať a nepoužívajte ho ako zvukovú kulisu.
- TV nenechávajte v stand-by režime a vypínajte ho zo zásuvky.
Osvetlenie
Úplne zanedbať nemôžete ani osvetlenie. Obzvlášť, pokiaľ stále používate staré volfrámové žiarovky. Tie sú veľmi neefektívne a väčšinu elektriny, ktorú odoberajú, premieňajú na teplo. Omnoho efektívnejšie sú moderné LED žiarovky. Sú síce aj drahšie, ale majú dlhšiu životnosť a táto investícia sa vám naviac v podobe ušetrenej energie veľmi rýchlo vráti. Inak ohľadom používania žiaroviek bude navždy platiť jedna stará dobrá rada – vždy, keď z nejakej miestnosti odchádzate, zhasnite za sebou svetlo a nesvieťte zbytočne pre nikoho.
Varenie
Pokiaľ vlastníte starší elektrický sporák, varíte veľmi neefektívne a spotrebovávate zbytočne veľké množstvo elektriny. Ak je to možné, skúste inovovať a vyberte si nový sporák s modernou indukčnou varnou doskou, ktorá je omnoho úspornejšia. Ďalej už potom platia rovnaké staré dobré zásady efektívneho a úsporného varenia:
- Používajte pokrievky.
- Zbytočne nevarte väčšie množstvo vody, keď to nie je nutné.
- Na dlhé varenie používajte tlakové hrnce.
- Na platničky s určitým priemerom používajte hrnce s rovnakým priemerom.
- Pár minút pred ukončením varenia či pečenia vypínajte platničku alebo rúru a pokrmy nechávajte „dôjsť“ zvyškovým teplom.
Aj údržba je dôležitá
Pokiaľ chcete ušetriť za elektrinu, okrem správneho používania spotrebičov musíte dbať aj na to, aby boli v dobrej kondícii. Len tak budú fungovať optimálne a efektívne, čo pre vás bude v konečnom dôsledku znamenať nižšiu spotrebu.
Týka sa to najmä chladničiek, umývačiek riadu či pračiek a sušičiek bielizne. Pravidelne preto čistite všetky ich odtoky, filtre, ventily a iné súčasti podľa návodov ich výrobcov.
Vykurujete elektrinou?
Pokiaľ vašu domácnosť vykurujete elektrinou, máte o jedného poriadneho žrúta elektriny naviac. Kúrenie jej spotrebuje skutočne veľké množstvo, našťastie však existuje tiež veľa rôznych tipov, ako pri elektrickom kúrení ušetriť.
Medzi tie najefektívnejšie patrí:
- Nekúrte na zbytočne vysoké teploty. V obytných miestnostiach vám úplne postačí 20 °C (v spálni a na chodbe ešte menej). K efektívnej regulácii teploty vám perfektne poslúžia termostaty.
- Vykurovacie telesá ničím nezakrývajte. Na podlahové kúrenie nepokladajte koberce. Teplý vzduch musí voľne prúdiť.
- Keď z domu odchádzate, na termostate znížte teplotu o pár stupňov, kúrenie ale nevypínajte úplne.
- Pokiaľ sa v niektorej miestnosti vôbec nezdržujete, úplne postačí ju len temperovať na 15 °C.
- Behom vykurovacej sezóny nikdy nevetrajte dlho na ventilačku. Naopak vetrajte nárazovo a intenzívne – s oknami dokorán na 5-10 minút 2-3x denne.
- Utesnite všetky netesnosti vo dverách i oknách, aby vám teplo neunikalo.
A čo dodávateľ?
Šetríte elektrinou, kde sa dá, a stále nič? Možno na vine nie ste vy, ale predražený dodávateľ elektriny. Neváhajte si preto ceny jednotlivých subjektov porovnať. Možno prídete na to, že za kWh platíte zbytočne veľa a niekde inde by ste mohli elektrinu odoberať lacnejšie. V takom prípade sa určite nebojte prepisu.
Dajte si ale pozor na nastavenie správnej distribučnej sadzby. Tá sa (veľmi zjednodušene povedané), odvíja od toho, aké spotrebiče doma používate. Štandardne sa väčšina domácností dostáva do základnej sadzby, v ktorej je po celý deň účtovaná rovnaká cena elektriny vo vysokej tarife.
Pokiaľ ale používate nejaký veľmi energeticky náročný elektrický spotrebič (napríklad elektro kotol na vykurovanie či elektrický bojler na ohrev vody), dodávateľ vám môže prideliť výhodnejšiu distribučnú sadzbu s vysokou a nízkou tarifou. V praxi to potom znamená, že po určitú časť dňa je domácnosti účtovaná zvýhodnená nižšia cena elektriny. Pri prepise je preto nutné sa s dodávateľom dôkladne poradiť, aby ste boli zaradení do odpovedajúcej distribučnej sadzby. Pokiaľ ju dostanete, maximum spotreby elektriny je potrebné smerovať do doby, kedy beží nízka tarifa.
Ale to stále nie je všetko. Informovať by ste sa mali tiež ohľadom parametrov hlavného ističa. Jeho kapacita sa odvíja od príkonu spotrebičov v danej domácnosti. A od kapacity zase platba, ktorú za istič budete platiť. Veľa ľudí nemá ani tušenia, že ich istič môže byť zbytočne predimenzovaný a platia za neho zbytočne veľa peňazí. Pokiaľ by podľa distribútora elektriny bolo možné kapacitu vášho ističa znížiť, znamenalo by to pre vás úsporu pokojne v desiatkach €.
Záver
Spôsobov, ako šetriť energiu v domácnosti, je skutočne veľké množstvo. Dôležité je, aby ste niektoré z nich prevzali a vytvorili z nich pravidelné návyky. A pokiaľ šetríte, ako sa len dá a aj tak sa vám účet za elektrinu nepozdáva, nebojte sa osloviť rôznych dodávateľov elektriny a informovať sa o tom, či sú dodávky elektrickej energie do vašej domácnosti nastavené správne.