Ako vyzerajú centrály najväčších svetových technologických gigantov?

21. storočie prinieslo do sveta biznisu a podnikania celkom nový fenomén. Kým predtým stačili na celosvetový úspech inovatívne produkty a perfektné služby, dnes hrá kľúčovú úlohu aj imidž. K tomu patrí aj vzhľad a vybavenie centrály, v ktorej firma sídli. Tento fenomén priniesli na scénu najväčší IT giganti, ktorých sídla sú ukážkou udržateľnosti, maximálneho komfortu a nadčasového dizajnu.

Facebook (Menlo Park, Kalifornia, USA)

Najväčšia sociálna sieť na svete už nesídli v pôvodnej centrále. Jej predstavitelia sa ešte pred niekoľkými rokmi presťahovali z Palo Alto do Menlo Park, kde bola vybudovaná nová štvrť s niekoľkými budovami slúžiacimi pre účely Facebooku. Vyše 30 objektov bolo zariadených štýlovým nábytkom, udržateľnými technológiami a šetrnými materiálmi. Väčšiu časť plochy, ktorú zaberajú kancelárie, tvoria tzv. open space priestory, ktoré sú dostatočne presvetlené a dýchajú živými farbami. Zamestnanci sociálnej siete majú k dispozícii aj jedálne, spoločné priestory, herne a posilňovne. Exteriér vypĺňa promenáda a menší priestor prispôsobený na organizovanie spoločenských podujatí.

Foto: Wikimedia

Google – Googleplex (Mountain View, Kalifornia, USA)

Súčasná centrála spoločnosti Google slúži zamestnancom tohto IT gigantu už od roku 2004.  V priebehu nasledujúcich rokov boli v komplexe Googleplex vykonané viaceré zmeny, ktoré viedli k rozšíreniu a postupnej transformácii vybraných objektov sídliacich v areáli komplexu.  Ten je tvorený niekoľkými objektmi, ktoré využívajú solárne a rekuperačné technológie. Časť areálu slúži ako sídlo kampusov, v ktorých sa pracuje aj vzdeláva. Napriek tomu, že komplex je špičkovo vybavený, vedenie spoločnosti sa bude čoskoro sťahovať do novej centrály. Len niekoľko kilometrov od areálu Googleplex má vzniknúť aj menšia obytná zóna Middlefield Park. V štvrti plnej cyklotrás a smart technológií bude zriadených 1850 bytov prenajímaných zamestnancom technologického lídra.

Foto: Wikimedia

Apple – Apple Park (Cupertino, Kalifornia, USA)

Projekt novej centrály Apple sa začal rodiť pred 15 rokmi. Sen o veľkolepom futuristickom kruhovom sídle začal snívať Steve Jobs. Ten sa však realizácie svojho sna nedožil. Apple Park je však postavený podľa jeho predstáv. V kruhovom objekte vybudovanom na pozemku s rozlohou vyše 70 hektárov je miesto až pre 12 000 zamestnancov. Tí pracujú v luxusnom a zdravom prostredí. Komfort im zaisťujú kožené stoličky značky Louis Vuitton. O zdravú vnútornú mikroklímu v centrále sa starajú veľké okná a zeleň vo vnútorných priestoroch. Pred budovou sú veľké parkoviská pre bicykle, ktoré sú využívané v rámci presunu po obrovskom areáli. Apple Park vzbudzuje pozornosť aj strechou, ktorá je celá pokrytá solárnymi panelmi. Ich celkový výkon dosahuje až 17 MW.

Foto: Wikimedia

Microsoft – Microsoft campus (Redmond, Washington, USA)

Medzi najväčšími IT gigantmi nechýba po rokoch pôsobenia na trhu ani Microsoft. Ten ale na rozdiel od vyššie spomínaných spoločností sídli vo washingtonskom Redmonde, ktorý je domovom jedného z najväčších firemných sídel na svete. Microsoft campus, ktorý pozostáva z niekoľkých desiatok budov, totiž zaberá pozemok s rozlohou až 203 hektárov. Areál bol vybudovaný pred 35 rokmi, no postupne prešiel viacerými rekonštrukčnými zásahmi, takže aj po rokoch ponúka vysoký nadštandard pre tisícky zamestnancov pracujúcich prevažne v open space kanceláriách. Vedenie spoločnosti urobilo maximum, aby pracovisko bolo ich druhým domovom. V jednotlivých objektoch majú k dispozícii herne, knižnice a priestory na cvičenie. V exteriéri ich čaká vlastné nákupné centrum, cyklotrasy aj parky s domami na strome, ktoré slúžia na relaxáciu.

Obrovské a špičkovo vybavené centrály technologických gigantov neslúžia len na budovanie firemného imidžu. Každá z predstavených centrál nastoľuje aj celkom nové trendy v oblasti zamestnávania a zlepšovania pracovného prostredia. Tie postupne začínajú nasledovať ďalšie svetové firmy, vďaka čomu sa postupne zvyšuje latka vo sfére kvality a vybavenia pracovísk.

Zdroj foto na titulke: Wikipédia