Aktivistka Greta Thunberg senátorom vyčíta, že nerobia dosť v boji proti klimatickým zmenám

18.9.2019 (Webnoviny.sk) – Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg v utorok vo Washingtone americkým politikom vyčítala, že nerobia dosť v boji proti klimatickým zmenám.

Viem, že sa snažíte, ale nie dosť. Prepáčte,” povedala Thunberg, ktorá inšpirovala mladých ľudí po celom svete, aby protestovali proti dôsledkom globálneho otepľovania.

Aktivistov nemajú len chváliť

Šestnásťročná Thunberg zároveň vyzvala členov pracovnej skupiny amerického Senátu zaoberajúcej sa klímou, aby “šetrili chválami“. “Nepozývajte nás sem, aby ste nám povedali, akí sme inšpirujúci, bez toho, aby ste s tým niečo skutočne urobili,” uviedla.

Senátorom pritom neposkytla len vlastné vyjadrenie, ako je to obvyklé, ale predložila im rozsiahlu správu o globálnom otepľovaní.

Predkladám túto správu ako moju výpoveď, pretože nechcem, aby ste počúvali mňa. Chcem, aby ste počúvali vedcov. A chcem, aby ste sa zjednotili za vedou. A potom chcem, aby ste konali,” skonštatovala.

Stretla sa s Obamom

Thunberg bola jednou z viacerých mladých aktivistov z celého sveta, ktorých pozvali, aby počas dvoch dní vystúpili pred pracovnou skupinou Senátu. Ich cieľom je zvýšiť medzi americkými zákonodarcami podporu pre neodkladné opatrenia v otázke zmeny klímy.

Počas návštevy Washingtonu sa Thunberg stretla aj s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom, ktorý ju označil za “jednu z najväčších zástancov planéty“.

Jej vystúpenie pred americkými politikmi sa konalo pred plánovanými piatkovými celosvetovými klimatickými protestami. V 139 krajinách sa bude podľa Thunberg konať 4 638 podujatí. Z Washingtonu sa mladá aktivistka presunie na klimatický protest do New Yorku. Budúci týždeň sa tiež zúčastní na klimatickom summite Organizácie Spojených národov (OSN).

Viac k témam: aktivisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivistka Greta Thunberg senátorom vyčíta, že nerobia dosť v boji proti klimatickým zmenám © SITA Všetky práva vyhradené.