Aký je život s Crohnovou chorobou? Dokážu viesť plnohodnotný život?

0
Aký je život s Crohnovou chorobou? Dokážu viesť plnohodnotný život?

Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou trpí na Slovensku okolo pätnásťtisíc pacientov. Je to chronické zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v časti spoja tenkého a hrubého čreva. Už dávno nejde o raritné ochorenia, naopak, výskyt týchto ochorení z neznámych príčin stúpa a neraz sa začínajú už v detskom veku.

Napriek závažnosti tejto diagnózy dokážu pacienti viesť plnohodnotný život – a to je aj príbeh aktívnej mladej dámy, ktorá je dokonca predsedníčkou občianskeho združenia, podporujúceho pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.

Slovak Crohn Club

Veronika Ivančíková je popri práci lektorky angličtiny šéfkou organizácie Slovak Crohn Club, ktorá združuje pacientov, organizuje edukačné stretnutia a rekondičné pobyty, či poskytuje informácie o možnostiach a novinkách liečby. Dôležitú rolu tu zohráva aj osobná skúsenosť.

“Počas mojich štúdií na vysokej škole a pobytu na internáte pred 11 rokmi sa môj zdravotný stav postupne zhoršoval. Neskôr som zostala ležať na posteli a nevedela sa pohnúť pre zápal a postihnutie kĺbov a kostí. Nasledovala séria vyšetrení, kde sa preukázalo, že sa jedná o ulceróznu kolitídu a vďaka šikovným lekárom mi bola nasadená liečba,” vysvetľuje Veronika a s úsmevom dodáva, že zdravotné komplikácie sa následne zmiernili. Ochorenie prirodzene výrazne ovplyvnilo jej osobný život, svojich snov sa však nevzdala. “Dnes vediem plnohodnotný život”, konštatuje a plánuje sa aj naďalej realizovať v aktivitách Slovak Crohn Club-u i na medzinárodnej pôde. 

Prečítajte si aj rozhovor s Mirkou Harišovou, ktorá prekonala náročné ochorenie

Tretia celoslovenská konferencia AOPP 2019

Nová publikácia môže pomôcť

Veroniku teší v súčasnosti i to, že pacientom je k dispozícii nová publikácia “Život s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou”, do ktorej prispela príhovorom. Informácie, ktoré sú o črevných zápaloch k dispozícii na internete, sú, bohužiaľ, často nespoľahlivé, iné zdroje zasa často bývajú dostupné len v anglickom jazyku. Preto pacienti vítajú, že môžu siahnuť po akomsi manuáli, pripravenom odborníkmi, ktorý hovorí komplexne, no pritom zrozumiteľne. 

“Naše združenie sa aktívne zapojilo i do diskusií o situácii, vzniknutej pre šírenie vírusu COVID-19,” dodáva predsedníčka Slovak Crohn Clubu na margo informovanosti. A tá je – ako i pri iných diagnózach – v čase sociálnej izolácie viac než dôležitá. Ani tento rok si tiež pacienti nezabudli pripomenúť Svetový deň zápalových ochorení čriev, ktorý bol 19. mája. Cieľom je zvýšiť povedomie o týchto ochoreniach aj u širokej verejnosti.

žiadne príspevky na zobrazenie