Home BLOG Aký účinok má objatie alebo 13 benefitov, ktoré vám prinesie láska

Aký účinok má objatie alebo 13 benefitov, ktoré vám prinesie láska

Foto: pixabay.com

Aj keď každý vzťah má svoje negatíva, stojí za to tieto melancholicé okamihy pretrpieť, aby ste získali množstvo výhod, ktoré láska ponúka. Zamilovanosť môže byť úžasne obohacujúca – a nielen emocionálne, ale dokonca aj na fyzickej úrovni.

Má schopnosť znižovať stres, urýchľovať proces hojenia a dokonca predlžovať život. Aby sme zdôraznili niektoré z týchto úžasných výhod, zhromaždili sme niekoľko faktov o láske, vďaka ktorým budete vďační za túto emóciu napriek tomu, aká niekedy môže byť vrtkavá.

1. Zamilovať sa je ako byť na drogách

Ten pocit eufórie, ktorý získate, keď sa zamilujete, je rovnaký pocit, aký prežívajú užívatelia návykových látok, podľa jednej štúdie publikovanej v časopise The Journal of Sexual Medicine. Obidve akcie spúšťajú uvoľňovanie šťastných hormónov, ako je dopamín, oxytocín a adrenalín, a poskytujú vám prirodzenú hladinu.

2. Objatie partnera je okamžité odbúranie stresu

Cítite stres? Objavte to s osobou, ktorú milujete. Jedna štúdia uskutočnená psychiatrami na univerzite v Severnej Karolíne zistila, že keď sa páry objali, mali zvýšené hladiny oxytocínu – hormónu zodpovedného za nižšie hladiny stresu a náladu.

Prečítajte si: Existuje jediná pravá láska alebo 8 mýtov o vzťahoch

 

3. Šťastné srdce je zdravé srdce

Byť v milujúcom vzťahu ovplyvňuje váš život k lepšiemu emocionálne aj fyzicky. Podľa jednej metaanalýzy viac ako 3,5 milióna ľudí na celom svete mali ženatí jedinci do 50 rokov o 12 percent nižšiu pravdepodobnosť výskytu cievnych chorôb v porovnaní s ich rozvedenými alebo samostatnými partnermi.

4. Pomáha vám žiť dlhšie

Najskôr prichádza láska, potom manželstvo – a potom žijeme dlhšie. Podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Journal of Marriage and Family mali ženatí jedinci o 58 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia počas osemročného obdobia v porovnaní s tými, ktorí sa nikdy nedostali k oltáru.

5. Tepy párov sa synchronizujú

Keď sa vy a váš manžel pozeráte jeden druhému do očí, v zákulisí sa deje to, že sa váš srdcový rytmus synchronizuje, tvrdí výskum vedcov z Kalifornskej univerzity v Davise. Keď analyzovali 32 heterosexuálnych párov, ktoré sedeli proti sebe tri minúty, vedci zistili, že ich srdcová frekvencia bola takmer rovnaká, a špekulujú, že k tomu došlo kvôli silnému prepojeniu medzi partnermi na emocionálnej aj fyzickej úrovni.

6. Túlenie je pre vás dobré

Existuje dôvod, že túlenie sa vám tak veľmi páči. Zakaždým, keď sa vy a váš partner budete maznať, spustí to uvoľnenie hormónu šťastia oxytocín, ktorý zvýši vašu náladu a pohodu. Tento jav je v skutočnosti tak dobre zdokumentovaný, že oxytocín sa často označuje ako „prítulný hormón“ alebo „hormón lásky“.

7. Zmierňuje chronické bolesti

Aj keď láska tak skoro nenahradí modernú medicínu, mohlo by sa vám hodiť, ak sa niekedy ocitnete v vážnej bolesti. Jedna štúdia uskutočnená vedcami na lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity zistila, že hrejivý pocit lásky vytvára v mozgu rovnakú odpoveď ako lieky proti bolesti. A to bez akýchkoľvek škodlivých potenciálnych vedľajších účinkov.

 

pixabay.com

8. To, že ste vo vzťahu, pozitívne formuje vašu osobnosť

Aj tí najpesimistickejší ľudia sa môžu s trochou lásky v živote zmeniť k lepšiemu, aspoň podľa zistení jednej štúdie publikovanej v časopise Journal of Personality. Po sledovaní 245 mladých párov počas deviatich mesiacov vedci zistili, že byť vo vzťahu nepriamo spôsobilo, že neurotickí partneri boli optimistickejší a sebavedomejší, pravdepodobne vďaka všetkým pozitívnym emóciám a skúsenostiam spojeným s týmto vzťahom.

9. Vďaka nej budete empatickejší

Keď si niekoho nájdete, chcete byť tou najlepšou verziou samého seba, a váš mozog na to reaguje. Podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience, spoločenské spojenie, ktoré vychádza z láskyplného vzťahu, aktivuje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za nezištnosť a emočné spracovanie.

10. Zamilovanosť zníži frekvenciu bolesti hlavy na polovicu

Ak trpíte chronickými bolesťami hlavy a nenájdete nič na zmiernenie bolesti, potom môže byť láska len tajným riešením, na ktoré ste čakali. Keď vedci na lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity podali subjektom s chronickými bolesťami hlavy nosový sprej s dávkou oxytocínu alebo „hormón lásky“, zistili, že 50 percent účastníkov uviedlo, že sa bolesť hlavy znížila na polovicu po štyri hodiny, pričom ďalších 27 percent uviedlo, že v rovnakom časovom rámci vôbec nevznikla bolesť.

11. Zaľúbenosť vám ušetrí peniaze na výlety k lekárovi

Keď ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb analyzovalo štúdie, ktoré porovnávali manželstvo a zdravie, jednou zo šokujúcich vecí, ktoré zistili, bolo, že vydaté osoby hlásili menej návštev lekára a kratšie pobyty v nemocnici. „Najlepšou logikou je to, že ľudské bytosti boli vyvinuté evolúciou tak, aby žili v úzko prepojených sociálnych skupinách,“ vysvetlil pre WebMD Harry Reis, PhD, spolueditor Encyklopédie ľudských vzťahov. „Ak sa tak nestane, biologické systémy sú ochromené.“

12. Pomáha vám rýchlejšie sa uzdraviť

Mať po svojom boku milovaného človeka, keď ste chorí alebo zranení, neposkytuje iba emocionálnu podporu. Keď vedci z Ohio State University Medical Center dávali manželským párom pľuzgiere, zistili, že zranenia sa hojili dvakrát rýchlejšie, keď sa partneri spojili v úzkom zväzku, v porovnaní s tými, ktorí boli voči sebe otvorene agresívni.

13. Znižuje váš krvný tlak

Vysoký krvný tlak, inak známy ako hypertenzia, súvisel so všetkým, od srdcových chorôb až po mozgové príhody. Jedna štúdia zverejnená v Annals of Behavioral Medicine našťastie zistila, že obyčajné šťastné manželstvo prispieva k nízkej hodnote krvného tlaku, tak nezabudnite poďakovať svojmu partnerovi!

Zdroj: bestlifeonline.com, foto: pixabay.com

NO COMMENTS

Exit mobile version