Home Správy Alexander Lukašenko v snahe posilniť svoju pozíciu  urobil personálne zmeny v bezpečnostných...

Alexander Lukašenko v snahe posilniť svoju pozíciu  urobil personálne zmeny v bezpečnostných zložkách

3.9.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruský autoritársky prezident Alexander Lukašenko prerozdelil funkcie v bezpečnostných zložkách v snahe posilniť svoju pozíciu v čase, keď v krajine už týždne trvajú protesty, na ktorých prítomní požadujú jeho rezignáciu.

Valerija Vakuľčika, ktorý dosiaľ viedol štátnu bezpečnostnú službu KGB, povýšil do funkcie tajomníka prezidentovej bezpečnostnej rady. Na post, ktorý uvoľnil práve Vakuľčik, dosadil Ivana Tertela, bývalého šéfa výboru pre štátnu kontrolu.

Masívne demonštrácie vypukli po prezidentských voľbách z 9. augusta. Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky volieb za zmanipulované, Alexander Lukašenko vládnuci od roku 1994 v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov.

Podľa pozorovateľov štvrtkové zmeny v bezpečnostných zložkách sú snahou prezidenta o ďalšie upevnenie moci. „Je to súčasť jasného trendu k posilneniu policajného štátu. Represie sa budú stupňovať,“ povedal nezávislý politický analytik v Minsku Alexander Klaskovskij.

USA a Európska únia kritizovali bieloruské prezidentské voľby. Uviedli, že voľby neboli ani slobodné ani čestné a vyzvali bieloruskú vládu, aby viedla s opozíciou dialóg. Túto požiadavku však Lukašenko odmietol.

Viac k témam: protest, rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Alexander Lukašenko v snahe posilniť svoju pozíciu  urobil personálne zmeny v bezpečnostných zložkách © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version