Amal Clooney a Nadia Muradová sa spojili v boji proti nespravodlivosti

0
Amal Clooney a Nadia Muradová sa spojili v boji proti nespravodlivosti
instagram.com

Amal Clooney väčšina pozná ako nádhernú manžela herca Georgea Clooneyho, ktorá má navyše skvelý módny vkus. To, že sa zároveň venuje právu, je tiež všeobecne známe, ale iste mnohých z vás prekvapí, aké kauzy sú v jej portfóliu.

Od roku 2015 zastupuje totiž Nadiu Muradovú, Iračanku, ktorá bojuje za náboženské práva a slobody. Je totiž jezídka a táto náboženská skupina je ťažko prenasledovaná islamistickým hnutím.

Čo prežila Nadia Muradová?

Nadia Muradová sa narodila v dedine Kočo v Iraku. V roku 2014 musela čeliť tragickej skúsenosti. Jej dedinu obkľúčili teroristi z Islamského štátu a pri útoku prišlo o život až 600 mužov a chlapcov. Nadia prišla pri tomto krviprelievaní o svoju matku a osem bratov. Celkom stratila až 18 členov rodiny.

Tým však jej nešťastie nekončilo. Nadiu a jej dve sestry spolu s ďalšími 150 ženami odvliekli z ich dedín do Mosulu a niekoľko mesiacov ich využívali ako sexuálne otrokyne. V novembri 2014 sa jej vďaka pomoci jednej mosulskej rodiny podarilo utiecť. Neskôr sa dostala do nemeckého mesta Stuttgart.

Nadia s pápežom Františkom, instagram.com/nadia_murad/

V decembri 2015 prehovorila v Bezpečnostnej rade OSN o útoku proti jezidom, požiadala pritom o ich ochranu a zastavenie genocídy. Nadia je prvou irackou a sedemnástou ženou v histórii, ktorá získala Nobelovu cenu. Nadia po svojom víťazstve predniesla prejav, v ktorom zdôraznila, že nehľadá sympatie, ale činy.

„Podľa môjho názoru si všetky obete zaslúžia bezpečné útočisko, kým sa im neudelí spravodlivosť.“

Voľba Amal Clooney

Voľba Amal ako obhajkyne bola skvelá. Jej status celebrity môže pôsobiť trochu zvláštne, ale bezpochyby je efektívna ako obhajkyňa. Môže zaručiť mediálne pokrytie každého prípadu, ktorý nastane. A mocní ľudia si pre ňu vždy urobia čas.

Amal zdôraznila, že dôkazy o genocíde sú mimoriadne jasné. Nielenže existujú masové hroby a očití svedkovia, ale IS sa pýši svojimi zámermi, natáča masakry a zverejňuje z nich online videá. V prípade jezidov bola propaganda IS chladne špecifická.

Keď Nadia dostala v roku 2018 Nobelovu cenu za mier, Amal povedala:

„Keď som sa s Nadiou stretla pred tromi rokmi, nikdy som si nemyslela, že sa dočkám dňa ako je tento. V čase, keď sú umlčané toľké ženy po celom svete, veľa pre nás znamená, že hlas, ako je Nadin, bol dostatočne hlasný.“

amal nadia
https://www.instagram.com/amalclooneyofficial1/

Kruté islamské právo šaría

Istý islamský leták vysvetľuje, že zotročovanie „neveriacich“ žien je v súlade s šaríou (islamské právo). Odpovedá tiež na otázky typu:

• „Je možné biť otrokyňu?“ – Odpoveď: Áno
• „Je dovolené mať pohlavný styk s otrokyňou, ktorá nedosiahla pubertu?“ – Odpoveď: Áno;
• „Je možné predávať zajatkyňu?“ Odpoveď: „Je dovolené kupovať, predávať alebo darovať zajatkyne a otrokyne, pretože sú to len veci.“

Napriek takým drvivým dôkazom bude ťažké postaviť pred súd vedúcich predstaviteľov IS. Na jednej strane je ich ťažké vôbec chytiť. Medzinárodné právo sa pohybuje pomaly a často čelí geopolitickým prekážkam.

Prvoradou prioritou Amal Clooney je zhromaždiť čo najviac dôkazov skôr, ako dôjde k ich strate. Niečo z toho robí sama – starostlivo zaznamenáva rozhovory s pozostalými. Hovorí: „Sú to najstrašlivejšie výpovede svedkov, aké som kedy urobila.“). Zároveň nalieha na Radu bezpečnosti OSN, aby nariadila formálne vyšetrovanie na mieste s riadnym rozpočtom na vykopávanie hromadných hrobov a zhromažďovala dôkazy o DNA a dokumentáciu (napríklad osvedčenia o vlastníctve otrokov).

Prečítajte si aj článok o 15 najväčších bojovníčkach z filmového plátna

Amal Clooney a jej príbeh

Amal Alamuddin pochádza z dobrej libanonskej rodiny, jej otec pôsobil ako univerzitný profesor a jej matka bola moderátorkou správ v televízii, pre jej krásu ju prezývali aj libanonskou Elizabeth Taylor.

Rodina sa presťahovala do Londýna a Amal navštevovala dievčenské gymnázium a po jeho ukončení získala štipendium na prestížnej univerzite v Oxforde. V roku 2000 tam promovala ako bakalárka umení a práva. Už počas vysokoškolského štúdia sa zaujímala viac o štúdium ako o zábavu. Na večierky príliš nechodila, radšej sedela na izbe a učila sa. Už vtedy prejavovala záujem o problematiku ľudských práv.

https://www.instagram.com/amalclooneyofficial1/

Všetka tá drina sa však vyplatila. V roku 2001 ju prijali na právo na univerzitu v New Yorku a ocenili ju aj ako najlepšiu študentku v odbore. Po skončení štúdia získala miesto v uznávanej právnickej firme a v New Yorku tiež pracovala pre jednu z najväčších auditorských firiem Arthur Andersen.

Do Anglicka sa vrátila už ako úspešná právnička. Pôsobila ako poradkyňa mimoriadneho veľvyslanca OSN pre Sýriu Kofiho Annana a pomáhala mu ukončiť násilie vo vojnou zmietanej Sýrii.

Ako stretla pána Úžasného?

Amal sa viac venovala svojej kariére ako svojmu osobnému životu. A na mužov mala, podľa vyjadrenia jej priateliek, príliš vysoké nároky. Až také, že jej nakoniec nikto nebol dosť dobrý.

Najžiadanejší slobodný mládenec George Clooney už jednu nevydarenú skúsenosť s manželstvom mal. Bol presvedčený, že už sa viac neožení. Dokonca sa o to vsadil s kolegyňami Nicole Kidman, Michelle Pfeiffer a Sandrou Bullock. A ženy, s ktorými chodil, čakali na žiadosť o ruku márne.

https://www.instagram.com/amalclooneyofficial1/

V septembri 2013 však na jednom charitatívnom podujatí v Taliansku spoznal Amal. Ona si však odmietla vziať jeho číslo. To však herca ešte viac namotivovalo. Keď napokon súhlasila so stretnutím, už sa od seba neodlúčili.

Po siedmich mesiacoch  uvaril svojej partnerke večeru a potom ju požiadal o ruku. Amal to poriadne zaskočilo. George nakoniec povedal: „Mám už 52 rokov a už tu kľačím 28 minút, takže potrebujem dostať odpoveď, inak mi vyskočia platničky.“ Amal ponuku na sobáš prijala a s ním aj 7-karátový diamantový prsteň.

Foto: instagram.com

žiadne príspevky na zobrazenie