Epidemiologička Jana Skalová: Top priorita je umývanie rúk pred jedlom

0
Epidemiologička Jana Skalová: Top priorita je umývanie rúk pred jedlom

Hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, Jana Skalová, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 14 poliklinikách. Vypočuli sme si podcast, ktorý sprostredkovala sieť ProCare a vybrali sme pre vás zaujímavé informácie. S epidemiologičkou sa zhováral Tomáš Kráľ.

Čo je vlastne koronavírus? Ako vznikol?

„Ide o vírus, ktorý patrí do čeľade coronaviridae, betakoronavírusov, do tejto čeľade patria aj iné vírusy, je to napríklad vírus SARS alebo MERS, hoci tie dve skupiny vírusov sú nákazlivejšie ako tento koronavírus. Spôsobuje respiračné ochorenie u ľudí rôznej intenzity. Avšak veľmi závažnou skutočnosťou je, že sa jedná pôvodne o zvierací vírus, ktorý prekročil medzidruhovú bariéru, to znamená, že prestúpil z tela zvieraťa do tela človeka.“

Podľa epidemiologičky to nie je ojedinelý prípad, v pravidelných intervaloch v spoločnosti vznikajú tieto medzidruhové prestupy, ako napríklad MERS, SARS.

Epidemiologička hovorí, že takýto prenos vzniká najmä v krajinách, kde na malej ploche žije množstvo ľudí, kde je veľmi úzky kontakt so zvieratami, v malých priestoroch, napríklad pri príprave jedla.

Koronavírus spôsobuje respiračné ochorenia. Ako sa prejavujú?

„Respiračné ochorenia majú veľmi jasnú cestu prenosu, to je prenos vzduchom. Aby došlo k prenosu, musí byť niekto chorý a niekto vnímavý. Čiže, k ochoreniu dôjde vtedy, ak som v kontakte s chorým človekom, ktorý tento vírus vylučuje. Keďže sa jedná o respiračné ochorenie, tak vylučuje výlučkami horných dýchacích ciest, prípadne slín. Tieto výlučky obsahujú vírusy, ktoré vyvolávajú ochorenie. A keď som v kontakte priamo tvárou v tvár tomuto človeku vo vzdialenosti 1 a 1,5 metra, je vysoká pravdepodobnosť, že vdýchnem tento vírus z toho priestoru a nakazím sa. Čiže vstupná brána je nosová sliznica, ústna sliznica, spojovka oka.“

Patríme k sieti nemocníc, kde sme zaznamenali prípady s podozrením na tieto ochorenia. Čo mali spoločné pacienti, ktorých sme hospitalizovali s podozrením na koronavírus?

„Na pracovisku v Michalovciach sme hospitalizovali zatiaľ 6 pacientov. Všetci pacienti mali príznaky respiračného ochorenia – mali nádchu, zvýšenú teplotu, bolesti svalov a kĺbov. Príznaky, ktoré nás navádzajú myslieť si, že ide o ochorenie podobné chrípke. Všetci mali rovnakú cestovateľskú anamnézu, to znamená, že boli boli v Nemecku alebo Taliansku. Na základe toho sme ich hospitalizovali na našom infektologickom oddelení. K dnešnému dňu boli všetky výsledky negatívne.“

Prečítajte si o najnovších informáciách o koronavíruse

Základné zásady, ako môže zdravý človek predísť nakazeniu koronavírusom?

„Keďže poznáme vstupnú bránu infekcie, chránime si tieto brány pred kontaktom s infekciou, s baktériami. Keď vidíme chorého človeka, vyhýbame sa mu do vzdialenosti 1 a 1,5 metra. Keď si človek kýchne alebo zakašle, tie častice sú schopné preletieť do vzdialenosti 1,5 metra. Každá častica slín alebo nosových sekrétov obsahuje obrovské množstvo vírusov, ktoré môžu niekde dopadnúť – na naše telo, na naše ruky, na nejaké kontaktné plochy, ktorých sa môžeme následne dotýkať.“

Okrem vyhýbania sa kontaktu s chorým je veľmi dôležitá hygiena rúk.

„Tútu tému najviac podceňujeme, čakáme na iné riešenia situácie, čakáme na respirátory, ale stačí nám úplne základná prevencia. Hygiena rúk je top, ak máme k dispozícii mydlo a vodu, umývame si ruky mydlom a vodou. Ak nemáme k dispozícii, nosíme v kabelke dezinfekčné prípravky a priebežne si ruky dezinfikujeme. Snažíme sa v priebehu dňa nedotýkať sa tváre, nosa, minimalizovať kontakt. Pomerne často sa dotýkajú tváre tí, ktorý nosia okuliare, takže by si mali ešte častejšie dezinfikovať ruky.“

Ďalej dodáva: „Vírus nie je schopný prežiť mimo tela človeka, ale je schopný prežiť na týchto plochách (rukách) niekoľko hodín až jeden deň. Hygiena rúk je top prevencia. Keď máme vírus na rukách, a dotkneme sa nosa, úst, tak si ho priamo vpravíme do dýchacích ciest.“

Najdôležitejšie zásady:

  • umývanie rúk pred jedlom, po toalete
  • vyhýbať sa miestam s väčším počtom ľudí – kiná, centrá
  • obmedziť zahraničné cesty – najmä Taliansko

Celý podcast si môžete vypočuť tu:

Podcasty

Zdroj: procare.sk

žiadne príspevky na zobrazenie