Eva Kováčová: Čo nevieme o domácej dialýze?

0
Eva Kováčová: Čo nevieme o domácej dialýze?

Dialýza je náhrada funkcie obličiek v organizme, teda očistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa v nej hromadia. A pre niektorých pacientov je to nevyhnutná súčasť života.

Viete, že dialýza sa dá realizovať v domácich podmienkach? Nazýva sa peritoneálna dialýza. Je skutočne pre každého? Má kontraindikácie? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedala Eva Kováčová v našom podcaste pre akčné ženy.

S Evou sa rozprávala moderátorka Lucia Hurajtová.

Túžba pomáhať

„Ja som pracovala 10 rokov na dialyzačnom stredisku, kde som sa stretla s pacientmi, ktorí boli liečenými hemodialýzou, tak aj peritoneálnou dialýzou. Táto metóda liečby ma veľmi oslovila a chcela som pomáhať práve v tomto smere,“ hovorí Eva. Od základnej školy mala sen byť zdravotnou sestrou. Vyštudovala za detskú sestru, ale osud ju zavial iným smerom, hoci deti sú jej stále veľmi blízke.

„Keď človek pred sebou vidí tých pacientov, tak si oveľa viac váži to, čo má. Najmä zdravie. Vždy som mala túžbu pomáhať. Mojou víziou je pomôcť ľuďom, ktorí o metóde domácej dialýzy vôbec nič nevedia alebo nemajú žiadne informácie alebo sa k týmto informáciám ani žiaľ, nedostanú,“ vysvetľuje Eva.

Rozdiel medzi dialýzou a medzi peritoneálnou dialýzou

„Ak sa pacient rozhoduje medzi  hemodialýzou a peritoneálnou dialýzou, tak treba zvažovať veľmi veľa faktorov. Určite mladí ľudia sú veľmi aktívni, pracujú, deti chodia do školy.  Hemodialýza veľmi zasahuje do spôsobu života pacientov. Pacienti dochádzajú 3x do týždňa a liečba prebieha 4 až 5 hodín. K tomu treba pripočítať transport pacienta na dialýzu a transport pacienta z dialýzy. Čiže pacient hemodialýzou strávi pol dňa. Peritoneálnu dialýzu si v pohodlí domova, úplne v kľude môže vykonať doma sám, prípadne s pomocou rodinných príslušníkov,“ hovorí Eva.

Rozdiel prísť raz za mesiac ako trikrát do týždňa

„Domáca dialýza sa realizuje doma. Pacient dochádza na kontroly do dializačného strediska alebo na nefrologickú ambulanciu raz za 4 alebo 6 týždňov,“ vysvetľuje Eva a pokračuje: „Lekár pacienta musí skontrolovať, zoberie mu krv. Na základe výsledkov pacient v liečbe zotrvá alebo ju zmení. Je to rozdiel, lebo pri hemodialýze pacient chodieva 3x do týždňa do strediska. Napr. aj pre pacientov so syndrómom bieleho plášťa je oveľa znesiteľnejšie prísť raz do mesiaca ako takto často.“

Vypočujte si aj podcast s Patrikom Hermanom: Prosím, dávajte pozor na seba a na svojich blízkych

Pacient môže ísť aj na dovolenku

Na domácu dialýzu je zatiaľ veľmi pozitívna spätná väzba. Eva vysvetľuje dôvody: „Pacientom vyhovuje, že sú slobodní, flexibilní. Liečbu si plánujú tak, ako chcú oni. Môžu pracovať, môžu sa venovať svojim bežným aktivitám. Ak pacient ide na dovolenku a povie nám to dostatočne dopredu (2-3mesiace), sme mu schopní zabezpečiť materiál priamo do danej destinácie. Pacient príde, oddialyzuje sa a dovolenku si môže skutočne užiť.“

Dostupnosť vhodných informácií

Nedávno spustená webová stránka www.domacadialyza.sk  poskytuje informácie o každej jednej z metód. Najviac informácií je tam však práve o domácej dialýze a o diagnózach, ktoré s ňou súvisia – napríklad cukrovka. Nachádza sa tu aj poradňa lekára, kde je možné položiť otázku priamo primárovi (odpoveď je spätne odoslaná).  Eva však zdôrazňuje: „Pri problémoch so zlyhávaním obličiek by mal informáciu pacient dostať aj od svojho nefrológa.“

V podcaste sa dozviete aj toto:

Akí pacienti nemôžu podstúpiť domácu peritoneálnu dialýzu?

Prepláca poisťovne oba druhy liečby rovnako?

Prečo domácu dialýzu využíva len 2% ľudí?

Ako v praxi funguje hemodialýza a domáca dialýza? Kde sú najväčšie rozdiely okrem prostredia aplikácie?

Vypočujte si aj podcast s Jankou Kozejovou: Pracovať s ťažko handikopovanými ľuďmi je pre mňa darom. Stávam sa pri nich lepšou

žiadne príspevky na zobrazenie