Ankara sa nenechá odradiť od ťažby nerastných surovín vo východnom Stredomorí

0
Ankara sa nenechá odradiť od ťažby nerastných surovín vo východnom Stredomorí

15.11.2021 (Webnoviny.sk) – Zástupca tureckého prezidenta v pondelok povedal, že Turecko sa „nikoho nebojí“ a nenechá sa odradiť od pokračovania v ťažbe ropy a zemného plynu v sporných vodách východného Stredomoria, ktoré sú zdrojom napätia medzi Ankarou a etnicky rozdeleným Cyprom.

Nebojíme sa nikoho. Tí, ktorí hľadajú dobrodružstvo vo východnom Stredomorí, dostanú odpoveď,“ povedal Fuat Oktay počas ceremoniálu pri príležitosti 38. výročia vyhlásenia nezávislosti Severocyperskej tureckej republiky.

Cyprus obnoví vrty

Oktayove poznámky prichádzajú po tom, čo cyperská vláda uviedla, že nadnárodná korporácia ExxonMobil a jej partnerská spoločnosť Qatar Petroleum o niekoľko týždňov obnovia ťažbu v oblasti juhozápadne od Cypru, kde majú licenciu na vyhľadávanie ropy a zemného plynu.

V prvej polovici budúceho roka obnoví vrty pri južnom pobreží Cypru aj konzorcium zložené z energetických spoločností Total of France a talianskej firmy Eni.

Námorná oblasť

Turecko neuznáva existenciu Cypru a nárokuje si na námornú oblasť, o ktorej cyperská vláda tvrdí, že má na ne exkluzívne ekonomické práva.

Ankara tvrdí, že veľká časť týchto vôd sa buď prekrýva s jej kontinentálnym šelfom alebo patrí tureckým Cyperčanom. Vláda na Cypre trvá na tom, že kroky Turecka sú v rozpore s medzinárodným právom.

Cyprus je rozdelený od roku 1974. V reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku vznikla o niekoľko rokov neskôr Severocyperská turecká republika, ktorú však uznáva iba Turecko. Väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.

Viac k témam: Námorníctvo, Ťažba plynu, Ťažba z morského dna
Zdroj: Webnoviny.sk – Ankara sa nenechá odradiť od ťažby nerastných surovín vo východnom Stredomorí © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu