NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE Zaujímavosti

Astronómovia objavili extrémne vzdialenú galaxiu, podobá sa Mliečnej ceste

Sita
Share

Sledovať nočnú oblohu je pre mnohých fascinujúcim zážitkom, no astronómovia ju sledujú aj cez deň. Vďaka rádioteleskopu objavili galaxiu podobnú Mliečnej ceste.

Astronómovia odhalili s pomocou rádioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter Array), ktorý okrem iných spravuje Európske južné observatórium (ESO), extrémne vzdialenú galaxiu podobnú Mliečnej ceste.

Galaxia SPT0418-47 je taká vzdialená, že svetlo z nej k Zemi putovalo 12 miliárd rokov. Nečakaný objav opísali vedci v žurnále Nature.

Večer si niečo želajte, padajúce hviezdy Perzeidy vstupujú do svojej najaktívnejšej fázy

Galaxia je prekvapivo usporiadaná

Vzhľadom na to, že je galaxia taká vzdialená, vedci ju pozorujú tak, ako vyzerala v čase, keď mal vesmír len 1,4 miliardy rokov – len 10 percent súčasnej hodnoty. Je tiež prekvapivo usporiadaná, čo je v rozpore s teóriami o nestabilných podmienkach v galaxiách mladého vesmíru.

“Je to prelomový výsledok v odbore zaoberajúcom sa formovaním galaxií. Ukazuje, že štruktúry, ktoré pozorujeme u blízkych špirálových galaxií alebo u našej Galaxie, existovali už pred dvanástimi miliardami rokov,” vyjadrila sa vedúca výskumu Francesca Rizzo z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre astrofyziku.

How can #ALMA increase its power as to be able to observe galaxies at the dawn of Universe? Nature offers natural lenses…

Uverejnil používateľ ALMA Europe Streda 12. augusta 2020

Najvzdialenejšia galaxia podobná Mliečnej ceste

SPT0418-47 pravdepodobne nemá špirálové ramená, ako Mliečna cesta, obsahuje dve štruktúry pre ňu typické. Sú nimi rotujúci disk a galaktická výduť – mohutný, hustý útvar, ktorý tvoria hviezdy a je gravitačne pevnie viazaný okolo jadra galaxie.

Je to vôbec po prvý raz, čo sa podarilo zaznamenať výduť galaxie v ranej fáze vesmírneho vývoja, a preto astronómovia SPT0418-47 považujú za najvzdialenejšiu identifikovanú galaxiu podobnú Mliečnej ceste.

Detailné pozorovania veľmi vzdialených galaxií sú pre ich vzdialenosť takmer nemožné, pretože sa stále javia malé a slabé. Výskumný tím to však prekonal s pomocou efektu prírodnej gravitačnej šošovky, keď použili gravitáciu medziľahlej galaxie, ktorá zakrivila lúče zo vzdialenejšieho objektu, ako lupu.

Obraz je jasnejší, hoci je zdeformovaný. Vďaka danému efektu a rádioteleskopu ALMA tak mali možnosť pozorovať vzdialenú minulosť vesmíru v dosiaľ nevidených detailoch.

NASA prestane používať „rasistické“ prezývky, na zoznam sa dostali aj Eskimák a Siamské dvojičky

Vedci zrekonštruovali jej skutočný tvar

Na snímke sa galaxia SPT0418-47 javí ako úplný kruh, pretože je takmer dokonale usporiadaná v priamke s medziľahlou galaxiou a Zemou. Na základe dát z ALMA a počítačového modelovania vedci zrekonštruovali jej skutočný tvar a získali aj informácie o pohybe v nej.

Motion of gas in SPT0418-47Astronomers using ALMA, in which the ESO is a partner, have revealed an extremely distant…

Uverejnil používateľ About Space Only Streda 12. augusta 2020

“Čo sme našli je trochu zmätočné. Vysoká rýchlosť formovania nových hviezd robí z tejto galaxie miesto s prebiehajúcimi dynamickými procesmi, napriek tomu je SPT0418-47 najusporiadanejší galaktický disk, aký sme kedy v ranom vesmíre pozorovali. Je to celkom neočakávaný výsledok a má zásadné implikácie pre naše chápanie galaktického vývoja,” objasnila spoluautorka štúdie Simona Vegetti.

Astronómovia objavili galaxiu, ktorá vyzerá ako kozmický ohnivý kruh

Hoci má SPT0418-47 disk aj ďalšie štruktúry podobné tým, aké sú v súčasnosti v Mliečnej ceste, astronómovia očakávajú, že sa vyvinula do úplne odlišnej podoby. Zrejme sa z nej stala eliptická galaxia.

Zdroj: Webnoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X