Austrália chce bojovať s lesnými požiarmi inovatívne, do vesmíru vyšle satelit

4.3.2020 (Webnoviny.sk) – Austrálski vedci pracujú na satelite, ktorý krajine pomôže bojovať proti lesným požiarom. Zariadenie s veľkosťou kufríka bude obsahovať infračervené detektory upravené na pozorovanie dominantnej vegetácie – najmä eukalyptov alebo kríkových porastov.

Oveľa detailnejšie informácie

Experti budú môcť vďaka zozbieraným dátam vykonať všetky potrebné kroky na elimináciu vzniku požiarov.

Austrália už používa satelity na monitorovanie potenciálneho požiaru. Patrí medzi ne aj európsky Sentinel-2, ktorý vďaka kamere kontroluje stav vegetácie.

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) v Canberre tvrdí, že nový satelit ponúkne oveľa detailnejšie informácie. Jadro systému tvoria senzory pôvodne vyvinuté pre astronómiu.

Satelit sa dostane do vesmíru až o pár rokov

“Budeme môcť pozorovať napríklad zmeny v množstve listov, obsahu lignínu či vody. Všetky tieto faktory súvisia s podmienkami, ktoré ovplyvňujú ‘množstvo paliva’ pre požiare,” povedala členka tímu Marta Yebra.

Jej kolega Rob Sharp objasnil, že infračervené detektory pochádzajú z vývoja Giant Magellan Telescopu. Podľa vedcov z ANU potrvá ešte niekoľko rokov, kým satelit zostavia, otestujú a vyšlú do vesmíru. Už teraz však premýšľajú nad systémom viacerých zariadení, ktoré by poskytli ešte lepšie informácie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesné požiare v Austrálii (fotografie)

Viac k témam: lesné požiare v Austrálii, satelit, vedci, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrália chce bojovať s lesnými požiarmi inovatívne, do vesmíru vyšle satelit © SITA Všetky práva vyhradené.