Už nie je možné držať psa na reťazi, napriek kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy

2.1.2022 (Webnoviny.sk) – Dneškom nadobúda účinnosť novela zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej psy narodené po 1. januári 2022 nebude možné v chovnom zariadení ako napríklad byt, dom, dvor alebo akékoľvek miesto, kde je zviera dočasne alebo trvalo chované, držať uviazané prostriedkom na uväzovanie. V tlačovej správe to pripomína organizácia Sloboda zvierat s tým, že po novom bude možné len krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania.

Výnimky zo zákazu tiež budú platiť v prípade chovu alebo držby nebezpečného psa, nie však gravidnej alebo dojčiacej suky, chorého psa a šteňa do šiestich mesiacov veku. Uviazať bude možné aj služobného psa v službách polície, vojakov, colníkov alebo justičnej stráže a tiež psa na osobitný účel, teda záchranárskych, pastierskych alebo napríklad poľovníckych počas stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený a počas výcviku.

Napriek veľkým kompromisom, ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku. Od januára si bude musieť každý, kto plánuje psíka, uvedomiť, že reťaz už nie je cesta,” uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Organizácia zároveň pripomína, že pre psy narodené pred 1. januárom 2022 začína zákon platiť 1. januára 2024. Dvojročné prechodné obdobie má totiž vlastníkom a držiteľom psov dať dostatok času na zmenu chovných podmienok, napríklad postaviť plot.

Viac k témam: Kampaň Stop reťaziam, Psy, Zákaz držania psov na reťazi
Zdroj: Webnoviny.sk – Už nie je možné držať psa na reťazi, napriek kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy © SITA Všetky práva vyhradené.