Automobilový priemysel pôsobí podľa Coface skôr ako motor spomalenia nemeckej ekonomiky

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Z nemeckého ťahúňa, ktorým bol po dlhé roky automobilový priemysel, sa stal hnací motor spomalenia tamojšieho hospodárstva. Konštatovala to spoločnosť Coface v tlačovej správe.

„Nemecko z európskych krajín azda najviac dopláca na cyklickosť a zraniteľnosť globálnej ekonomiky. Ide najmä o protekcionistickú politiku USA, obchodnú vojnu USA s Čínou a EÚ, najmä zvýšenie ciel, čo sa výrazne dotklo automotive,“ konštatoval country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.

Zlepšenie neočakávajú

Za ďalšie dôvody označil prísnejšiu politiku EÚ týkajúcu sa emisných kvót, nálady a preferencie spotrebiteľov, ako aj štrukturálne zmeny, ktorým sa nie všetky spoločnosti v automotive reťazci dokážu tak rýchlo prispôsobiť.

Spoločnosť Coface neočakáva zlepšenie ekonomickej aktivity priemyslu Nemecka v krátkodobom ani strednodobom horizonte. Medziročná dynamika priemyselnej produkcie totiž vykazuje záporné čísla už niekoľko mesiacov a v negatívnych číslach sú aj nové objednávky.

Automotive je najväčším sektorom nemeckej výroby. Tvorí 7,7 % pridanej hodnoty na HDP. Podľa údajov spoločnosti Coface odvetvie za rok dosiahlo obrat 423 mld. eur a zamestnávalo cca 820 tis. zamestnancov.

Oslabený dopyt

Za prvých šesť mesiacov tohto roka však produkcia klesla medziročne o 12 %. Prispel k tomu práve oslabený zahraničný dopyt po nemeckých autách. Celkovo automobilový export za dané obdobie klesol až o 15 %. Nemecko pritom vyváža až 75 % svojej produkcie automobilov.

Problém sa týka aj Slovenska, kde sú firmy z mnohých sektorov napojené na automobilový priemysel či už ako dodávatelia, alebo subdodávatelia. Slovensko je okrem toho otvorenou krajinou, kde sa export tovarov a služieb na HDP podieľal v roku 2018 až 97 %.

Ako pripomína country manažér Coface Juraj Janči, automobilová výroba predstavuje takmer 5 % hrubej pridanej hodnoty a 13 % objemu výroby krajiny. „Pokles prvej registrácie vozidla je kontinuálny už od konca roka 2018,“ podotýka. Coface preto podľa Juraja Jančiho zrevidoval aj odhad rastu HDP Slovenska na 2 % z predchádzajúcich 3,8 %.

Viac k témam: nemecká ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Automobilový priemysel pôsobí podľa Coface skôr ako motor spomalenia nemeckej ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.