Averzia žien k riziku – prečo z nej neurobiť výhodu pri investovaní?

0
Averzia žien k riziku – prečo z nej neurobiť výhodu pri investovaní?

Často čítam, že ženy majú k riziku averziu a to ich, okrem iného, ​​môže odrádzať od aktívneho investovania, ktoré je vnímané ako riskantná činnosť. Dnešný blog je také malé zamyslenie na tému, čo keby sme sa na to pozreli opačne. Totiž, že averzia k riziku môže byť naopak obrovská výhoda, z ktorej môžu ženy pri investovaní benefitovať?

Pohár je poloplný

Asi každý pozná prirovnanie „pohár je buď poloprázdny alebo poloplný“, a tam presne mierim. O investovaní a kapitálových trhoch čítam neustále už vyše 20 rokov a kedykoľvek narazím na článok o ženách a investovaní, averzia k riziku býva citovaná ako jeden z dôvodov, ktoré môžu ženy od investovania odrádzať.

Ale je averzia k riziku pri investovaní naozaj nevýhoda? Snáď každý pozná základný princíp v investovaní: „Čím vyššie riziko, tým vyšší zisk.“ Podľa peknej definície FCA, čiže Financial Conduct Authority, čo je britský orgán dohľadu vo finančnom sektore:

„Investície s vysokým rizikom môžu ponúknuť šancu vyššieho výnosu ako iné typy investícií, taktiež ale zvyšujú riziko pre vaše peniaze. To znamená, že keď si vediete dobre, investície s vysokým rizikom vám môžu priniesť vysoké výnosy. Ale ak sa veci pokazia, môžete stratiť všetky svoje investované peniaze. A šanca, že sa veci pokazia, je vyššia.“ (zdroj: www.fca.org.uk).

Ja osobne by som k tomuto princípu dodala ešte jednu veľmi dôležitú vec, totiž že čím vyššie riziko, tým vyššia šanca, že sa nadpriemerného zisku nedočkáte, pretože medzitým vymažete váš obchodný účet.

Investície s nižším rizikom prinášajú aj výhody

Veci ale nie sú čiernobiele. Investičných nástrojov je nespočetne a sú investície, ktoré sú veľmi rizikové, ale aj investície, ktoré sú rizikové o dosť menej. Pretože vyššie uvedené pravidlo risk verzus výnos funguje aj opačne, investície s nižším rizikom tiež so sebou nesú šancu nižšieho výnosu.

pixabay.com

Nižší výnos znie samozrejme menej sexy ako vyšší výnos. Ale ja by som k tomu dodala, že investície s nižším rizikom prinášajú aj výhody, totiž že zvyšujú šancu, že nevymažete svoj obchodný účet a tým pádom sa skôr či neskôr dočkáte nejakého zisku.

Averzia k riziku totiž nemusí znamenať, že trhy nie sú miestom pre vás. Je dobré poznať samého seba, prijať, že riziko jednoducho nemám rada a vybrať si také nástroje, ktoré so mnou a mojím rizikovým profilom dobre sedia. A o tom pre mňa investovanie je – nájsť to, čo mi sedí.

Ako teda ženy môžu z averzie k riziku benefitovať?

Ak by sme to otočili tak, že averzia k riziku nie je stopka v investovaní, ale naopak ju môžeme vnímať ako výhodu, sú ďalšie kroky už jednoduché. Na trhu existuje veľa nástrojov a obchodných štýlov, stačí začať hľadať, čo vám a vášmu risk profilu sedí.

Nikto mi nevyhovorí, že keď kúpim napríklad americký index S&P;P 500 a môj časový horizont bude 5 rokov a viac, že ​​je to riziková investícia. Iste, trhy sa pohybujú hore a dole, niekedy veľmi prudko, takže aj hodnota investícií napríklad do indexu môže a určite bude lietať hore a dole. Ale štatistika je na strane tých, ktorí vidia trhy dlhodobo.

Dlhodobý priemerný výnos amerického indexu S&P 500 sa pohybuje medzi 8 a 10 %, takže pokiaľ si poviete, že vám takýto výnos dlhodobo stačí, potom nie ste nútené ísť do vysoko rizikových investícií, ktoré síce niekomu môžu krátkodobo priniesť dvoj či trojciferný ročný výnos, ale drvivá väčšina ľudí, najmä tých neskúsených, stihne zmazať svoj obchodný účet skôr, než sa stihne na trhu vôbec rozhliadnuť.

Pokiaľ by som teda mala odpovedať na otázku, ako teda ženy môžu z averzie k riziku benefitovať, moja odpoveď by bola táto: berte averziu k riziku ako vašu veľkú výhodu, ktorá vám pri investovaní môže pomôcť, nie vám v ňom brániť. A poobzerajte sa po takých typoch investícií, ktoré vám budú sedieť a ktoré síce prinesú nižší výnos, ale nebudete ich vnímať ako príliš rizikové.

pixabay.com

Ako menej rizikové investície na trhoch je možné vnímať napríklad akcie nadnárodných, stabilných a finančne silných spoločností alebo americké akciové indexy. Do detailu bohužiaľ nie je možné ísť, ani nemôžem uvádzať konkrétne akcie konkrétnych spoločností, ktoré sú brané ako „low risk“, mohli by sme mať problémy, že poskytujem investičné odporúčania (právnická minulosť sa u mňa bohužiaľ nezaprie :-).

Investovanie do akcií ako prostredie dokonale rovných príležitostí

Viem, že sa teraz možno púšťam na tenký ľad, ale uvedomila som si, že investovanie do akcií je možné vnímať ako oblasť s dokonale rovnými príležitosťami pre mužov aj ženy. A prečo?

  • vo vyspelých krajinách si môže účet u brokera otvoriť žena rovnako ako muž, nikto to nerieši,
  • na akciovom trhu ste anonymní, je jedno, kto ste, rozhoduje, či zarábate alebo prekonávate,
  • o výške odmeny, teda o tom, koľko na trhu zarobíte, rozhodujete len vy a vy samé
  • a ak na trhu prerobíte, je to tiež iba vaša „zásluha“, nikoho iného,
  • žiadny sklenený strop na trhu nie je,
  • investovať do akcií môžete v pohode aj s deťmi, je úplne jedno, či dojčíte alebo ste doma s chorým dieťaťom a pri tom sledujete grafy alebo čítate ekonomické správy
  • nediskriminuje vás vek, ba naopak, investovanie je jedna z oblastí, kde čím ste starší a máte viac skúseností, tým vyššia je pravdepodobnosť, že budete lepší a lepší.

Buď je človek dobrý a zarába alebo nie a prerába. Je jedno, či ste žena alebo muž. Keď tak nad tým premýšľam, je to vlastne ďalší skvelý dôvod, prečo by sa ženy mali pustiť aktívnejšie do investovania.

Jasne, investovanie so sebou prinesie množstvo ďalších výziev, ale jediný boj, ktorý človek zvádza, je boj sám so sebou, nebojujete o povýšení, o rovnaký plat a rozhodne nemusíte nikomu nič dokazovať.

Záverom

Takže milé dámy, mám pre vás odkaz. A pretože je to osobný odkaz, prosím preberte si ho po svojom, pokiaľ s vami rezonuje, je to fajn a pokiaľ nerezonuje, je to tiež fajn.

Prestaňme vnímať to, že sme ženy, pri investovaní ako nevýhodu a stopku, a poďme ťažiť práve z toho, že sme ženy a množstvo vecí máme nastavených inak. Možno bude mať väčšina žien o dosť iný investičný štýl, ako mávajú muži, ale to je úplne jedno. Investovanie totiž nie je súťažná disciplína o to, kto je lepší, či ženy alebo muži. Zásadné je, aby si každý, v našom prípade každá žena, našla investičný štýl, ktorý vyhovuje jej a jej povahe a mentálnemu nastaveniu a o tom to pre mňa je.

Veľa šťastia a dobré obchody!

Autor: Marika Čupa

žiadne príspevky na zobrazenie