Barbara Jagušák: Človek naozaj nepotrebuje k životu veľa

0
Barbara Jagušák: Človek naozaj nepotrebuje k životu veľa

Ako sa darí žene na vysokej pracovnej pozícii? Ako skĺbi prácu s rodinou? Ako šíriť povedomie o udržateľnosti a ekológii? Ako funguje žena, ktorá potrebuje byť stále busy a trpí, keď je chorá? Ako sa z evanjelickej farárky stane super úspešná poradkyňa Mary Kay s ružovým mercedesom?

O tom, ako si svoje cesty našli úspešné ženy a nedali sa odradiť prípadnými prekážkami nám porozprávali počas štvrtkového večera 23. januára 2020 štyri inšpiratívne spíkerky v útulnej kaviarni The Nook. Večerom sprevádzala pohotová Martina Beňová.

Jazdenie bez starostí

Lucia Urbanová Čišková je ženou, ktorá sa pohybuje v automobilom priemysle vo svete operatívneho leasingu. Po predaji ich rodinného auta sa rozhodovali, čo ďalej. A niekedy vtedy sa zrodil návrh leasingu pre bežných ľudí, obyčajných smrteľníkov. Už 30 jednotlivcov využíva výhody tejto služby.

Jazdenie bez starostí“ upútalo najmä ženy, ale aj mužov, ktorí sa svojim partnerkám nestíhali či nechceli starať o autá. Takáto služba vychádza cca 200 eur/mesiac + benzín. Pani Mária (40 r.) si túto službu pochvaľuje: „Jednoducho povedané: sadnem a idem a o všetko ostatné sa postará BU. Je super, že operatívny leasing je poskytovaný už aj fyzickým, nielen právnickým osobám.“

Lucia sa k tejto práci dostala náhodou, keď si hľadala zamestnanie. Chcela prácu s možnosťou využitia auta a práve tematika operatívneho leasingu jej bola blízka.

„Nikdy som sa nebála veľkých rozhodnutí. Čím vyššie ľudia sedia na stoličke, tým viac by sa nemali báť veľkých rozhodnutí,“ odpovedá Lucia na otázku, či sa nebála zodpovednosti so vzrastajúcim pracovným úspechom.  Aby to celé zvládla, čerpá zo školení o timemanagemente, píše si „to do list“. Sama hovorí:

„Chce to veľkú disciplínu. Musím si dávať pozor na čas. Nezakecávať sa. Ak meškám na prvé ranné stretnutie 15 minút, naruší mi to priebeh dňa“

Za úspech v práci vďačí aj svojmu tímu. „Ak chcete, aby vás ako ženu rešpektovali na vysokej pozícii, nemôžete ukázať slabosť. A musíte mať výsledky“, dodáva Lucia. Sama je hrdá na to, kam sa dopracovala. „Vynikáme vo všetkom. Ale za tým sa skrývajú jednotliví ľudia. Treba vybrať správnych ľudí a dať ich na správne stoličky,“ prezrádza na záver tajomstvo úspechu Lucia.

Prečítajte si aj článok ako napísať knihu

Voňavý secondhand

Katarina Hutyrová, je spoluzakladateľka „sekáča“ NOSENE“. NOSENE nie je len taký obyčajný second hand. Stojí na 3 pilieroch: pôsobí na nerozoznanie od bežného obchodu, prispieva k recyklovateľnosti, chráni životné prostredie a výťažok z každého nákupu putuje na pomoc týraným ženám.

„Chceme, aby móda, ktorá je spojená väčšinou so ženami, pomáhala ženám“, hovorí Katarína. Dodáva, že ide o unikátny projekt, unikátne kúsky. Chcú byť opak fast fashion priemyslu. Katarína nám dovolila nahliadnuť do začiatkov konceptu NOSENE, od počiatočného nadšenia, aj chýb, z ktorých sa poučili a posunuli ich ďalej.

Projekt je nastavený tak, aby bola zabezpečená jeho udržateľnosť. Aktuálne pôsobia v Bratislave na Obchodnej ulici a je to ich vysnívaný priestor. Súčasťou je aj kolekcia RENEWALS by NOSENE – jedinečné kúsky, z ktorých je každý unikát. Ide o upcyklované modely, ktoré sú prešité slovenskými krajčírkami.

„Samozrejme, nie je to košeľa povedzme za 30 EUR, ale za 60 EUR“, dodáva Katarína. Ak si myslíte, že do tohto netradičného obchodu chodí  málokto, ste na omyle. Navštevujú ho aj také osobnosti ako Adela Vinczeová, Táňa Pauhofová a mnohí ďalší. „Naším cieľom je, aby mal človek alternatívu. Aby nemusel ísť automaticky do fast fashion reťazcov, ale aby dal šancu veciam z druhej ruky“, hovorí Katarína.

Okrem toho sa Katka venuje aj organizovaniu SWAPOV a recyklácii nepoužiteľných vecí. Napr. v roku 2018 zo 4 SWAPOV, kde sa zúčastnilo cca 1000 ľudí, sa vyzbierala jedna tona oblečenia! Je to neskutočne veľa! Na záver Katka prezrádza jej životné motto: „Ja to dokážem, lebo to dokázať chcem!“

Ružový mercedes ako odmena

Dana Pasztorik je veľmi zaujímavá žena. Študovala teológiu, pracovala ako farárka, resp. priamo vyučovala farárov na vysokej škole.  Štúdium jej dalo veľa, spoznala veľa ľudí, neľutuje to. Sama o sebe hovorí: „Pred 12 rokmi som bola tri v jednom: mohla som vás oddať, pokrstiť aj pochovať.“

Životné cesty sa jej však pomenili a ostala s deťmi sama, bez muža. „Bolo to rozhodnutie z minúty na minútu. Nebolo vhodné rozmýšľať. Ako keď ste na križovatke. Musíte sa rozhodnúť. Cesta sa ukáže, ak to rozhodnutie urobíte“, spomína Dana. Ako sa však odtiaľto dostala k Mary Kay? Dana to krásne opísala ako vo One woman show, bolo z nej cítiť nadšenie, zápal a entuziazmus.

K Mary Kay sa dostala ešte za svojej farárskej éry, keďže neustále riešila problémy s pleťou. Na stretnutie s poradkyňou Mary Kay ju doslova dotlačila sestra. So smiechom hovorí: „Keďže som mala veľmi nízke sebavedomie v tom čase, nevedela som povedať nie. A tá ženská z Mary Kay bola veľmi neodbytná, ja som termín zrušila, ona ponúkla iný. Ako dobre, že sa nedala odbiť!“

Všetko je v hlave

Ako si spomína na začiatky tohto podnikania? „Nebolo to vôbec ľahké. Určite na začiatku to bolo veľmi náročné. Avšak mala som svoje deti, potrebovala som sa postarať o rodinu. Mesačné plány som si rozčlenila na drobné, týždenné, ktoré som sa snažila plniť. Veľa som sa naplakala, ale tak, aby to deti nevideli. Najťažšie bolo zmeniť prístup, myslenie. Všetko je v hlave. Som o tom presvedčená.  Človek sa vie nastaviť tak, že si povie, že má nato a ide dopredu“, konštatuje Dana.

Dnes má už svoj tím ľudí, zabehnutú prácu, v pracovnom čase stíha ísť do fitka. Je flexibilná, plánuje si veci, tak aby stíhala. Sama hovorí: „Ak si človek nájde výborný systém, tak si nájde čas na všetko.“ Svoju prácu miluje a charakterizuje ju ako „seriózne podnikanie s prvkami zábavy“.

Nech každý deň stojí za to

Barbara Jagušák vraví, že je podľa čínskeho horoskopu kovový kôň. Stále cvála dopredu. Nevie sa zastaviť, miluje akčnosť. Podľa jej slov je najhoršie byť chorá, a ležať doma, nemôcť nikam ísť.  Jej životné motto: „Nech každý deň stojí za to“, ju stále ženie vpred. Po narodení dcérky Izabel sa obávala, ako bude toto tempo zvládať. Dcérka je však dobrou parťáčkou a snaží sa spolupracovať.

Barbaru s jej mamou Alenou Heribanovou privítame aj na našom evente už 8. marca s názvom Inšpiratívny večer SISTERHOOD.

„Základom je dobrý timemanagement. Musím dobre a veľa plánovať, keď je treba, rodina je v pozore a pomôže. Dať sa to dá, ale je to náročné“, prezrádza Barbora techniku prežitia. „Nemám nikdy dosť. Som rada busy, rada v pohybe. Zapájam sa do rôznych projektov, mnohé veci robím zadarmo, lebo ma to napĺňa a teší. Mám z toho dobrý pocit,“ prezrádza Barbara.

„Som veľký zástanca ekológie a minimalizmu. Začalo to už niekde v pätnástich rokoch, keď som sa osamostatnila od rodičov a bývala som vo Viedni. Bolo nás šestnásť v asi 6-izbovom byte. Jeden záchod, písali sme si služby, kto kedy ako. Počas vysokej v Londýne sme tiež žili v podobných podmienkach. Stôl, stolička, stolná lampa, posteľ. Zistila som, že mi to stačí. Už vtedy som mala rada minimalizmus“, hovorí Barbara. 

„Človek naozaj nepotrebuje k životu veľa“

Po návrate na Slovensko pôsobila ako módna redaktorka v Teleráne, neskôr sa ujala aj tém z kultúry. Rada hodnotí módu, najmä „high society“ ako plesy, dianie na červenom koberci. Spolupracuje na Fashion LIVE. Ide o módnu platformu, ktorá podporuje českých a slovenských módnych tvorcov (vrátane mladých ľudí po škole). Cieľom je dostať dizajnérsku módu medzi verejnosť.  O Barbare sa hovorí, že je influencer, hoci ona sama hovorí, že nemá rada tento pojem. Ak však zdieľa niečo, čo má pozitívny vplyv, teší sa. Stále sa snaží šíriť osvetu o udržateľnosti, rozvoji a o ekológii.

Každá žena mala svoj cieľ, svoju víziu. A išla si za ňou. Myslím, že môžem smelo povedať, že sa im to podarilo. A každý z nás máme svoju cestu, po ktorej kráčame. Na ceste, na ktorej si vytyčujeme menšie, či väčšie ciele; ale ak sme správne namotivovaní, privedie nás do cieľa. Dôležité je robiť to, čo máme radi a robiť to najlepšie ako vieme.

Celú fotogalériu si môžete pozrieť na našom Facebooku.

Foto: Lucia Hrapková, GaleriEmotion

 

žiadne príspevky na zobrazenie