Angelika Kutišová je ultramaratónkyňa. Napriek tomu, že dokáže odbehnúť desiatky kilometrov, k behu stále pristupuje s pokorou. O behaní napísala dokonca i knihu, ktorá čitateľovi priblíži nielen správnu techniku, ale i nezabudnuteľné príbehy.
Angelikin príbeh mal pomerne jednoduchý začiatok.
Ísť si zabehať ju zlákala kamarátka niekoľko mesiacov po pôrode. Netúžila schudnúť a nekládla si žiadne ciele. Až neskôr začala skúmať to, prečo ju beh tak baví a čo ním môže získať.
Najprirodzenejšia forma pohybu
Dnes vie už Angelika inšpirovať aj ľudí okolo seba. “Beh a jeho formy, vrátane rýchlej chôdze, sú najprirodzenejšom formou pohybu pre človeka, viacmenej každý môže behať. Je to olej na pohybový aparát, posilňuje svaly, pľúca, srdce, myseľ, dušu a revitalizuje fyziologické procesy v tele, trávenie i prácu hormónov. Len si treba zvoliť správnu intenzitu, dĺžku a periodicitu. Ak si človek dá nereálne ciele, tak raz-dva skončí znechutený…” vysvetľuje, a dodáva, že beh je o prekonávaní vlastného ja, no najmä o jeho skúmaní.
Prečítajte si aj článok o tom, ako ženy – športovkyne porážajú mužov na vytrvalostných pretekoch
Beh počas korony
Angelika nevynechala tréning ani v “dobe korony”. “Čo sa týka počtu nabehaných kilometrov, to bolo rovnaké ako aj predtým. Zmena spočíva(la) v tom, že beriem so sebou rúško – naučila som sa jednoduchý a rýchly manéver, ako si ho nasadiť tak, aby som sa nedotýkala ochrannej prednej časti. Dávam si ho iba vtedy, keď vidím v diaľke človeka, s ktorým sa budem pravdepodobne míňať. Behala som po poli a lužných lesoch za našim domom, ale aj v dedine, ale viac ako miesto bol rozhodujúci čas. Skoro ráno som nikoho nestretávala, lebo počas dňa už bol les zaplnený.”
Kniha Beh ťa zmení
A čo zaujme na knihe “Beh ťa zmení” ľudí, ktorí majú k športu ďaleko? Osobité príbehy. Autorkina najobľúbenejšia kapitola opisuje skupinku šiestich bežcov, ktorí zabehli autentickú trasu, zrekonštruovanú pomocou poľského historika, po ktorej unikli dvaja slovenskí väzni z Osvienčimu.
“Nesie odkaz, že nesmieme na tieto veci zabudnúť, pretože zachovať ľudskosť je jediná nádej pre lepšiu budúcnosť. Aj keď som tento príbeh napísala, a čítala stokrát, vždy mi pri ňom tečú slzy.”
? Tento článok obsahuje partnerské odkazy. Ako to funguje? Ak si niečo kúpite pomocou odkazov v našich článkoch, môžeme zarobiť malú províziu za provízny predaj. Vy nezaplatíte nič navyše a podporíte tým portál Akčné ženy.