Bieloruská polícia prehľadala kancelárie aj byty novinárov a ľudskoprávnych aktivistov

0
Bieloruská polícia prehľadala kancelárie aj byty novinárov a ľudskoprávnych aktivistov

16.2.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruské úrady v utorok vykonali razie u novinárov a ľudskoprávnych aktivistov. Polícia prehľadala kancelárie Bieloruského združenia novinárov a centra pre ľudské práva Viasna, ako aj byty ich členov.

Tiež skonfiškovala ich zariadenia. Viac ako 30 ľudí na krátko zadržali, prinajmenšom traja sú podľa aktivistov ešte stále v policajnej väzbe.

Protesty po sporných voľbách

Podľa bieloruského Vyšetrovacieho výboru boli utorkové razie súčasťou vyšetrovania financovania protivládnych protestov.

Tie sa v Bielorusku konajú od sporných volieb z 9. augusta, v ktorých prezident Alexander Lukašenko vyhral s obrovskou väčšinou.

Podľa hlavnej opozičnej kandidátky Svetlany Cichanovskej a jej podporovateľov sú výsledky zmanipulované.

Protesty pritiahli tisíce ľudí a úrady voči nim tvrdo zakročili. Podľa ľudskoprávnych aktivistov od začiatku protestov úrady zadržali viac ako 30-tisíc ľudí, tisícky z nich aj brutálne zbili.

Prehliadky si vyslúžili kritiku

Prehliadky, ktoré sú vnímané ako ďalší pokus potlačiť protesty proti Lukašenkovi, si už vyslúžili kritiku. Cichanovská uviedla, že „režim rozpútava represie proti tým, ktorí presadzujú ľudské práva“.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová na Twitteri upozornila na potrebu zabezpečiť slobodu prejavu združovania a zhromažďovania sa „podľa medzinárodných štandardov ľudských práv“.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International odsúdila razie ako novú eskaláciu odvetných opatrení voči disentu.

Európska federácia novinárov a Medzinárodná federácia novinárov zase vyzvali Bieloruské úrady, aby prestali s perzekúciou novinárov.

Viac k témam: protesty v Bielorusku, razia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bieloruská polícia prehľadala kancelárie aj byty novinárov a ľudskoprávnych aktivistov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu