Bieloruské novinárky natáčali protesty proti Lukašenkovi, súd ich poslal na dva roky za mreže

0

18.2.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruský súd vo štvrtok poslal do väzenia dve novinárky. Tie predtým obvinili z narušenia verejného poriadku tým, že sa pokúšali zaznamenať dianie počas protestov v krajine.

Jekaterine Andrejevovej a Darii Čuľcovovej, ktoré zadržali v novembri, keď nakrúcali, ako polícia rozháňa protestujúcich v Minsku, súd vymeral dvojročné tresty odňatia slobody a uznal ich vinnými z „organizovania aktivít, ktoré hrubo narušujú verejný poriadok“.

Pokrývali dianie pre poľskú televíziu

Obe novinárky na protestoch pokrývali dianie pre poľskú satelitnú televíziu Belsat, ktorá mapuje najmä Bielorusko. Obvinenia odmietli, pričom Andrejevová už predtým prípad pred súdom označila za vykonštruovaný.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Demonštrácie v Bielorusku vypukli po vlaňajších augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Alexander Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.

Zatkli desaťtisíce demonštrantov

Na protestoch sa nezriedka zúčastnilo aj viac ako 100-tisíc ľudí. Podľa ľudskoprávnych aktivistov dosiaľ bieloruská polícia zadržala viac ako 30-tisíc demonštrantov. Viacerých bezpečnostné zložky zbili a v niektorých prípadoch údajne aj mučili.

USA aj Európska únia reagovali na výsledky bieloruských volieb a postup tamojších bezpečnostných zložiek proti demonštrantom uvalením sankcií na viacero bieloruských predstaviteľov.

Viac k témam: demonštrácie, novinári, protesty v Bielorusku, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bieloruské novinárky natáčali protesty proti Lukašenkovi, súd ich poslal na dva roky za mreže © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu