Minister vnútra Mikulec čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadnu schôdzu iniciovala strana Smer-SD (naživo)

0
Minister vnútra Mikulec čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadnu schôdzu iniciovala strana Smer-SD (naživo)

15.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. júna 11:18

V utorok je v parlamente na programe mimoriadna schôdza, na ktorej minister vnútra Roman Mikulec (Sme rodina) čelí odvolávaniu. Na jej začiatku sa prezentovalo 119 poslancov a plénum bolo uznášaniaschopné.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že v utorok sa bude rokovať do 19.00 a obedňajšia prestávka bude od 13.00 do 14.00. V sále bola po začiatku schôdze prítomná aj väčšina členov kabinetu na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

Minister vnútra má podporu vlády, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), strany Sloboda a Solidarita (SaS) aj Za ľudí. Naopak, koaliční poslanci Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská (obaja Sme rodina), avizovali, že budú hlasovať za jeho odvolanie.

Naživo: Mimoriadna schôdza parlamentu

Zvolanie schôdze iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). V odôvodnení návrhu poslanci Smeru-SD uvádzajú, že široko medializované udalosti potvrdzujú, že minister vnútra nezvláda riadenie tohto rezortu.

„Organizačné súčasti ministerstva vnútra zodpovedné za ochranu ústavného zriadenia, verejného poriadku a bezpečnosti sú podozrivé z postupov nemajúcich obdobu v demokratickej spoločnosti a nebezpečnejších o to viac, že sú súčasťou politického súboja,“ dodávajú.

Spomínajú v ňom aj takzvaných univerzálnych svedkov, ktorí „dostávajú od príslušníkov polície informácie o prebiehajúcom trestnom konaní a úkonoch vyšetrovania, osobitne o výpovediach iných svedkov“.

Mikulec odmieta slová o vojne policajtov

Minister Mikulec považuje zdôvodnenie svojho odvolávania v parlamente za jasný dôkaz toho, na koho strane stojí opozícia.

Ako povedal v pléne poslancom parlamentu, „rozhodne to nie je na strane občanov“. Minister je presvedčený o tom, že sa na Slovensku nekoná žiadna vojna policajtov a bezpečnostný systém nie je rozvrátený. To, čo sa momentálne v krajine deje, vníma ako dôsledok toho, že orgány činné v trestnom konaní majú pod touto vládou rozviazané ruky.

„Veci, ktoré ste tolerovali za vašej éry, sa dnes odkrývajú a chápem, že ste nervózni z toho, že vaši ľudia sú podozriví z páchania závažnej trestnej činnosti,“ reagoval Mikulec na úvodné vystúpenie predsedu opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica.

Správa od slovenských tajných

Fico chcel pôvodne čítať správu od Slovenskej informačnej služby (SIS), no v tom prípade by musela byť schôdza podľa slov predsedu parlamentu Kollára neverejná.  Šéf Smeru-SD povedal, že v správe je uvedené, že je zadokumentovaný modus operandi manipulovania úkonov v trestnom konaní, a to spôsobom, ktorý umožňuje získané informácie použiť v trestnom konaní.

Hovoril, že existujú poznatky k spôsobu fungovania pracovnej skupiny, ktorá rieši mediálne známe kauzy pod názvami Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik. „Pre ich konanie je charakteristické, že vyhľadávajú spolupracujúce osoby, takzvaných kajúcnikov, v prebiehajúcich trestných konaniach za účelom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu,“ doplnil.

Podotkol, že táto spolupráca spočíva v podávaní účelových, takzvaných univerzálnych výpovedí proti vopred vytipovaným osobám, v úmysle privodiť im trestné stíhania. Zdôraznil, že existuje dôvodné podozrenie, že takéto konania, aktivity a osobné prepojenia môžu reálnym spôsobom ohrozovať bezpečnostné záujmy štátu, hospodárske záujmy a ústavne chránené piliere právneho štátu.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, minister vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister vnútra Mikulec čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadnu schôdzu iniciovala strana Smer-SD (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu