Boris Kollár diskutoval s primátorkou Sliača a starostom Kuchyne o dopadoch obrannej dohody s USA

0
Boris Kollár diskutoval s primátorkou Sliača a starostom Kuchyne o dopadoch obrannej dohody s USA

24.1.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na pôde Národnej rady SR v pondelok diskutoval s primátorkou mesta Sliač Ľubicou Balgovou a starostom obce Kuchyňa Róbertom Bujnom o možných dopadoch po podpísaní obrannej dohody medzi SR a USA.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Obce majú nezodpovedané otázky

„My, predstavitelia samospráv, nechceme ísť proti záujmom štátu, naopak, chceme byť partnermi, ale na to potrebujeme dostatok informácií, aby sme vedeli vyvracať dezinformácie a ukľudniť obavy našich občanov,“ povedala primátorka Balgová.

Medzi najväčšie obavy dotknutých obcí patria priame finančné odpady z letiska, navýšenie letových hodín či priame dopady na rozpočet obce. Nezodpovedané sú aj otázky súvisiace s prevádzkou vojenskej časti letiska.

„Aká hustota lietania sa plánuje? Bude sa lietať aj vo večerných hodinách? Budeme mať k dispozícií aj letový poriadok?“ zneli otázky od zástupcov samospráv.

Požiadavky bude tlmočiť ministrom

Primátorka Balgová a starosta Bujna tiež otvorili témy týkajúce sa dopadov a vplyvov na životné prostredie, ďalšiu výstavbu v mestách a okolitých obciach či vynútených investícií premiestňovania administratívy a iných objektov slúžiacich samosprávam pre výkon činnosti.

Predseda parlamentu Kollár si vypočul otázky aj požiadavky, medzi ktorými boli aj nutné kompenzácie pre obyvateľov dotknutých obcí za zvýšenie hluku či miestnej dane, o ktorú by touto zmluvou prišli.

„Z mojej pozície predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ako aj predsedu hnutia Sme rodina garantujem, že všetky požiadavky aj otázky budem tlmočiť príslušným ministrom pri najbližšom stretnutí,“ povedal šéf parlamentu Kollár.

Viac k témam: dohoda o obrannej spolupráci, obranná dohoda USA a Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Boris Kollár diskutoval s primátorkou Sliača a starostom Kuchyne o dopadoch obrannej dohody s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie