Botanická záhrada v Košiciach bude mať nový chodník s desiatkami drevín z celého sveta

12.7.2020 (Webnoviny.sk) – V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pribudne nový dendrologický chodník s dĺžkou takmer 1 200 metrov s 80 drevinami z celého sveta. Informoval o tom hovorca UPJŠ v Košiciach Tomáš Zavatčan.

Spolupráca s Maďarskom

„Zbierkový fond drevín v botanických záhradách býva rozsiahly a často chýbajú podporné aktivity na jeho využitie. Takýmito aktivitami je napríklad podrobnejšie označenie stromov tabuľami, QR kódy, náučný chodník s interaktívnymi stanovišťami podporený relaxačnými či športovými atrakciami, na ktorých by si návštevníci mohli rekreačne zašportovať. Samotná popularizácia a spolupráca medzi Botanickou záhradou UPJŠ v Košiciach a Botanickou záhradou v Nyiregyhazi má viesť k zblíženiu regiónov, výmene skúseností, poznatkov oboch inštitúcií ako aj návštevníkov“, predstavil celkovú koncepciu projektu riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

V rámci výzvy operačného programu Interreg Slovenská republika-Maďarsko – Fond malých projektov pre východnú programovú oblasť bol schválený finančný príspevok vo výške takmer 50- tisíc eur na projekt Využitie zbierkových fondov drevín botanických záhrad v Košiciach a Nyíregyházi pri výchove a vzdelávaní detí a dospelých.

Cieľom spolupráce je zblížiť botanické záhrady na oboch stranách štátnych hraníc a zatraktívniť pobyt v ich priestoroch pre všetky skupiny návštevníkov.

Pozitívum pre celý kraj

„Finančný príspevok pre Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach je potešujúci z hľadiska regionálneho rozvoja. Verím, že tieto dotácie pomôžu nielen košickej Botanickej záhrade, ale aj partnerskej inštitúcii v Nyiregyházi. Aj tento projekt je súčasťou 29 úspešných projektov, vďaka ktorým sme mohli z programu Interreg SK-HU podporiť oba regióny dohromady čiastkou 1,2 milióna eur. Úspešná realizácia bude pozitívom pre celý Košický samosprávny kraj“, uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Každá podpora vzdelávania verejnosti je veľkým prínosom, pričom v prípade Botanickej záhrady UPJŠ sa jedná o kreatívnu a inovatívnu formu edukácie. Verím, že návštevníci ocenia realizáciu projektu, ktorý má potenciál budovať vzťah k prírodnému bohatstvu a životnému prostrediu ako takému“, dodal rektor UPJŠ Pavol Sovák.

Viac k témam: botanická záhrada, dendrologický chodník
Zdroj: Webnoviny.sk – Botanická záhrada v Košiciach bude mať nový chodník s desiatkami drevín z celého sveta © SITA Všetky práva vyhradené.