Bratislava a jej región mali vlani v turistickom ruchu najväčší prepad, štátna pomoc len udržiava stav „klinickej smrti“

15.3.2021 (Webnoviny.sk) – Bratislavský región a hlavné mesto zaznamenali minulý rok v turistickom ruchu najväčší prepad v porovnaní so zvyškom Slovenska. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Spomedzi všetkých slovenských destinácií zaznamenal v roku 2020 najväčší prepad práve bratislavský región a hlavné mesto. Počet ubytovaných turistov medziročne klesol v regióne o 68 percent, v Bratislave o 71 percent, obsadenosť ubytovacích zariadení klesla o 65 percent, v rámci hlavného mesta o 68 percent a ich tržby o 72 percent a 75 percent v rámci Bratislavy,” uviedla hovorkyňa.

“Oceňujeme nasadenie gesčného Ministerstva dopravy a výstavby SR pri vyplácaní štátnej pomoci. Pandemická situácia sa však od schválenia tohto opatrenia výrazne zhoršila a tieto platby už nemožno považovať za ozdravujúcu injekciu, sú len prostriedkom na udržanie stavu klinickej smrti,” upozornil vedúci krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism František Stano a dodal, že je potrebné urýchlene pripraviť aj ďalšie ozdravné procesy na následné zotavenie.

„Nie je možné, aby sa z dôsledkov takéhoto stavu spamätalo odvetvie svojpomocne a bez systémovej pomoci zo strany štátu. V súčasnosti nie je slovenský cestovný ruch medzinárodne konkurencieschopný ani v daňovo-odvodom zaťažení, ani v sadzbe DPH, ani v propagovaní vlastnej krajiny ako turistickej destinácie,” doplnil.

Viac k témam: cestovný ruch, COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Pandémia, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava a jej región mali vlani v turistickom ruchu najväčší prepad, štátna pomoc len udržiava stav „klinickej smrti“ © SITA Všetky práva vyhradené.