Bratislava bude hospodáriť s rozpočtom vo výške 490 miliónov eur, investuje do dopravy aj polície

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci mestského zastupiteľstva v Bratislave vo štvrtok jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2019 vo výške 490 miliónov eur. Oproti minuloročnému rozpočtu je vyšší o 120 miliónov eur.

Bežné príjmy oproti minuloročnému rozpočtu narastú o 15 percent. Priority schváleného rozpočtu sú doprava, bezpečnosť, výstavba a životné prostredie.

Zabezpečí pokračovanie rozbehnutých dopravných projektov a zároveň vzniknú aj nové investičné projekty. Na investičné projekty sa použije 101 miliónov eur.

Prioritou je doprava a parkovanie

Jednou z hlavných priorít rozpočtu je doprava a najmä parkovanie v meste. Mesto chce investovať do spustenia celomestskej parkovacej politiky a výstavby viacerých parkovacích plôch. Na výstavbu parkovacích miest a záchytných parkovísk sa použije 1,8 milióna eur.

Ďalších 90-tisíc eur pôjde na systém plateného parkovania, čo znamená, nákup parkomatov, databázu klientov alebo správu digitálneho pasportu parkovacích miest. Takisto sa vytvorí informačný systém pre regulované parkovanie.

Z rozpočtu sa budú financovať aj veľké investičné projekty ako rekonštrukcia karlovesko-dúbravskej električkovej radiály a príprava petržalskej električky. Financie sa použijú tiež na modernizáciu existujúcich električkových tratí a do prípravy na výstavbu nových tratí.

Modernizácia sa týka predovšetkým ružinovskej a vajnorskej radiály. Nové trate zahŕňajú predĺženie električkovej trate po terminál osobnej integrovanej dopravy (TIOP) Lamačská brána, predĺženie trate po TIOP Ružinov, ako aj do Podunajských Biskupíc.

Dotácia z rozpočtu pre Mestský dopravný podnik bude 71,5 milióna, čiže o 13 miliónov viac ako vlani. Investovať sa bude takisto do nových cyklotrás, rekonštrukcií ciest, chodníkov a križovatiek. Rozpočet počíta i s auditom energetickej efektívnosti budov vo vlastníctve mesta.

Financie pre mestskú políciu

Z mestského rozpočtu bude financovaný aj Metropolitný inštitút Bratislava, ktorý bude mať za úlohu rozvoj mesta v oblasti urbanizmu, architektúry, dát, tvorby politík a správy mesta. Na činnosť inštitútu mesto vyčlenilo 1,4 milióna eur.

Peniaze pre inštitút sa použijú v prvom rade na prípravu architektonických súťaží pre Námestie SNP, Kamenné a Komenského námestie, kúpele Grössling, ako aj na podporu bývania v hlavnom meste a nájomných bytov. Metropolitný inštitút, ktorý začne fungovať od prvého apríla, posilní postavenie mesta v rokovaniach s developermi a investormi.

Magistrát takisto počíta s investovaním do mestskej polície. Primátor Matúš Vallo už v minulosti uviedol, že by chcel mestskej polícii zvýšiť rozpočet o milión eur. Cieľom je predovšetkým zvýšenie bezpečnosti obyvateľov hlavného mesta.

Okrem zvýšenia platov a prijatia nových policajtov sa peniaze z rozpočtu použijú na rozvoj kamerového systému a nové vybavenie pre policajtov. Celkovo je pre mestskú políciu vyčlenených 9,7 milióna eur, čo je v porovnaní s minulým rokom o 1,3 milióna viac.

Investície do životného prostredia

V oblasti životného prostredia chce mesto investovať do zlepšenia kvality a atraktivity Mestských lesov, čo súvisí s ich nedávnou zonáciou. Plánuje investovať do výstavby nových rekreačných atrakcií, ako sú napríklad drevená vyhliadka alebo kontaktné mini zoo.

Bratislava použije peniaze z rozpočtu aj na viaceré pilotné projekty v oblasti sociálnej starostlivosti, pomoci ľuďom bez domova a seniorom, prevencie a bezpečnosti v oblasti drog v ohrozených lokalitách. Viac peňazí pôjde aj na podporu sociálnych služieb, ako napríklad podpora nocľahární pre bezdomovcov alebo podpora stredísk osobnej hygieny.

Som rád, že sme dokázali presvedčiť poslancov, že hlasovali o návrhu rozpočtu jednomyseľne. Rozpočet podčiarkuje našu snahu o väčšiu bezpečnosť, zvýšenie kvality verejného priestoru, udržateľnosti dopravy a investícií do životného prostredia,“ zhodnotil schválenie rozpočtu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Viac k témam: mestskí poslanci, rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava bude hospodáriť s rozpočtom vo výške 490 miliónov eur, investuje do dopravy aj polície © SITA Všetky práva vyhradené.