Bude Moldavsko smerovať viac na západ alebo východ? Rozhodne sa o tom v parlamentných voľbách

0
Bude Moldavsko smerovať viac na západ alebo východ? Rozhodne sa o tom v parlamentných voľbách

11.7.2021 (Webnoviny.sk) – V Moldavsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Občania môžu rozhodnúť, či krajina bude smerovať viac na západ alebo na východ.

Voľby vyhlásila prezidentka Maia Sandu, ktorej cieľom je získať parlament vytvorený z prozápadných reformistov. Chce zároveň bojovať proti korupcii a zlepšiť vzťahy s Európskou úniou.

Viac ako tri milióny voličov si môžu vybrať spomedzi viac ako 20 strán. Hlavná bitka sa odohrá medzi Akciou a solidaritou (PAS) a proruským blokom tvoreným socialistami a komunistami. „Situácia v našej krajine sa môže zmeniť. Moldavská republika má šancu postarať sa o svojich občanov,“ napísala v sobotu prezidentka. „Dnes môžete zmeniť vašu budúcnosť. Choďte voliť,“ uviedla v nedeľu.

Nedávne prieskumy dávali väčšie šance reformistom. Voľby bude sledovať vyše 2400 pozorovateľov. Mimo krajiny poslali viac ako 726-tisíc hlasovacích lístkov.

Sandu vlani porazila vo voľbách Igora Dodona, ktorý je lídrom socialistov naklonených na ruskú stranu. „Po týchto voľbách sa ukáže, či bude Moldavsko suverénne alebo úplne podriadené zahraničným záujmom,“ uviedol politik. „Uvidí sa, či bude v krajine poriadok a mier alebo neustály konflikt a chaos,“ dodal.

Viac k témam: parlamentné voľby v Moldavsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Bude Moldavsko smerovať viac na západ alebo východ? Rozhodne sa o tom v parlamentných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu