Búrky alebo krátkodobé lejaky, meteorológovia vyfarbili nažlto väčšinu Slovenska

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – Teploty nad 30 stupňov Celzia budú na Slovensku pokračovať, ale meteorológovia vydali aj výstrahu pred búrkami na väčšine územia, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami sa týka Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Banskobystrického a častí Prešovského a Košického kraja.

V „žltých“ okresoch je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ale skôr sa môžu vyskytnúť „krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ píšu meterolológovia.

Na Slovensku bude v utorok polooblačno až oblačno miestami prehánky alebo búrky, aj intenzívne. Na východe územia sa zrážky vyskytnú len ojedinele. Naďalej bude teplo.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 27 až 32 stupňov Celzia, na Orave, Liptove a hornom Spiši okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 18 stupňov.

Fúkať bude slabý, na juhovýchode severný vietor do rýchlosti päť metrov za sekundu (20 kilometrov za hodinu), ktorý pri búrkach prechodne zosilnie.

Meteorológovia predpokladajú zrážky do piatich milimetrov, pri búrkach ojedinele okolo 25 milimetrov.

Viac k témam: počasie, silné búrky, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Búrky alebo krátkodobé lejaky, meteorológovia vyfarbili nažlto väčšinu Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.