Bývalého francúzskeho prezidenta Sarkozyho uznali vinným, z domáceho väzenia sa nepohne rok

0
Bývalého francúzskeho prezidenta Sarkozyho uznali vinným, z domáceho väzenia sa nepohne rok

30.9.2021 (Webnoviny.sk) – Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho uznali vinným z nelegálneho financovania volebnej kampane v roku 2012. Súd v Paríži mu vymeral trest v podobe ročného domáceho väzenia, v rámci ktorého bude musieť nosiť elektronický monitorovací náramok. Sarkozy, ktorý sa na štvrtkovom vyhlásení verdiktu nezúčastnil, sa môže voči rozhodnutiu odvolať.

Sarkozyho obvinili, že pred voľbami, v ktorých ho porazil socialista Francois Hollande, investoval do svojej kampane takmer dvojnásobok povoleného limitu 22,5 milióna eur. Súd skonštatoval, že hoci 66-ročný politik vedel o zákonnom limite, úmyselne nekontroloval dodatočné výdavky. Prokurátori pre neho žiadali šesťmesačný trest odňatia slobody, šesťmesačný podmienečný trest, aj pokutu 3 750 eur.

Obvineniu čelí viacero osôb

Niekdajší prezident, ktorý vládol v rokoch 2007 – 2012, akékoľvek pochybenia odmieta. V súvislosti s nelegálnym financovaním Sarkozyho kampane sa pred súd okrem neho postavilo aj 13 ďalších ľudí vrátane členov jeho strany Republikáni, účtovníkov a šéfov komunikačnej skupiny Bygmalion, ktorá organizovala jeho zhromaždenia.

Čelia obvineniam z falšovania, narušenia dôvery, podvodu a spoluúčasti na nezákonnom financovaní kampane. Niektorí z obvinených uznali vinu a popísali systém falošných faktúr, ktoré mali nadmerné financovanie zakryť.

Exprezidenta odsúdili aj za korupciu

Prokurátori pre väčšinu požadovali podmienečné tresty a pre spoluzakladateľa Bygmalionu maximálne rok väzenia.

V marci súd v inej kauze uznal Sarkozyho vinným z korupcie a zneužívania vplyvu. Politik za to dostal trest odňatia slobody na jeden rok a dva roky podmienečne. Proti verdiktu sa odvolal.

Viac k témam: Financovanie, Obvinenie, Súd, Volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalého francúzskeho prezidenta Sarkozyho uznali vinným, z domáceho väzenia sa nepohne rok © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu