Bývalého poradcu premiéra uznali vinným za riskantný let, pri ktorom zahynul prezident Kaczynski

VARŠAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Poľský súd uznal vo štvrtok bývalého vládneho poradcu vinným z nedbalosti v súvislosti s haváriou lietadla v Rusku, pri ktorej zomrel prezident Lech Kaczynski a 95 ďalších osôb.

Na let povolil jednoduché ruské lietadlo

Súd vo Varšave dospel k záveru, že Tomasz Arabski, vtedajší poradca poľského premiéra, vystavil prezidenta nebezpečenstvu tým, že povolil riskantný let na jednoduché ruské letisko.

Arabskému zároveň udelil 10-mesačný podmienečný trest, proti ktorému sa odsúdený môže odvolať.

Nešťastie nikto neprežil

Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia masakry 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Nešťastie pri ruskom Smolensku v roku 2010 neprežil nikto z cestujúcich, medzi nimi prezident Lech Kaczynski, prvá dáma a mnohí politickí a vojenskí predstavitelia krajiny.

Vyšetrovatelia vinia z nešťastia ľudské zlyhanie v zlom počasí. Exprezidentov brat a dvojča Jaroslaw Kaczynski, ktorý je šéfom vládnej strany Právo a Spravodlivosť, rád hovorí o zlyhaní vtedajšej vlády a bývalého premiéra Donalda Tuska.

Viac k témam: havária lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalého poradcu premiéra uznali vinným za riskantný let, pri ktorom zahynul prezident Kaczynski © SITA Všetky práva vyhradené.