NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN

Čaputová chce byť vzorom pre ostatné krajiny, lietať komerčnými letmi a mať zelenšie budovy

Sita
Share

Prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová to oznámila na pondelkovej tlačovej konferencii na streche Karáčoniho paláca v Bratislave. Hlava štátu chce preto najmä pri dlhších letoch na zahraničné cesty začať častejšie využívať komerčné lety.

Okrem toho plánuje postupný prechod k využívaniu elektromobilov a áut s hybridným pohonom. Pri opravách a úpravách budov pod správou kancelárie prezidenta bude Čaputová dbať na to, aby budovy spĺňali najprísnejšie kritériá energetickej efektívnosti a ekologických štandardov.

Prezidentka chce byť vzorom pre ostatné krajiny

„Ako všetci vieme, Slovenská republika sa ako prvá v regióne zaviazala k európskemu cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Znamená to, že neprestaneme produkovať oxid uhličitý (CO2), ale vyprodukujeme ho len toľko, koľko sme schopní redukovať kompenzačnými opatreniami,“ povedala Čaputová.

Hlava štátu chce, aby bol prezidentský palác na Slovensku vzorom pre ostatné prezidentské paláce vo svete a rovnako aj pre iné inštitúcie v krajine.

Prečítajte si aj: Zbúrať či zrekonštruovať? Čo produkuju viac uhlíka?

View this post on Instagram

Prezidentská kancelária je na ceste stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym úradom 🍃 Slovensko sa zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. K dosiahnutiu tohto cieľa je však potrebné, aby k tomu prispeli všetky inštitúcie, vrátane prezidentskej kancelárie. My sme si dali cieľ, stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou kanceláriou už do roku 2030. Máme to prepočítané a na dosiahnutie tohto cieľa musíme: 🔸 postupne prejsť na elektromobilitu 🔸 inštalovať prvky zelenej infraštruktúry – zelené strechy a steny 🔸 zlepšiť energetickú efektivitu budov prezidentskej kancelárie 🔸 podávať pri štátnych návštevách len jedlo z lokálnych potravín 🔸 častejšie cestovať komerčnými linkami, menej vládnym špeciálom 🔸 vysadiť ročne minimálne 1300 stromov V aktivitách, ktoré vedú k environmentálnemu cíteniu a znižovaniu dopadov na životné prostredie sa angažujeme už dlhšie. Zabehnutou súčasťou úradu sú zelené verejné obstarávania, nákup energie z obnoviteľných zdrojov, čo nám len za tento rok ušetrí viac ako 300 kg CO2, či kompostovanie a triedenie odpadu. V Prezidentskej záhrade si našli svoje miesto aj včely a nenájdete u nás ani zbytočne balenú vodu v plaste. Prepočet uhlíkovej stopy prezidentského úradu a vypočítaný cieľ na rok 2030, kedy môže prezidentská kancelária dosiahnuť úplnú uhlíkovú neutralitu, sú pre nás značnou motiváciou. Verím, že inšpirujeme aj ďalšie inštitúcie aj jednotlivcov, ktorí sa pridajú k nášmu úsiliu. Ďakujem Ministerstvu životného prostredia a jeho Inštitútu environmentálnej politiky, že pre prezidentskú kanceláriu takýto prepočet pripravili. #zuzanacaputova #prezidentka #vasaZuzana #zelenakancelaria #uhlikovaneutralita #zivotneprostredie #udrzatelnost #sustainability #environment #Slovakia #Slovensko #co2 #footprint #renewable #zerowaste

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

 

Zelené strechy a steny

Prezidentka ozrejmila, že na budovách, na ktorých to pamiatkari umožnia, plánuje využívať aj energiu z fotovoltaických panelov.

„Ďalším opatrením sú prvky zelenej infraštruktúry. To znamená zelené strechy a zelené steny tam, kde to bude možné,“ uviedla. Dodala, že ekologické by mali byť aj prezidentské dary. Tie by mali po novom pozostávať z vecí vyrobených z recyklovateľných materiálov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová chce byť vzorom pre ostatné krajiny, lietať komerčnými letmi a mať zelenšie budovy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X