Čaputová chce byť vzorom pre ostatné krajiny, lietať komerčnými letmi a mať zelenšie budovy

Prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová to oznámila na pondelkovej tlačovej konferencii na streche Karáčoniho paláca v Bratislave. Hlava štátu chce preto najmä pri dlhších letoch na zahraničné cesty začať častejšie využívať komerčné lety.

Okrem toho plánuje postupný prechod k využívaniu elektromobilov a áut s hybridným pohonom. Pri opravách a úpravách budov pod správou kancelárie prezidenta bude Čaputová dbať na to, aby budovy spĺňali najprísnejšie kritériá energetickej efektívnosti a ekologických štandardov.

Prezidentka chce byť vzorom pre ostatné krajiny

„Ako všetci vieme, Slovenská republika sa ako prvá v regióne zaviazala k európskemu cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Znamená to, že neprestaneme produkovať oxid uhličitý (CO2), ale vyprodukujeme ho len toľko, koľko sme schopní redukovať kompenzačnými opatreniami,“ povedala Čaputová.

Hlava štátu chce, aby bol prezidentský palác na Slovensku vzorom pre ostatné prezidentské paláce vo svete a rovnako aj pre iné inštitúcie v krajine.

Prečítajte si aj: Zbúrať či zrekonštruovať? Čo produkuju viac uhlíka?

https://www.instagram.com/p/CFHsqX3K_V9/

 

Zelené strechy a steny

Prezidentka ozrejmila, že na budovách, na ktorých to pamiatkari umožnia, plánuje využívať aj energiu z fotovoltaických panelov.

„Ďalším opatrením sú prvky zelenej infraštruktúry. To znamená zelené strechy a zelené steny tam, kde to bude možné,“ uviedla. Dodala, že ekologické by mali byť aj prezidentské dary. Tie by mali po novom pozostávať z vecí vyrobených z recyklovateľných materiálov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová chce byť vzorom pre ostatné krajiny, lietať komerčnými letmi a mať zelenšie budovy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.