Prezidentka Čaputová: Pandemická kríza výraznejšie dopadá na ženy, ktoré tvoria viac ako 80 percent ľudí pracujúcich v prvej línii

0
Prezidentka Čaputová: Pandemická kríza výraznejšie dopadá na ženy, ktoré tvoria viac ako 80 percent ľudí pracujúcich v prvej línii

Približne 80 percent zamestnancov v prvej línii tvoria ženy. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovom stretnutí s poslankyňami Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a s predstaviteľkami profesijných a mimovládnych organizácií o dopadoch pandémie na životy žien.

Všetkým ženám a dievčatám želám život v rešpekte, rovnosti a dôstojnosti!

Na svojom instagrame uviedla: „Na Medzinárodný deň žien sa v Prezidentskom paláci konalo prvé čisto ženské rokovanie. Pozvala som za jeden stôl ženy pôsobiace v slovenskom a Európskom parlamente a v neziskových organizáciách, ktoré sa venujú sociálnym a zdravotným témam či postaveniu žien v spoločnosti.

Pandemická kríza dopadá ťažko na všetkých, ešte výraznejšie však dopadá na ženy, ktoré tvoria viac ako 80 percent ľudí pracujúcich v prvej línii. V bezvýchodiskovej situácii sa ocitajú mnohé ženy samoživiteľky, ktoré neraz unikli aj z násilných vzťahov. Počas pandémie pribúda viac nezamestnaných žien ako mužov. V dôsledku zatvorenia škôl leží vzdelávanie detí najmä na pleciach žien, pociťujú prepady príjmu a čelia pritom zvýšeným nákladom spojeným s učením detí doma.

Som vďačná ženám, ktoré sa zúčastnili tohto stretnutia za ich osobné nasadenie a pozitívny, konštruktívny prístup pri diskusii a želám si, aby v takejto atmosfére prebiehali aj rokovania o postavení žien v parlamente.“

Hovorili aj o násilí

Ako ďalej priblížila, väčšina ľudí, ktorí prišli o zamestnanie, sú predovšetkým ženy. Reprezentujú profesie, ktoré ako prvé museli byť zatvorené, či už je to gastro, cestovný ruch alebo iné druhy služieb. Na pondelkovom stretnutí tiež podľa jej slov hovorili o probléme domáceho násilia.

Hlava štátu upozornila na to, že výskyt domáceho násilia celosvetovo stúpa a nevyhlo sa to ani Slovenskej republike. Čaputová pripomenula, že aj Generálna prokuratúra SR informovala o tom, že počet hlásení trestných činov, ktoré súvisia s domácich násilím, je vyšší o 40 percent.

Požadujú zvýšenie SOS príspevku

Hlava štátu zároveň uviedla, že za potrebné považujú napríklad zvýšenie SOS príspevku pre ľudí, ktorí sú najviac ohrození chudobou, a aby takýto príspevok nebol podmienený napríklad statusovými prekážkami, ako je evidovaná nezamestnanosť.

Tiež by bolo podľa jej slov potrebné zvážiť osobitnú dávku, ktorou je príspevok na dieťa počas pandemickej krízy. Zúčastnené ženy podporujú aj zvýšenie pandemického ošetrovného, podľa už avizovaného zámeru na sto percent čistej mzdy.

Prečítajte si aj: Slovenkám chýba v spoločnosti rodová rovnosť

Na stretnutí boli viaceré poslankyne

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili europoslankyne Monika Beňová (Smer-SD) a Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyne parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS), Petra Krištúfková (Sme rodina), Jarmila Vaňová (OĽaNO) a Jana Žitňanská (Za ľudí).

Prítomné tiež boli Katarína Farkašová z Aliancie žien Slovenska, Mária Kovaľová z Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb, Zuzana Havírová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska, Iveta Lazorová z Komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a Eva Mareková z Občianskeho združenia Jednorodič.

Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová hovorila o dopadoch pandémie, približne 80 percent zamestnancov v prvej línii tvoria ženy © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie