Čaputová môže podľa Pašku pomôcť reprezentácii Slovenska, Matovič chcel zabrániť špinavej kampani

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Úspešná kandidátka v prezidentských voľbách na Slovensku Zuzana Čaputová môže byť významnou pomocou pre reprezentáciu Slovenskej republiky, pokiaľ sa zorientuje v zahraničnej politike, tvrdí prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška v reakcii na výsledky prezidentských volieb.

„Je pred ňou úloha naplniť očakávania občanov, a na druhej strane úloha, aby sa nedostávala do konfliktu s politickými stranami alebo nezastupovala jeden politický názor v neprospech iných, pretože tá politická súťaž ide na úrovni politických strán a nemala by byť ovplyvňovaná prezidentom,“ povedal Paška.

Blanár čakal jasnejší signál od národniarov

Podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár podotkol, že Maroš Šefčovič urobil dobrý výsledok s podporou len jednej strany, pričom Čaputová mala podporu viacero strán.

„V koalícii sme nerobili žiadne dohody, rešpektovali sme rozhodnutia partnerov, avšak s odstupom času musím povedať, že na rozdiel od Most-Híd, ktorý dal podporu Čaputovej, čo rešpektujeme, možno sme očakávali od SNS trošku jasnejší signál,“ uviedol. Dodal, že o to viac si cení, že Šefčovič dosiahol tento výsledok s podporou jedinej strany, a to Smer-SD. Strana sa podľa neho bude snažiť využiť Šefčovičov potenciál pre Slovensko.

Ivan Švejna z Most-Híd skonštatoval, že ich voličom bola Zuzana Čaputová bližšia ako jej protikandidát. „Pre nás je dôležitá zahranično-politická orientácia a vzťah k národnostným menšinám,“ uviedol.

Šufliarskeho emesesky vytiahol účelovo

Predseda strany OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že víťazstvom Čaputovej prišlo k spoločnému spojeniu kresťanstva aj liberálov, ktorí dychtia po zmene na Slovensku. Podľa neho nová prezidentka má zohrať aj kľúčovú úlohu pri vymenovaní generálneho prokurátora.

„Verím, že jej záleží na spravodlivosti a bude súhlasiť len s takým menom, ktoré zabezpečí právo a spravodlivosť,“ konštatoval Matovič. Dodal, že sms-ky medzi Šufliarskym a Marianom K. vytiahol zo šuflíka účelovo, aby zabránil špinavej kampani počas moratória, čo podľa neho bol Istanbulský dohovor, ktorý mal pomôcť kandidátovi Smeru.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová avizovala, že budú kontrolovať prezidentku, či bude nestranícka a prezidentka všetkých občanov. “Mnohí z nás si úmyselne vyberali Čaputovú, a nie kandidáta Smeru, pretože to, že sú demontované štátne inštitúcie, nie je dôvera v súdnictvo, v políciu, že sa ľudia nemajú kde obrátiť na pomoc, je jednou veľkou vinou aj tejto vládnej koalície,“ zdôraznila.

Kotlebovci pozvanie na stretnutie prijmu

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že je veľa vecí z Čaputovej programu, s ktorými súhlasia, ale aj s ktorými sa nestotožňujú. „Pokiaľ sa bude venovať témam, ktoré nás spájajú, bude dobrou prezidentkou,“ konštatoval.

Podpredseda strany Kotleba ĽSNS Martin Beluský uviedol, že Čaputovú ako prezidentku strana rešpektuje. „Pokiaľ bude pracovať tak, aby štát fungoval, budeme ju rešpektovať, a ak nás pozve na stretnutie, pozvanie prijmeme. Od prezidentky v zahraničnej politike očakávame, že bude vystupovať v záujme SR a nebude chodiť po fórach, kde bude sľubovať zariadenie nejakých muničných skladov pri Poprade, ako to robil predchádzajúci prezident,“ podotkol Beluský.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEB

Viac k témam: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová môže podľa Pašku pomôcť reprezentácii Slovenska, Matovič chcel zabrániť špinavej kampani © SITA Všetky práva vyhradené.