Čaputová spolu s premiérkou Islandu iniciovali výzvu na podporu práv žien v Afganistane

0
Čaputová spolu s premiérkou Islandu iniciovali výzvu na podporu práv žien v Afganistane

3.9.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová iniciovala spolu s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttir spoločnú výzvu ženských svetových politických líderiek na podporu práv a príležitostí žien a dievčat v Afganistane. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Líderky vyzvali súčasných aj budúcich držiteľov moci v Afganistane, aby sa zdržali násilia na ženách a rešpektovali ich práva. „Odhliadnuc od našich odlišností, muži a ženy sú si rovní a ich práva sú neodcudziteľné a nespochybniteľné,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ním chceli líderky vyslať odkaz, že medzinárodná komunita musí pozorne sledovať situáciu v krajine a dodržiavanie práv skupín, ktoré patria v Afganistane medzi najohrozenejšie. „Budeme počúvať hlas afganských žien a dievčat,“ zhodli sa ženské líderky.

K výzve sa pridala aj dánska premiérka Mette Frederiksen, estónska prezidentka Kaja Kallas, fínska premiérka Sanna Marin, prezidentka Gruzínska Salome Zourabichvili, grécka prezidentka Katerina Sakellaropoulou, premiérka Litvy Ingrida Šimonité, prezidentka Moldavska Maia Sandu, nórska premiérka Ema Solberg a novozélandská premiérka Jacinda Ardern.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová spolu s premiérkou Islandu iniciovali výzvu na podporu práv žien v Afganistane © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu